Gradinita de langa sc. 81- probleme mari

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iraida1 spune:

Oameni buni nu intelegeti un lucru, nu am zis ca sunt multumita de gradinita. Am incercat sa va explic ca suntem oameni, sa fim toleranti unul cu celalat. Am vazut ca sunt si educatori foarte tineri care au nevoie de experienta, acordati-le o sansa, sustinetii,dati sfaturi, spunetile nemultumirile, adica sa fie pe cale amiabila.
Am dat exemplu pe care l-am auzit de la copii, de la parinti cu pedeapsa, nu sunt de acord sa tipe la copii, se intampla sa ridice vocea la ei, este imposibil sa te stapanesti in unele momente, suntem oameni si clacam, ne perdem cumpatul.
Eu intreb copilul in fiecare zi daca tipa la ea, sunt multumita in mare parte de educatoare copilului meu, in rest nu pot sa raspund de faptele celorlalte.
Cum decurg activitatile in gradinita,trebuie sa raspunda toti de la educatoare la directoare si mai sus.
Si eu n-as suporta sa fie copilul meu batut, ciupit.
Dragi parinti acasa nu va pedepsiti copii, acasa nu ridicati vocea la ei?
D-ne sa fac niste interpretari,am spus ca acel care are pregatirea foarte buna, calificare inalta, cu diplome, excelent in toate cum vreti sa fie o educatoare perfecta s-ar duce undeva la particular, unde este platit bine. Aici poate educatorii au pregatirea medie, si nu corespund cerintelor voastre.
Oameni buni cum poate sa reuseasca o singura educatoare cu 20-25 de copii, sa le fac pe toate foarte bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Iraida, dar nimeni nu pretinde de la o singura femeie sa poata sa le faca pe toate bine, insa cele povestite de Ela2001 nu au nici o scuza. Educatoare care dimineata nu vorbesc pentru ca-s mahmure sau mofluze probabil, copii tinuti in mare parte a timpului cu mainile la spate, cu jucariile smulse din mana, amenintati , santajati, speriati.
Nu exista absolut nici o scuza pentru asa ceva, si daca asta se intampla si Ela spune adevarul, nu exista nici pentru noi nici o scuza sa NU actionam si sa nu luam masuri.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Acum na, vad ca o dai pe "sunt o mamica multumita dar nu neaparat de gradinita", ok, dar de ce anume, de viata conjugala probabil, de clima din sudul Dobrogei, e ok si asta.
Exact aceleasi argumente au fost oferite si in cazul invatatoarei care a fost data afara (pardon, pe care AM dat-o noi toti afara, daca tot avem cu ce defila, de ce nu): si anume vai, sa fim toleranti.
Cum sa fiu toleranta cu cineva care imi loveste copilul?
Pot fi toleranta cu un vecin galagios, fata de un cult religios caruia nu apartin, dar cum imi ceri sa fiu toleranta fata de cineva care mi-a chinuit copilul?

Cuvantul toleranta nu se aplica, pur si simplu, in acest context. Poate o femeie sa fie "toleranta" cu violatorul sau?
Poate o mama sa fie "toleranta" fata de abuzatorul copiilor sai?
Poate un pagubit sa fie "tolerant" cu cei ce l-au nedreptatit?
Nu.



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iraida1
Oameni buni cum poate sa reuseasca o singura educatoare cu 20-25 de copii, sa le fac pe toate foarte bine?

Cu dragoste de copii si pasiune pentru meseria de educator.

