FIV cu Dr. Dragos Albu 69

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rlk_2009 spune:

fetele help! cate zile este normal sa sangerezi dupa laparo? s-a umblat la ovar si am sangerari care nu au de gand sa se opreasca, dar sunt reduse cantitativ, mult mai putin decat la cm! help!
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xoxojojo spune:

Buna fetele,
Sunt si eu nou venita pe aici, nu prea scriu, insa va citesc de ceva timp; am inceput schem de Fiv, si am o nelamurire legata de Menopur. Qiaobing am citit ceva in urma la tine cum ca dr W ti a dat 225 menopur, mie mi a marit doza, dupa prima monitorizare de la 2 fiole, la 2 fiole jumate. Stiti cumva, pot pastra cealalata jumatate de fiola pt a doua zi, credeti ca este bine sau nu ? Nu stiu cum sa fac. Aveti vreun sfat, si deasemenea poate aveti o idee mai buna pentru combinatia lor, astfel incat sa fac doar o intepatura. Mercic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

rlk, nu cred ca e anormal sa sangerezi, au trecut 3 zile, nu? eu am sangerat slab 2 zile (incluzand ziua operatiei) si inca 2 zile spotting, dar mie nu mi-a umblat la ovare, ci doar la o trompa...
revii la control?

---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 voi fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Pupici dragele mele,

Ce weekend am avut ... a fost vreme frumoasa ceea ce de regula ma binedispune si cu toate astea eu am fost mai trista. M-am abtinut sa va scriu pana acum ce m-a speriat ca noutate. Dar vad ca subiectul "rosu" e la moda. Rlk imi pare rau ca si tu ai stresul acesta. Sper sa-ti treaca maine, asa ar trebui dupa cum am mai auzit si eu din popor.
Dupa cum va spuneam sunt la al doilea FIV (primul a avut la baza stimularea cu Gonal F) si bineinteles nu a avut Clexane. Normal deci ca de data asta sa nu fiu stresata si sa urmez sfatul ZEN al lui Qiao - pe principul cunosc procedura, deci totul va fi light.
Dar va rog spuneti-mi si mie daca voua vi s-a intamplat vreodata ca in perioada de stimulare sa aveti scurgeri maronii. Da, azi a fost a doua oara cand mi s-a intamplat, prima oara fiind acum vreo 5 zile. Deci nu am avut deloc sangerari pe perioada AC (35 de zile), am avut CM normal, si acum pentru prima oara ever am acest spotting care ma cam sperie. Este posibil sa fi aparut pe fondul unui mic efort - m-au inundat vecinii si fiind singura acasa a trebuit sa ma tot aplec si sa adun apa si apoi sa storc prosoapele. Dar oare ce s-a intamplat acolo - e posibil oare sa fi pierdut vreunul/mai multi foliculi? (vreau sa cred ca aceasta intrebare e puerila si in nicun caz nu avea cum sa se intample acest lucru, sper). De unde sa fie spottingul acesta maro? Sa fie din cauza clexanului? Il facusem cu 30 minute inainte de efort>?
Voua vi s-a intamplat sa aveti asemenea scurgeri? Sunt in ziua 9 de cm, dar nu cred ca mai conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlk_2009 spune:

Buna dimineata, fetele mele albe! Doctorul nostru este cel mai tare!
Ma simt bine, aproape ca mi-a trecut sangerarea si asta dupa o operatie complicata de 2 ore!!! (l-am cam speriat, astea au fost cuvintele lui, pentru ca chistul de 3/4 cm sangera si nu puteau opri hemoragia).
M-au tinut o noapte la ATI (dr W himself m-a vizitat, verificat de 3 ori), a doua zi m-au mutat in rezerva si a aparaut si dr W.. eu cu emotii sa ma lase acasa (mi-era teama ca l-am speriat de-a binelea si m-o mai tine o noapte) m-am ridicat in picioare, nu aveam probleme, nu mi-era rau. Si doar ce il auzim eu si sotul pe dr W "te simti bine??!!??"... era cam mirat ca ma simt bine, sotul meu oltean aprig ii rapsunde "dar ce domnul doctor, trebuia sa se simta rau??!!" Si atunci am aflat ca nu fusese chiar floare la ureche operatia....
fetele albe si va doresc o saptamana superba!
Va multumesc la toate pentru atentie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri_cri_cri spune:

buna dimi!

