concedii ideale pt copii, unde??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Divagam de la subiect cu gratie ca sa mai aratam si alte puncte de vedere
Mie mi se pare un mit asta: ai copii => trebuie sa mergi la AI

Si noi incercam sa facem diverse combinatii sa intre si mare si munte si vizitat intr-un an. Anul asta nu a intrat mare avand bebe foarte mic, dar a fost o exceptie.

Cu bebe de peste 6 luni ne-am descurcat simplu cu borcanase iar somnul de pranz ori pe masina ori la cazare. De pe la doi ani asa deja merge data mancare mai dietetica de la restaurant.

Cu copii intre 1 si 6 ani facem opriri pe unde ne iese in cale cate un loc de joaca pentru ei. De exemplu pe soseaua GrossglocknerAlpenStrasse am facut n opriri, cate una la fiecare loc de joaca si erau multeee... Aveam copii de 4 si 7 ani atunci. In timp ce copiii se " dadeau" noi admiram peisajul si toata lumea multumita. Muntii in Austria sau Slovenia sunt alte destinatii testate de noi cu succes cu copiii.

La mare am fost de vreo 3 ori in Croatia in ultimii ani, combinam plaja dimineata cu vizitat orasele sau parcuri naturale dupa amiaza, cu opriri la orice loc de joaca intalnit in cale :) La anul speram din nou Grecia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Nu am fost niciodata la AI. De la prima iesire, cu primul copil (3 luni) si pana in prezent am luat cazare cu mic dejun si restul...plaja, plimbari, mancat la restaurante/terase, cu copii alaptati, dormind in carucior, fara stresuri, sterilizatoare, etc.
Cand i-am diversificat, in vacante mancau borcanele.
Pt ca suntem plimbareti si nu ne place statul cu burta la soare exclusiv, copiii si-au facut somnul de pranz si prin masina.
Una peste alta copiii se simt bine si le place in vacanta pe care le-o ofera parintii.
Nu cred ca exista copilul care sa spuna: nu mi-a placut in vacanta ca nu am mers la all incl cu tobogane, sau invers.
Acum ca s-au marit, vacanteleau mai multe componente: mare, munte cu mers pe munte, vizite, etc.
Pt ca vacantqa e lunga, iar concediile noastre mult mai scurte, mai merg si cu bunica pe la vreo pensiune si atunci sunt mai statici...doar plimbarile la care tin picioarele lui buni.
Si eu zic ca e un mit ca iti tb, all incl daca ai bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

daaa...nu am precizat varsta
noi inca suntem la varsta la care suntem interesati de topogane, piscine, inot, etc. la vara fetita o sa aibe aproape 6 ani iar baiatul 2 ani si jumatate.
ma intereseaza strict un resort, cu AI, preferabil turcia (nu neaparat) pe litoral unde sa fie "distractie" pt copii...
sau prin italia, ca dorim sa facem un circuit pana in Sicilia la socrela..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cu fata de 7 ani am mers la AI in Mallorca, la acest club:

http://www.estalaial.com/

Are tot ce vrei: piscina pt copii linga cea de adulti; mini-club, animatie ziua si seara (ce-i drept cam totul e in germana), teren de tenis, sala de fitness, e la 50 m de plaja...camerele au pat dublu si canapea extensibila, astfel incit puteti sta toti 4fara pb. Ai si bucatarie cu vase...curat, mancare buna. Dupa fata mea, a fost cel mai frumos concediu (si am tot fost prin Europa). Poti lua si excursii, potzi inchiria si masina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Lavi, roli noi nu vrem AI pt ca avem copii. Noi vrem si pt noi :). Noi nu suntem genul plimbareti, vizitatori, etc. eu prefer statul cu burta la soare....
Si sa stii ca fetita mea de ex a inceput sa compare orice concediu, orice locatie cu strandul de la felix, strandurile din ungaria unde a fost si. S a dat pe topoganele cu apa, etc etc nu a fost atat de incantata de litoralul nostru asta vara ......de aici si din spusele ei incerc sa gasesc locatia ideala pt ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Daca doriti sa stati o perioada in It. pina ajungeti in Sicilia puteti sa va opriti citeva zile la Marea Adriatica ,este o zona frumoasa si aveti unde sa va distrati si sa va bronzati.Puteti merge la Fiabilandia ,unde sigur o sa se distreze copii ,mai ales cel mare,la delfinario (Rimini),Italia in miniatura ,aquafan Riccione ,puteti merge o zi si la San Marino .
Timp la dispozitie sa aveti pt.ca nu aveti cum sa va plictisiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca idealul e tobogane cu apa si Ai, in Turcia, din cate stiu exista doua astfel de resort-uri. Unul in Kusadasi (parca Aqua Fantasy) si unul in Antalia-Lara. Aici vorbesc de parc acvatic inclus in ai, nu doar de 2-3 tobogane cum are fiecare resort turcesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Noi am fost anul asta la IC Green Palace in Antalya, a fost OK dar vremea ne-a omorat, in iunie 42C...aproape ca nu am putut iesi din camera. Am scris un review mai detaliat pe forumul cu impresii de calatorii

Stiu ca exista si in Antalya definariu si Aquapark, poti da o cautare pe Google; la noi nu e cazul, copilul e inca prea mic.

Pentru copii mai mari, clar Tenerife e captivant...Loro Parque a fost si pt noi adultii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am fost si in Teneriffe, in Lora Park si Siam Park. Insa, Mallorca i-a plaut mai mult...apa in Teneriffe era asa de rece (cel putzin pt noi) in august, ca n-am reusit sa stam decat in piscina.

Si zona Lido di Jesolo - Bibione e tare frumoasa pt copii mici, iar parcul aquyti Mirabilandia de linga Rimini e superb. Insa, eu inteleg ca ei vor sa stea si sa se odihneasca, de aceea cauta AI... nu sa umble dupa parcuri si distractii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ar trebui schimbat atunci titlul subiectului in "concedii AI ideale pentru copii"

Mergi la inceput