FIV cu Dr. Dragos Albu 69

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cri_cri_cri spune:


Buna seara fetele!


In primul rand felicitari Ellamia31!!!! Multa sanatate si sarcina usoara!!!

In al doilea rand: AM O MARE PROBLEMA cu Clexane. Ieri mi s-a invinetit locul injectiei cam la dimensiunea unei mingi de ping-pong si s-a intarit rau de tot. azi cand am fost la monitorizare, mi-am facut injectia acolo intr-un cabinet, si la jumatate de ora am patit la fel. burta mea arata horror, 2 vanatai imense colorate in rosu, mov, albastru si foarte umflata si dureroasa in zona respectiva. zici ca-s batuta. m-am intors pe la 12 la medlife, i-am aratat lui dr A si mi-a zis sa nu mai iau clexane deloc, poate dupa transfer o sa iau fragmin.
Eu nu stiu de ce se da acest clexane inainte de transfer, poate ma ajutati si pe mine sa inteleg daca acum, ca nu-l mai iau, poate influenta cu ceva rau fiv-ul sau pe mine? sunt socata, n-am patit asa ceva in viata mea (ca si comparatie, pentru cele care ati facut laparoscopie, vanataia care ramane in zona buricului dupa interventie e minciuna pe langa ce am eu acum)
fetele



-------------------------------------------------
hidrosalpinx bilateral, laparoscopie, 2 IUI-uri nereusite
FIV 1 nereusit, laparoscopie(salpingostomie stanga), urmeaza FIV 2 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

cri*3 nu te panica. Clexane fiind un anticoagulant cam da vanatai. nu la toata lumea, dar daca nimeresti o vena si mai ai si fragilitate capilara ... aia e.
Heparina se da preventiv avand in vedere ca in unele protocoale la inceput sunt AC-urile, pe urma ceva hormonei si astea mai ingroasa sangele. daca organismul tau are tendinte spre asa ceva, e bine sa le contracareze. insa nu toti dr (in special cei straini) sunt de acord cu sau recomanda administrarea de heparina preventiv si uite ca au rezultate pozitive. pe mine mai ca nu m-a luat la fuga dr grec de la Biogenesis si turcul de la Acibadem cand le-am zis de Clexane
Deci stai linistita, nu o sa ai nici mai putini nici mai prosti foli din cauza asta. Ce e al tau e pus deoparte
rlk ce a fost mai greu a trecut, de acum incolo sa iti fie calea lina spre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri_cri_cri spune:

Qiao si saru'mana pt raspuns si rapiditate! m-am mai calmat ca o luasem razna de sperietura dar eu daca imi fac acum analize pt trombofilie pot sa aflu daca imi trebuie sau nu clexane? dureaza mult pana primesc rezultatele? cam cat costa?

rlk ma bucur ca esti bine! acum asteptam partea a doua, cu doua liniutze!!

-------------------------------------------------
hidrosalpinx bilateral, laparoscopie, 2 IUI-uri nereusite
FIV 1 nereusit, laparoscopie(salpingostomie stanga), urmeaza FIV 2 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Elbereth, pentru Paps îti trebuie trimitere de la un gine, mai nou, dar daca te duci la MMF, poate rezolvi mai usor.

Cri-cri, sunt medici care includ in protocol heparina, deoarece, pe scurt, se presupune ca o stimulare puternica poate ingrosa sangele -> predispozitie catre trombi. Nu iti face probleme, e bine daca reîncepi la ET. Intrasem sa iti zic de un "tratament" pentru vanataile nabadioase stiu ca dr. U recomanda Lioton gel. Sa te ungi incetisor pe vanatai ca sa treaca mai repede! Succes!

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELLAMIA31 spune:

Fetele , multumesc pentru urari! Sper ca toate gandurile voastre bune sa fie auzite acolo unde trebuie
EllaE, Cri_Cri: cum merg monitorizarile?
Eu eram un pic dezamagita ca dr. nu a putut recolta decat 3 foliculi, din care s-au obtinut 2 embrioni, dar iata ca unul din ei s-a lipit acolo Sper sa nu ma bucur prea devreme, totusi.
Va pup si sa auzim numai de bine aici pe forum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

EllaMia Iti doresc 9 luni minunate la capatul carora sa tii in brate un vis implinit!
London felicitari x 3 (cu un pic de intarziere). Sarcina cu bine sa ai si puiuti sanatosi!
Fetelor tineti-o tot asa cu gravideala - cele care sunteti in focuri acum, sa stiti ca sunteti urmatoarele pe lista

Multumesc dragele mele pentru raspunsurile in legatura cu Pap. Qiao,Crystyne - o sa sun totusi, sa ma asigur ca nu trebuie sa ma programez pt recoltare. La doctoras, sigur o sa-mi fac programare, dar as vrea sa am deja rezultatul cand ma duc la el. Nanne trimitere zici? Huh! Sper totusi sa ma descurc totusi fara.
Pup "fetele albe" (ce-mi place expresia asta!





-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arabella34 spune:

''fetele albe'',si mie-mi place cum suna,felicitari Ellamia31sarcina usoara si bebe la termen,Rlk.
toate fetele
Arabella,36 ani,sper viitoare mami de 2prin Fiv2
P.S.mi-am luat tratamentul pt stimulare,astept schema mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

cri ah, da, uitasem. eu ma mai dau cu hepatrombin pe vanatai (sunt genul care se invineteste numai uitandu-se la o muchie mai ascutita ).
analizele de trombofilie - mutatiile dureaza cam 10-14 zile. eu la MMF am avut surpriza acum 2 ani sa le primesc intr-o saptamana. m-au costat 750 ron atunci (numai mutatiile - Fact II, Fact V Leiden, MTHFR, PAI). dr W imi mai daduse e listuta insa si altele care au iesit in cateva zile si au fost acoperite de abonament - pe astea insa poti sa le faci la Fundei. tot acolo poti sa faci si homocisteina mult mai ieftin.
fetele "albe". acum 1 an si ceva cred, asteptand noi gravidute pe lista, le propuneam sa deschida "odiseea alba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

ellamia, felicitari!!! sa ai o sarcina sanatoasa!

rlk, bravo ca ai scapat, recuperare usoara! si sa aiba rezultat...viu interventia ( eu sunt in focuri...naturale, prima luna dupa laparo ).

weekend minunat, fetelor


---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 voi fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri_cri_cri spune:

neatza gagici!
nanne16, mercic de pont, mi-au spus si asistentele de la MMF sa ma dau cu lasonil...care nu prea mai exista pe piata, asa ca am luat ceva asemanator, viatromb care m-a costat o caruta de bani...daca stiam de lioton scapam mai ieftin

ellamia31, la monitorizare a fost ok, am 6 foliculi care cresc...sper sa ajung cu toti 6 la punctie, mi-ar fi placut un numar mai mare...dar vorba ta, 1 e de ajuns, nu?
qiao multumesc pt lamuriri cu preturile la mutatii. o sa caut de luni sa vad daca se pot face si in constanta, daca nu, marti la monitorizare o sa ma interesez la medlife.

va fetele si un weekend placut sa aveti!!!!

-------------------------------------------------
hidrosalpinx bilateral, laparoscopie, 2 IUI-uri nereusite
FIV 1 nereusit, laparoscopie(salpingostomie stanga), urmeaza FIV 2 :)

Mergi la inceput