concedii ideale pt copii, unde??

concedii ideale pt copii, unde?? | Autor: bb_yasmi

Link direct la acest mesaj

ma refer strict la litoral, all inclusive (superior all inclusive) cu activitati si locuri special amenajate pt copii unde ati fost....
noi (eu si sotul) de ex am fost in antalya-belek la un resort superb, nu am avut nimic de comentat, si a meritat si ultimul leut dar daca ar fi sa revin cu copilasii nu l as mai alege deoarece nu mi s a parut ca avea suficiente activitati, locuri speciale pt copii. un ex piscina copiilor, locul de joaca era la o distanta destul de mare de restul picinelor/mare unde daca mergeai cu copii tu ca si adult nu prea aveai ce face.......
as prefera impresii de la resorturi din turcia dar sunt ok si din alte locuri (inafara de bulgaria) si sa fie AI.
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Riviera Adriatica ,Rimini ,Riccione ,Catolica ,Gabice Monte ,Gabice Mare .
Cred ca gasesti orice pt.distractia copiilor ,la fel si pt.adulti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Tenerife. Ai parcuri acvatice, gradini zoologice si nu e asa cald ca in turcia. Eu ador toate insulele canare, fac ce fac si tot pe acolo ajung. La anul ma duc in Lanzarote. De-abia astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Acum ceva vreme am facut un top al restaurantelor "child friendly". Mi se pare un subiect interesant asa ca asteptam idei ca sa facem un top! Cea mai buna idee (votata prin like-uri) primeste un tricou desprecopii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Da!!! Si mie mi se pare un subiect tare interesant. De abia astept sa apara impresiile, parerile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cred ca depinde foarte mult de gusturile copiilor, de varsta lor si de ceea ce ii invatatm da aprecieze.
Acum copiii mei nu s-ar mai distra intr-un resort din Turcia. Cand aveau 2-3 ani era ok, dar pe masura ce cresc isi doresc si altceva.
Votez si eu pentru Tenerife dar in nici-un caz la AI. Merita luat cu MD si umblat peste zi. Noi am inchiriat masina si 10 zile nu ne-am plictisit. Sunt multe parcuri (Loroparque, JunglePark, AquaPark, SiamPark, scufundare cu submarinul, safari dupa delfini cu catamaran sau vapor cu pereti de sticla, excursie la vulcan sau La Masca si baie pe tot felul de plaje cu nisip din Sahara sau cu nisip negru. Seara mancati la una din nenumaratele terase cu tema locala sau cu pesti .
Alta excursie ok a fost in Franta. Am facut o combinatie de 4 zile de Disneyland, o saptamana in Paris si 4 zile pe Valea Loarei. Sunt atatea de vazut/facut...ca scriu toata ziua.
Anul asta am ales ca destinatie Barcelona. Mai exact o saptamana in oras (plimbare cu autobuzul cu etaj, Tibidabo, plaja, zoo, acvariu, Sagrada) si 4 zile in Portaventura.
Si desi vi se va parea ciudat, i-am intrebat pe copii dac aprefera sa mergem la un resort cu ai sau in Grecia (cazare si masa pe cont propriu) cu prietenii (care au copii cu care ei sunt prieteni buni) si mi-au zis ca cel mai frumos concediu este cel cu prietenii. Am fost mandra de alegerea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Cred ca depinde de parinti sa aleaga o destinatie unde fiecare gaseste ceva pentru sufletul lui.

Anul trecut am fost la Londra. In principiu, o destinatie nu tocmai ideala pt copii. Dar am facut o gramada de chestii pt copii - gradina zoo, muzeul stiintei, muzeul Londrei, gradina botanica, muzeul figurilor de ceara. Chiar si mersul cu autobuzul cu etaj a fost o experienta. Pentru noi, adultii, am rezervat alte surprize - stadionul Wembley, Eton, Windsor. Important este ca toata lumea sa aiba o amintire placuta.

Anul asta am fost in sudul Frantei, Drôme si Ardèche. Am inchiriat o casuta si am bintuit in stinga-dreapta. Intre vizite de orase, cetati, castele, muzee pina la parcul acvatic din Nyons, parcul accro-branche (d'ala de catarat in copaci), scaldat in riu, coborirea in grota, bagat intr-un labirint gigantic din porumb, vizitat un muzeu de trenulete electrice in miniatura si muzeul din Montélimar, Palais International des Bonbons et du Nougat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Perfect de acord cu anya si Marox, cele mai frumoase concedii cu copiii sunt cele in care descoperim, ne plimbam, vedem, experimentam diverse. Nu as merge intr-un resort AI. Asta vara cu bebe de 3 luni jumate si cu fetele de 6 si 10 am fost la Viena, ne-am descurcat excelent si am gasit cate ceva interesant pentru toata lumea. Iar bebelinei ii era indiferent ce viziteaza :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cu copiii intre 6 luni si 4-5 ani e putin mai complicat pt ca au somnul de pranz, ore de masa... In aceste situatii e ok un concediu mai static (depinde totusi si de felul parintilor...).
In Tenerife am umblat cu 2 copii de 3 si 5 ani. Mai furau un somn in masina la pranz, dar atat. Franta am facut-o cu copii de 7 si 5 ani si Barcelona cu ei de 7 si 9. In rest am bantuit Grecia, Bulgaria, Germania niciodata cu AI. Noua ne place mobilitatea si diversitatea.
Sa nu mint . Anul asta, la Portaventura am avut AI pentru ca puteam manca si in parc si gasisem o oferta in care ori Ai, ori Bb - aceeasi bani dadeam. Mai nou ne-am invatat sa nu mai stam la hoteluri. Inchirem apartament si iesim mult mai ieftin ca la orice hotel. Mai bine dam banii pe distractii si calatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


parca bb_yasmy a mentionat "strict litoral"..

mi se pare un pic depasita ideea ca o vacanta la mare este plictisitoare si monotona.. depinde de cum ti-o faci

de la ultra-AI pana la mers cu cortul.. e o marja extrem de larga, unde poti broda dupa plac

io mai cred ca "vacanta la mare" sau "la munte" are rostul ei pt binele&sanatatea tuturor, dar mai ales al copiilor.. cum mai cred ca "vacanta de vizitat" e alta mancare de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ne-a luat valul .
In cazul meu copiii au crescut si o vacanta cu burta in sus nu le-a mai fost suficienta. Dupa doua zile de mare "chioara" ma zapacesc pe plaja sa le dau telefonul sa se joace (iar eu, mama rea, nu ii las). Am ales ca destinatii mare combinata si cu altceva. Eu sunt dependenta de mare .

Mergi la inceput