Gradinita de langa sc. 81- probleme mari

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Buna, Ella.
In unele cazuri s-a reusit, in altele nu prea. In cel in care s-a reusit cel mai recent parintii s-au unit si au facut apel la presa. Din pacate fara galagie mare nu se ajunge la un rezultat, se merge pe principiul "facem curat doar daca ne arata cu degetul"

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Mda, asa e. Din pacate, asta este sistemul romanesc. Toata lumea sare cu gura pe parinti, ca sa-i intimideze, doar doar n-or mai face nimic. Sunt tolerate niste rebuturi umane (ca altfel nu pot sa le numesc) din anumite motive.
Iar parintii sunt f viteji pe la colturi, dar cand sa faca ceva efectiv, se ascund ca mieluseii.
Ce nu pot eu sa inteleg, este de ce risca sanatatea propriilor copii, in loc sa ia atitudine?
Numai in Romania se intampla oare acest lucru: ne bucuram ca nu ni s-a intamplat noua si nu facem nimic??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

ati depus plangere? cati sunteti?
s-a demarat ancheta?
in functie de caz poti depune plangere si la protectia copilului.
atitudine se ia dar trebuie s-o iei tu prima si sa speri ca se mai ia careva dupa tine. curaj!


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

dar eu nu am inteles, ce se intampla in aceasta gradinita?

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Hmmm,iata ca temerile mele se adeveresc, eu l-am inscris acolo, dar am ezitat inca sa-l duc (ziceam ca din ianuarie), asa ca Ela, Arde vreau si eu cat mai multe informatii (cum se numeste educatoarea, cati sunt in grupa, ce activitati fac, cum e mancarea, etc), eventual pe PM daca puteti.

Revenind, cand am fost sa-l inscriu, cele care mi-au primit dosarul mi-au confirmat ca ele sunt educatoarele si mi-am zis "Oh, my God", mi s-au parut extrem de dubioase ca sa ma exprim elegant si dupa o scurta conversatie mi-am dat seama ca ele nu au cum sa imi educe copilul....ce mai, absolut totul, de la tinuta, limbaj, comportament nu avea nimic de-a face cu ceea ce se presupune a fi un educator....

Mie imi miroase totul a afacere a directoarei scolii, dar nu inteleg care e scopul, adica a obtinut fonduri (si aici e discutabil cum, politic, etc) pt. a construi o gradinita occidentala (pe deasupra, ca nu prea stiu cum e inauntru), dar nu o intereseaza si calitatea cadrelor didactice de acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Bluel nu te-ai inselat deloc in privinta educatoarelor.
Parerea mea e ca, daca nu ai adus copilul la aceasta gradi, bine ai facut. Nici sa nu-l aduci.
Risti sa-l iei batut, muscat si nimeni sa nu-ti spuna ce s-a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iraida1 spune:

Buna ziua dragi parinti, sunt si eu o mamica care am fetita la aceasta gradinita. Multumirile si nemultumirile parintilor depind de asteptari, de pretentii, de conditii,de posibilitatile cu care au fost obosnuiti si le au in continuare si de la gradinita de stat unde sunt peste 30 de copii. Nu pot fi aceleasi pretentii de la o educatoare care lucreaza la particular si la o gradinita de stat,difera conditiile, si in primul rand numarul copiilor cu care nu este deloc usor sa lucrezi mai ales prima perioada pana se adapteaza copilul cu mediul de la gradinita.
Educatoarea este un om ca si noi, si poate gresi, si nu poate fi pe placul tuturor suta la suta, gradinita este la inceput de drum si sai acordam o sansa. Nemultumirile se pot discuta cu educatoarea, ce se poate remedia, merge in intampinarea parintilor, asta este meseria ei sa fie multumiti copii apoi vine si multumirea parintilor. Eu personal am auzit nemultumri de la parinti a caror copii nu sau adaptat la mediul din gradinita, si nu trebuie sa dam vina doar pe educatoare, conteaza si de educatia pe care o are copilul, deprinderile din familie, daca copilul a fost obisnuit sa i se faca tot pe placul lui, sa faca ce vrea el,sa nu aiba nicio obligatie, normal cai este greu la gradinita. la gradinita inainte de toate ii invata sa fie independenti, sa invete sa faca pe toate singuri, sa manance, sase imbrace, sa stanga jucariile din urma lui,sa asculte ordinile educatoarei, ca altfel se face haos, trebuie sa fie niste reguli pe care sa le respecte toti copii. au nevoie si de pedepse, nui nimic rau in asta, dar toate cu limita, trebuie sa inteleaga ca au gresit, sau ca nu fac corect. parintii care vor sa creasca copii lor in puf fara a sti greutatile, si care aveti pretentii mari pentru copii vostri, mergeti la gradinite particulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nici nu se putea o anti-reclama mai buna decat mesajul anterior!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

there we go again...

voi ati remarcat ca de cate ori apare un mesaj/topic critic despre o gradinita, este urmat de postarea unui user nou-nout care are copilul la aceeasi gradinita si este de cu totul alta parere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pretentiile nu sunt pentru copii ci pentru gradinita.
Indiferent ca este o gradinita de stat sau particulara niciun parinte n-ar trebui sa se multumeasca cu anumite atitutdini pe principiul las' ca merge si asa...

Eu de exemplu nu as fi multumita cu o educatoare care nu stie sa scrie/vorbeasca corect gramatical. Indiferent ca-i la stat sau particular.
Sau daca e la stat trebuie sa trecem cu vederea ca, deh, dam bani mai putini si atunci putem accepta pentru copii o educatie precara?

In concluzie nu cred ca unele probleme trebuie trecute cu vederea pentru ca sunt "la stat".
Si nici trimisi parintii ce doresc schimbari in bine la "particular"






Mergi la inceput