xoxojojo in legatura cu menopur-ul cel mai bine ar fi sa vorbesti cu dr. A sau cu Vaduva, cred ca te-ar lamuri si cu pastratul jumatatii de Menopur, si cu posibilitatea de a face o singura injectie. Din punctul meu de vedere, daca la Diphereline ne-au spus ca se arunca ce ramane, cred ca aceeasi regula se aplica si la Menopur iar la injectat cred ca vor fi 2 injectii. Dar, cum am zis, vorbeste cu ei ca sa ai o parere avizata

rlk, ma bucur ca te simti bine, sangerare vreo 3-4 zile dupa operatie am avut si eu, cred ca e normala.

ellae in legatura cu sangerarea ta, parerea mea este ca e de la Clexane, asa am patit si eu la ambele FIV-uri. acum, mi-a venit sambata trecuta, marti dadea semne ca e pe final iar miercuri, dupa inj. cu Clexane a reinceput, putin ce-i drept dar pana ieri inclusiv tooot m-a sacait cate o picatura. la fiv-ul trecut i-am dat sms lui Albu ca deja eram stresata si mi-a zis ca e ok si o sa treaca. Daca vrei sa fii sigura ca nu e nimic ingrijorator, suna/da sms sau asteapta pana maine la monitorizare si spune-i.

in legatura cu minunea de Clexane, i-am dat sambata sms lui dr A si l-am intrebat daca acum ca nu mai iau Clexane pot sa-l inlocuiesc cu o pastila de aspenter/zi si a zis ca da....macar asa stau si eu linistita ca iau ceva ca sa nu ma 'coagulez'.
Si tot din cauza minunii de clexane nu mai am spatiu disponibil pt injectare, partea dreapta este ocupata de vanatai (care acum arata ca doua felii de salam de sibiu) iar stanga e toata intepata. o sa-i arat maine sa-mi zica si mie unde mi le mai fac pe restu'?!

mai fetelor care va stimulati acum, pe voi va dor sanii? ca pe mine la primul ma dureau acuma....liniste si pace. o fi bine/rau sau n-are importanta?!
si o saptamana minunata va doresc!


LE: ellae, nu cred ca ai fi avut cum sa pierzi foliculii, asta ar fi insemnat sa ovulezi si inca nu au ajuns la dimensiunea necesara ca sa se sparga, si cu tratamentul cu diphereline (care e de inhibare) nu au cum sa-si faca singuri de cap. stai linistita ca-i ai pe toti acolo! vei vedea maine ca-i ies lui dr A la numaratoare!
-------------------------------------------------
hidrosalpinx bilateral, laparoscopie, 2 IUI-uri nereusite
FIV 1 nereusit, laparoscopie(salpingostomie stanga), urmeaza FIV 2 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

EllaMia, felicitari! Sa ai o sarcina usoara!
Raluca, iti doresc recuperare usoara si sa ne anunti in curand ca s-a intamplat si minunea

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower29 spune:

Salutare eletor... sarcina usoara celor care au bebei la burtica. Cri sa stii ca indiferent de rezultatele analizelor de mutatii tot o sa faci clexane. Mai ales supa embriotransfer, pentru siguranta, si in cazul in care ramaii insarcinata o sa faci pana ala 21 de saptamani. iti spun ca nici mie nu imi facea bine clexane, dara am facut si doua sapt. dupa embriotransfer pana am aflat rezultatul. Nu mai stiu cand sunteti voi programate la punctie? Faceti tot cu embriolog Terry?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower29 spune:

Xo... nu se pastreaza nimic......indiferent cat iti ramane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

xoxojojo, jumatatea care ramane se arunca. Si cred ca poti face o singura injectie din cele 2 fiole jumatate - tragi mai intai o fiola de solvent si o introduci in primul flacon, apoi tragi inapoi in seringa jumatate din cantitate. Adaugi la asta inca o fiola de solvent si combini totul cu urmatoarele doua flacoane de menopur.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 21+

Mergi la inceput