Gradinita de langa sc. 81- probleme mari

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iraida1
au nevoie si de pedepse, nui nimic rau in asta, dar toate cu limita,

Lumea e curioasa sa afle care este aceasta limita. 1kgf, 100N, ceva concret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca vedea Pruteanu ce-a ajuns limba romana.....Sper doar ca userul iraida sa fie o mamica, ca daca e cadru didactic....Dumnezeu cu mila de copilasii din grupa ei. Intai m-am gandit sa dau cateva exemple de greseli fundamentale, dar trebuie sa copiez tot mesajul.
Ma tot straduiesc sa trec peste forma si sa ma concentrz pe continut, dar zau ca nu prea reusesc...
Bun! Am avut si eu copiii la gradinita de stat. Am trecut o perioada prin gradinita particulara, au fost la tot felul de cursuri - de stat si particulare. Pot sa va spun ca indiferent de conditii, numar de copii, dotari - se adevereste zicala "Omul sfinteste locul". A arunca vina pe "stat" este inacceptabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea41 spune:

Cei de la inspectorat nu o vor demite pe educatoare cel mult vor sugera directoarei o penalizare. Tonul intr-o gradinita este dat de directiune, atmosfera si modul in care se organizeaza activitatile educationale si recreative depind in mare parte de educatoare , dar educatoarele nu fac nimic fara aprobarea directoarei ( asta ar trebui sa se intample intr-o institutie normala). Eu tocmai datorita acestui sistem de stat obosit si nemotivat am decis sa imi inscriu fetita la o gradinita particulara din zona Tineretului. Si azi ma felicit ca am luat acesta decizie, chiar daca presupune un efort financiar. Sunt foarte multumita, Maria a evoluat foarte frumos intr-un mediu cald cu educatoare si profesori cu adevarat calificati pentru meseria pe care si-au ales-o. . O recomand cu caldura este vorba de gradinita Big Smile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Ce-mi plac mesajele astea pline de laude la modul generic, postate de "mamici" care si-au facut cont special pentru a lauda ceva.

"atmosfera placuta", "personal calificat", "activitati extrascolare", "a evoluat" si cate alte minunatii de genul, dar nimic concret si nimic de criticat, totul e roz acolo, nici macar nuante de gri nu gasesti.

Si eu am avut si inca am copii la o gradinita de stat, are si bune, are si rele, si puse in balanta au iesit mai mult bune decat rele, iar alea rele nu au legatura cu modul cum sunt tratati copii. In plus toate au mers la aceeasi educatoare, pe care o stiu de vreo 5 ani, si de care's multumita, asa ca pot sa mai inchid ochii la alte chestii care tin de gradinita la modul general.
Dar n-as putea niciodata sa vin sa va spun "mergeti acolo" ca e raiul de pe pamant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iraida1 spune:

Este usor sa fii rautacios cu cei din jur, nu sunt dusmanul nimanui, si miam exprimat doar opinia. Sunt foarte multe de spus si de interpretat, sa lasam educatoarele. Putem lua alt exemplu,daca nu va place un medic, ne ducem la altul, asa faceti si cu gradinita, cu alta educatoare pana gasiti ceva potrivit cerintelor dstra, e simplu.
Orice institutie de invatamant este dirijata, controlata, evaluata nu doar de directoare, ci si de Ministerul de invatamant.
La fiecare intrunire, fiecare parinte si exprimat nemultumirea, dorinta, neintelegerea fata de ce se intampla la gradinita. Educatoarea a explicat ce se poate face sau de ce se intampla in acest fel.
Nu toti suntem de nota 10 in ceea ce facem, nu toti au nota 10 la romana, dar un bun educator stie pedagogie, stie psihologie, stie sal faca pe copilul tau implinit, sa fie in siguranta, sa fie fericit,sa invete lucruri elementare de igiena, de conduita, de mediu, s.a. Gramatica limbii romane o face aprofundat in scoala. Asta nu inseamna ca educatorul sa nu stie sa vorbeasca corect romana,se mai intampla greseli, dar nu suntem toti profesori.
In mesajul anterior cand am scris de pedepse, am avut in vedere ca copilul trebuie sa fie pedepsit, dar sa se stie limita, fara violenta,fara brutalitate, fara vulgaritatea limbajului. Daca a stat 10 min pe scaun, cu mainile la spate, de ce va suparati. Fiecare educator, ca si parinte are niste metode de pedeapsa.
Interesativa cati copii sau retras de la gardinita daca nu sunt multumiti. Nu poti multumi in totalitate pe toata lumea, cadrele didactice de inalta calificare isi cauta de lucru in alta parte, unde sunt salarii mai mari, acolo puteti avea pretentii mari. Si educatia copilului nu se limiteaza doar la gradinita, este si responsabilitatea noastra, ca nu vine doar cu lucruri bune de la gradnita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui iraida1

