Veronica Bereanda- Nicolae Iorga

Veronica Bereanda- Nicolae Iorga | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

Clasa 1 , prima luna de scoala.

http://www.youtube.com/watch?v=h1UBtiN5m8k

Edit: astept valul de aparatori care sa spuna ca:

1. copilul lor "a iesit om" din mana acestei doamne care este o preaminunata si o dragastoasa si doamne, pacat ca e cam batrana ca ar fi adoptat-o deja.
2. de fapt nu e vocea doamnei, e a unor mamicute frustrate care s-au apucat de regie in timpul liber, geloase pe performantele scolare.

Catre doamna Berendea: stergeti degeaba clipuri peste clipuri. Redactiile ziarelor il au deja salvat. Am citit cateva comentarii postate in presa online - da, deveniti celebra, felicitari. Cineva spunea ca v-a avut invatatoare acum 20 de ani si ca i-ati distrus si mutilat viata. Incredibil.
De ce, madam? De ce?



De cate ori deschid fereastra...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Cum de ce...ca o cauta parintii de buna ce este...pe bune, mie numai invatatori de genul asta mi-au fost recomandati ca fiind buni de catre alti parinti! De aia ca "ca scoate oameni din ei"...

Mai ce le-as alege eu un sef care sa se poarte exact asa cu ei, sa scoata oameni din toti adultii care fac astfel de alegeri si permit asa ceva! Iti dai seama ce oaza si ce bucurie este pe copilul ala sa mearga zi de zi la scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

daca asta e in top 4 mi-e si frica sa ma gandesc la aia din top 3.

merita?

serios, merita?

pentru trei concursuri care nici macar nu stii daca vor conta la cum se falfaie ministerul educatiei cu legile, pentru un milimetru de motz in plus, merita?

merita aceasta umilinta copilul tau?
merita sa fie terorizat, inspaimantat, injosit?

Ce parinte esti? Cum poti face asta?
Vrei sa scoti OM din el? Ce fel de om, un om distrus, incapabil de autonomie, infricosat si chinuit? Dar tu ce fel de om esti?

Pune-te in locul copiilor astora, gandeste-te ca la locul tau de munca asa ti s-ar vorbi zilnic. Cat ai rezista? Ai rezista 4 ani? Ma indoiesc.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

ohhh! Mi s-a facut rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Dumnezeule!!!...incredibil...nu am cuvinte!...
Nu am rezistat fizic si nici psihic pana la final...doar pana la jumatate...ingrozitor!!! Oare cum isi pot lasa unii parinti copiii pe mana unor astfel de....monstri....ca oameni nu le pot zice! Fiinte ciuntite sufleteste D-zeu stie de ce...dar care ciuntesc la randul lor niste suflete nevinovate!...
Fetita mea va intra poate la anul in scoala! Imi doream o scoala buna. Treptat insa am ajuns sa-mi doresc un dascal bun. Nu vreau performanta, nu vreau genialitate...Geniul daca e sa fie, iese la suprafata...Dar ce-am vazut in clipul asta...D-zeule!!...
Nu se poate asa ceva! Este tortura psihica, teroare emotionala asupra unor copii de cativa anisori...mie imi vine sa plang de mila lor, zau! Sper din suflet ca la momentul asta "doamna" nu mai are nici picior de copil in clasa! Ar trebui reclamata si ar trebui scoasa din invatamant! Asta nu e dovada unei "zile mai proaste"...e pur si simplu comportament abuziv permanentizat dupa cum se manifesta, dupa cum se exprima. Orice om mai rabufneste, dar aici...in cazul asta...in halul asta...eu nu vad absolut nicio scuza! Nici macar una!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Din pacate astfel de cadre didactice sunt des intalnite in scolile noastre .Doar ele stiu sa faca performanta si sa scoata olimpici .
Cu atat mai mult in scolile cu "renume".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Taica-meu s-a pensionat recent, a avut olimpici destui si totusi nu a facut asta niciodata.
Cat despre performanta, hai sa fim seriosi. Performanta de a schilodi psihic? sa fie sanatosi cu asemenea performante.

Nimeni, dar NIMENI de cand lucrez nu m-a intrebat cat am luat la Le Kangaroo sau cum ii zicea.

Gresesc enorm parintii cot la cot cu cadrele didactice, pentru tolerarea si chiar incurajarea unor asemenea atitudini.

Uita-te la cine esti, la ce faci. In ultimii cinci ani, de cate ori ai fost intrebat la locul de munca despre locuri la olimpiada?

nu contest importanta concursurilor scolare, dar nu acestea definesc si creeaza adevarata performanta. Si nu in acest mod.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Si daca a avut olimpici ce?A avut pt ca a avut copii capabili de asemenea performante,meritul e al lor,ca ei au invatat,nu al ei sau poate intr-o mica si f mica parte al ei.Adica daca eu am fost la olimpiade,meritul era al profului sau cum?Ca banuiesc ca el statea cu mine noptile cand invatam..da,da..sigur :)
Eu nu inteleg de ce la noi nu se pedepsesc aceste fapte,penal...Sa se duca dom;le la sapa daca nu are nervi si rabdare.Eu nu stiu cum de parintii aia permit asa ceva,ma intriga zau.Chiar asa conteaza un fb sau un concurs luat incat sa-i mutilezi sufletul si caracterul unui copil asa de mic?(ca deh,la angajare o sa te intrebe patronul fix ce concurs ai castigat in clasa 1)
Ar merita sa aiba parte de acelasi tratament,sa fie umilita si denigrata in ultimul hal,fix cum face ea.Mi-e sila de astfel de cadre,care fac de rusine sistemul de invatamant.
Si inca ceva..de ce nu sunt testati psihologic,poate chiar psihiatric cadrele didactice anual?dar asa pe bune,nu doar pe hartie!Unii chiar nu au ce cauta la catedra..Si cand mai vad la tv ca nu-s in stare sa ia un 5,dar ei se duc suplinitori sau abia,abia iau un 5,dar apoi se dau mari in fata copiilor si parintilor,ca deh,ei sunt profesori.. ma apuca sila.
pff ce m-am enervat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

Am vazut si eu de dimineata si m-am ingrozit. Mai trist este ca doar cativa parinti iau atitudine. Directorul acelei scoli este la fel de vinovat ca si invatatoarea, o tolereaza si nu-i normal. Intamplator se uita si baiatul meu la stiri ( este cls 2a) si vazand reporajul mi-a spus: mami, doamna noastra nu a facut niciodata asa ceva. Nu stiu cum as rectiona sa aud ca in clasa lui s-ar intampla astfele de fapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu pot spune decat ca m-a luat cu frig si mi-a ramas cafeaua in gat. De sila. Sila de cei care umilesc in halul asta un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiusca spune:

M-am zbarlit toata cand am vazut stirea si mi-am adus aminte cat de umilita am fost eu de invatatoare mea.Ar trebui bagata la puscarie,pur si sinplu distrugi increderea copilului in el si in oameni!

Mergi la inceput