Daca insa a aterizat in gradinita doar pentru ca nu si-a gasit alt loc de munca sau e in treacat cu jobul dar cu gandul la studiile pentru altceva, normal ca nu face fata unor copii care nu cer altceva decat atentie si dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Nici daca ar fi 50 de educatoare ca aceasta la 25 de copii, tot nu ar face fata. E ca si inexistenta in clasa. E absenta, nepasatoare, minte cu nerusinare, cruda chiar cu copiii(copiii plangeau si o strigau sa vina la ei cand pateau ceva, iar ea ii ignora).
Iraida, pe pielea copilului meu nu astept sa capete experienta nici o educatoare. Accept poate sa fie mai stangace in sustinerea lectiilor la inceput, dar nu sa-l iau batut. Cand se intampla ceva copilului vreau sa fiu anuntata imediat. Cum se poate sa ascunzi o lovitura la cap? La spital, ne-au spus ca, daca veneam imediat dupa lovitura, mi-l opreau 24-48 de ore sa-l monitorizeze. Cateva saptamani copilul s-a plans de durere de cap (in mai multe zone ale capului). La tampla era f evident un cucui...
Colegii de clasa au confirmat faptul ca l-au vazut pe copil vomitand dupa lovitura.
In schimb, directoarea imi spune ca noi, ca parinti, exageram, iar copilul fabuleaza. Nu ai cu cine discuta, s-au aliat si incep toate sa tipe ca nu cumva sa mai ai curaj sa spui ceva. Prima care ar trebui sa plece este directoarea, care accepta sa se intample astfel de lucruri si, mai mult, le musamalizeaza.
Toti parintii de la gr. noastra au fost prea rabdatori cu educatoarea, i-au spus nemultumirile, dar degeaba. Si-a imaginat ca fiind mici, copiii nu povestesc acasa ce se intampla la gradi. Ma tot intreb de ce nu si-a schimbat atitudinea fata de copii. Oare nu s-a gandit ca parintii o pot reclama?
I s-a spus in nenumarate randuri sa nu-i mai tina pe copii toata ziua cu jaluzele trase si cu lumina aprinsa, ca nu e sanatos etc. Si in ziua de azi tot asa ii tine (se poate vedea f usor de afara). Oare ce are de ascuns?
Iraida, aici nu se discuta despre pregatirea educatorilor, ci de lipsa lor de omenie si nepasare fata de copii. Aceste persoane nu cred ca se pot indrepta odata cu experienta. Eu vorbesc aici despre punerea in pericol a copiilor de catre aceasta educatoare si de catre asistenta care ar trebui sa aiba grija de ei. Cum e posibil sa ia copilul la cabinet, sa-i dea nu stiu ce medicament si sa nu spuna parintilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Puneti camera de luat vederi in clasa si pe culoar. E legal. Noi am avut la gradinta (de stat) si avem si la scoala. Daca fac figuri - spuneti ca o platiti voi (cat poate costa impartit la 20 ...ca poate nu sunt toti parintii de acord). Cu filmarea in mana puteti actiona peste tot (minister, presa...) asta daca nu se potolesc de frica filmarilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Anya, exista camere de luat vederi pe hol si am solicitat directoarei sa vedem caseta, dar nu a vrut sa ne-o arate.
In clasa, ni s-a spus ca nu sunt legale camerele de luat vederi online (asa o fi?). Cele offline nu ne aventajeaza, pt ca nu te poti duce in fiecare zi sa ceri inregistrarea. PLus ca, daca noua ni se ascund incidentele, cum am putea stii cand s-a intamplat ceva?
Si ar interveni aceeasi problema: directoarea nu ne-ar arata inregistrarile.
Au mai solicitat si alti parinti caseta si nu le-a dat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cerere scrisa depusa simultan la directoare, inspectorat si misister (cu numar de inregistrare). Macar ca se face o verificare si sunt atentionate sa puna camerele in functiune. Daca continua, o a doua cerere si atunci ori scot inregistrarile ori dau explicatii la minister de ce nu le au.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iraida1 spune:

Cazurile pe care le descrieti nu sunt de lasat, nu-mi vine sa cred ca se inatmpla si asa ceva, eu stiu ce se intampla la noi in grupa.
Unii nu au ce sa faca stau si analizeaza fiecare cuvintel, nu le pasa ca am copii mici in casa, si scriu cu o mana si sunt mai mereu atenta la ei. Da am scris ca nu sunt multumita in totalitate de gradinita, fiindca este imposibil sa gasesti si o educatoare perfecta si conditii bune in gradinita.
Va las sa fiti rautaciosi si critici, fiecare intelege ce vrea.
La orice gradinita se vor gasi persoane pro si contra, eu nu cred ca e o solutie sa se schimbe educatoarele in fiecare luna, trebuie sa se invete sasi faca meseria.
Eu sunt contra violentei,abuzului, tipatului.
Se intampla accidente nu zic,dar educatoare are responsabilitatea sa raspunda pentru ele. Am vazut baieti foarte activi, care in timpul jocului se lovesc. La gradinita trebuie sa fie o disciplina, cand e ora desenului, desenam si tot asa, nu face fiecare copil ce vrea.
O zi buna dragi parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

In afara de scarba si frica ca aceste lucruri sa nu le pateasca si copilul meu,vreau sa intreb ceva. Chestia cu camerele de filmat e legala la stat? Adica, noi, parintii putem solicita asa ceva? Banuiesc ca daca se poate la gradinita s-ar putea si la cresa nu?

Mergi la inceput