Orice institutie de invatamant este dirijata, controlata, evaluata nu doar de directoare, ci si de Ministerul de invatamant.


Gata, acum imi pot duce cu incredere copii acolo, daca stiu ca gradinita a fost evaluata de aia de la Minister

Cat despre educatori cu lacune de gramatica ....astea's doar cele care se vad la un mesaj postat pe forum, oare cate alte lacune or avea educatorii aia care n-au avut "nota 10 la romana"?
Daca nici macar cel mai elementar lucru, gramatica limbii romane, nu e cunoscut suficient de ei, e clar ca le-a fost draga scoala ca mie ziua de luni la munca!!
Daca chiar iti plac copii da scoala-i prea grea pentru tine, nu e nicio problema, la gradinita e nevoie si de ingrijitoare, mamicile au nevoie si de bone.....nu scrie nicaieri ca singura meserie e cea de educator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Inteleg ca diacriticele nu sunt portabile via serverul DC, dar cratima exista pe toate tastaturile din lume ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Am citit mesajele user-ului iraida si nu-mi vine sa cred ca o mamica poate sa scrie asa ceva.
Probabil ca este una din persoanele din gradinita.
In aceasta gradinita nu se asigura o nevoie de baza a copilului, aceea de a fi in siguranta.
Nu stiu cate mamici ar accepta sa-si duca copilul la o gradi si sa-l ia acasa muscat si lovit. Mi se pare total inacceptabil si nu pot sa trec cu vederea, mai ales ca toate aceste lucruri sunt ascunse parintilor.
Mai mult decat atat:
- copiii sunt amenintati de catre personalul gradinitei sa nu spuna acasa ce au patit, ca altfel li se vor face injectii
- se incearca mituirea lui de catre educatoare impreuna cu parintii copilului agresor
Ce sa mai spun despre procesul educational, care e la un nivel f jos. Eu n-am mai auzit pana acum de o educatoare care sa spuna ca dimineata nu vorbeste cu nimeni ca e prea obosita- asta cand i-am spus ca acei copilasi au nevoie sa socializeze, sa li se vorbeasca etc.
Pe scaunele stateau toata ziua, in afara de perioada somnului, tinuti cu mainile la spate si nu aveau voie sa se joace cu nici o jucarie; educatoarea le lua jucariile din mana, jucarii cumparate din banii parintilor.
Din pacate, am observat cu multor parinti nu le pasa de ceea ce fac copiii la gradi si nu pot sa inteleg de ce. Se bucura ca au unde sa-i lase si atat.
Chiar daca educatoare este schimbata, lucrurile nu se rezolva. In acea gradinita sunt si alte persoane care ar trebui sa aiba grija de copii, dar nu-si fac treaba si nici nu au ce cauta intr-o gradinita. Un ex. ar fi asistenta care pe langa faptul ca e agramata (intr-o zi i-a spus unei mamici ca daca are CONDOLEANTE, sa mearga la dna directoare, plus dezacorduri gramaticale), minte si ea atunci cand este intrebata ce s-a intamplat cu copilul.
Aceste persoane sunt sustinute de dna directoare, care spune tuturor parintilor care au nemultumiri sa-si ia copilul si sa plece. Probabil asteapta sa se intample ceva si mai grav, ca sa faca ceva.
Si ar fi multe de spus.
