Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *452*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Floric, Rares cum e?
Nu poti suna un medic? Sau sa-l duci la spital sa-l vada?
Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Bine. Nu o sa ii mai dau Eurespalul. Ah, Ilinca, daca stiam parerea pediatrei tale...ce bine ar fi fost. Nu stiu de ce nu mi-a intrat medicamentula sta la inima. Dar am zis...hai sa nu fiu eu Gigi contra.

Cat despre usa de la balcon...nu am ce-i face, pt ca ...nu stiu, nu am cum modifica inchizatoarea. Eu zic ca copilul ar trebui sa inteleaga de cuvant. Ori in momente critice, chiar daca trasul de organe nu e de dorit(asta imi place cum suna) sunt convinsa ca intelege gravitatea faptei. Daca mai repeta sau nu, asta nu garantez.

Si nu o data i-am spus sa nu mai inchida usa de la balcon cand e cineva afara. Cu toate explciatiile posibile. Nu mai paote de explicatiile mele.
Da, poate sa pun o opritoare. Un cartof., o ceva de pe balcon.


Fata lui e mai putin rosie insa pe nas are o zona rosiatica si pielea iritata, ca atunci vara, de transpiratie. Si sub ochiul drept mai este usor rosiatic.

Bine ca mi-ati spus ca Aerius e antihistaminic. Macar stau mai linistita.

Medicul nu ofera consultatii decat la cabinet. Pentru altceva in afara programului, mi-a spus ca exista Spital de urgenta (corect, nu?)

Si credeti-ma ca mi-e sila sa ajung la Spital.

I-am dat keflexul, Aerius si Bioparox.

O sa vad reactia pana maine dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Acum am citit pe net despre reactiile la eurespal. De ce nu oi fi citit inainte???? De fel citesc si despre ata de cusut, ori acum m-am gasit sa am incredere in medicul de familie.
Asa imi trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Floric, tu te joci cu focul. Io-ti mai zic, ca nu mi-e greu, dar fara suparare, la faza asta esti EXACT ca Rares: ti se spune de o mie de ori si tu pari sa intelegi DAR NU ASCULTI. De fapt e clar ca nu intelegi! Si tu nu ai 3 ani jumate!!
Un copil de 3 ani jumate- 4 ani NU are discernamant. Nu in sensul ca e irational sau...prost, in niciun caz, dar pur si simplu nu intelege gravitatea si ireversibilitatea unor fapte.
Cand eram in clasa a II a la noi in clasa s-a transferat o fata cu o poveste uluitoare: se aruncase de la balcon, de la etajul III, cu un covoras, ca vazuse ea Covorul Zburator. Intamplarea face ca a trecut pe acolo un barbat, ofiter in Armata, care vazand manevrele copilei a avut prezenta de spirit sa intervina...sa o prinda in brate la aterizare!! Au vuit ziarele locale (si sigur si revista "Pentru patrie" atunci:))) Eu ma gandeam:"ce proasta!!!" dar uite, fata, fara sa fie retardata...a facut minunea aia. Si avea 7 ani, nu 4!
De ce crezi ca copiii nu sunt judecati ca adultii pentru faptele lor??? Cum adica TU crezi ca AR TREBUI SA INTELEAGA? Daca lua foc ca un shobolan in casa, crezi ca ati fi scapat cu "vai, dar noi i-am zis de mii de ori, intelegea ce-i spun, de-al dracului a facut-o!" Nu, erati cercetati penal toti pentru neglijenta si neindepinirea atributiilor de parinti.
Deci tu crezi ca urecheatul l-a "ajutat sa inteleaga gravitatea fatei"?! Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang...ma opresc aici, nu poti deschide ochii cuiva cu fortza...
(am editat ca nu mi s-a tastat o cratima, nu de alta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ilinca, asa o fi cum spui. Insa tin sa spun ca nu il atac la orice neplacere creata si nu vad in urecheala sau bataie un scop al educatiei. De cele mai multe ori, ridic vocea cand e o treaba mai serioasa sau vorbesc mai apasat. A nu se intelege, urlat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Apropo, de zburat. Si eu tin minte ca am avut o perioada cand vroiam sa fac intr-un fel sa plutesc pe un nor de vara. Deci daca tin minte, aveam o varsta.

Si pe rares l-am auzit ca ar vrea sa aiba aripi ca pasarele. In privinta, asta tinem geamurile pe batant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Aoleuuu!!!Si eu nu am mai intrat aseara! Raspund totusi, desi sper sincer ca intrebarea nu mai e de actualitate!

Floric, opresti TOT ce ii dai pt prima data (mai putin Aeriusul desigur). De muci nu a murit nimeni, de soc anafilactic, da! Cu atat mai mult cu cat mai exista cazuri in familie! (tin minte bine, nu-i asa?)

Si daca zici ca s-a umflat, TREBUIE dus la Urgenta, sa-i fac un antiinflamator injectabil! (HHC. dexa)

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 24+ cu

Nici nu-mi mai trebuie cafea, ca m-am dezmeticit rapid la ce-am citit!

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

tufete dragi

Noi raportam muci,ieri seara ceva febra...acum sufla deja nasul iar azi noapte a dormit mult mai bine...eu o urmez.

Floric sper ca Rares este bine.

Mada las eu cafa pentru cele ce n-au baut inca si au nevoie totusi.Ce-ti face burtiq,tu cum esti ...cu toate aceste interdictii ce le ai?


Lista Mosului:

1.Ilinca
2.Bianca
3.Novus
4.Dodo_pui
5.Anaan
6.Silvia8
7.Olishka
8.Pisik
9.Bebe_shtrumf
10.Alex_Andra
11. Anca
12. Gina2008
13. Anamariame
14. Dyana27

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dodo-pui

Mada las eu cafa pentru cele ce n-au baut inca si au nevoie totusi.Ce-ti face burtiq,tu cum esti ...cu toate aceste interdictii ce le ai?



Nu-s prea grozav. Cafea am baut pana la urma: o jumatate, dar ma simt deja supraturata, cred ca de la gynipral, ca am marit doza.... Enfin, macar de-as fi mai bine cu burtik, fiindca ieri a fost cam nasol. Adela a plecat cu tati la Tgv, s-ar zice ca azi pot sta linistita... dar ma vedeti pe mine stand linistita in pat!? Ma agit ori cu gandul, ori cu fapta!!!



Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 24+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada
Nu-s prea grozav. Cafea am baut pana la urma: o jumatate, dar ma simt deja supraturata, cred ca de la gynipral, ca am marit doza.... Enfin, macar de-as fi mai bine cu burtik, fiindca ieri a fost cam nasol. Adela a plecat cu tati la Tgv, s-ar zice ca azi pot sta linistita... dar ma vedeti pe mine stand linistita in pat!? Ma agit ori cu gandul, ori cu fapta!!!

Ia pune tu mana si stai cuminte in pat!!! daca vrei la pipi ma anunti si vin sa te duc in brate!!!! Nu pe bune acuma, chiar incearca sa stai cat mai cumintica si sa mai pierzi vremea pe net, sau cu o carte ceva.... sau chiar cu un somn de voie!!! pupacim burticu' sa stea cuminte

Mergi la inceput