Iraida, eu zic s-o lasi balta. S-au retras f multi copii. O educatoare care urla la copii pana nu mai poate, care are multe versiuni pt acelasi incident (lucru verificat de mine), care niciodata nu stie ce se intampla in clasa NU are ce cauta intr-o gradinita, decat cel mult la curatenie sau la bucatarie, unde nu interactioneaza cu copiii.
"Putem lua alt exemplu,daca nu va place un medic, ne ducem la altul, asa faceti si cu gradinita, cu alta educatoare pana gasiti ceva potrivit cerintelor dstra, e simplu."
De ce sa schimb eu gradinita? Copilul meu nu e in regula sau educatoarea? Aceasta educatoare ar trebui sa paraseasca sistemul de invatamant. Daca pleaca de aici, va merge in alta gradinita si o sa aiba pe mana alti copii cu care se va purta la fel.
Indiferent de cat au insistat parintii sa-si schimbe atitudinea, ea a continuat cu nesimtire in acelasi fel.
Cum e posibil sa intrebi educatoarea cum s-a intamplat un incident si ea sa spuna invariabil ca nu stie, ca ea probabil nu era in clasa "exact" in acel moment sau poate copilul iesise la baie sau...Sau sa spuna ca nu e adevarat, copiii mint si ca s-o citez pe dna directoare "copiii fabuleaza".
Asistenta si ea are mai multe versiuni despre ceea ce i s-a intamplat copilului nostru. Ba ca habar n-are despre ce s-a intamplat, ca ea nu l-a vazut pe copil, ba ca l-a luat la cabinet, dar nu avea nimic. "N-avea doamna nimic copilul ca m-am uitat. N-avea nici un hematom." De parca o lovitura la cap o putea evalua ea fara tomograf. PLls ca ori stia, ori nu stia ce s-a intamplat.
Of am scris un mesaj imens, dar tot scriind imi aduc aminte de multe lucruri neplacute din acea gradi.
Sunt scarbita de aceste persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Stati ca pana acum irodiadia era "o mamica multumita", acum e clar ca e educatoare, nu i-a luat mult sa-si demaste identitatea:))
Asa...si daca un copil de 3-4 ani refuza sa stea pe scaunel cu mainile la spate (!!) ce se intampla, ce faceti cu el? I le legati la spate si-l lipiti de scaunel? Nu-mi ziceti ca merg toti si-si ispasesc "pedeapsa" fara proteste...caci daca da, e clar ce spaime ati bagat in ei...
Mie nu mi-ar trebui o asemenea educatoare "sal implineasca" pe al meu copil.
Deci daca aveti salarii mici inseamna ca trebuie sa avem si noi pretentii mici...ce gandire meschina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Ce porcarie crunta si sinistra :(
Citesc ce a povestit Ela2001 si sunt scarbita de atata nesimtire si lipsa de onestitate.
Iraida1, "mamica multumita", noi astia impertinentii si nemultumitii care dam din clanta pe forumuri putem totusi schimba ceva. Am reusit, noi astia, sa ne adunam sa dam afara din invatamant o tanti care cica era nr 4 in top invatatoare din Bucuresti. Pardon. Am reusit s-o facem pe madam Andronescu sa vina personal s-o dea afara. Sarind peste cei din Minister. Asa ca eu n-as vantura pancarta aia cu "nu-ti convine, muta-te" asa de sus. Nu, e "nu-mi convine, zbori"
Ela2001, poate poti sa imi dai un PM.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput