Delfinasi jucausi de iulie-august (94)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Paula, nu renunta cu cresa ca odata si odata tot trebuie sa depasiti aceasta etapa. Chiar ieri imi spunea educatoarea Elisei ca toti experimenteaza un pas inapoi cu scutecul. Asa a fost si Elisa si avea 3 ani iar ei au inceput sa-i puna scutec ca n-aveau chef sa o schimbe. Eu m-am enervat cand am aflat si le-am zis sa o puna pe toaleta inainte sa iasa afara si cand vin in gradinita. Pentru ca ei ii scoteau 2-3 ore si era frigut daca a inceput in ianuarie. Iar ea inca nu vorbea norvegiana sa spuna cand are nevoie. Acum e cate de cat ok, dar de cateva saptamani ploua si iar ploua si uite asa isi mai dau si ei drumul pe ei cand sunt afara in ploaie 2-3 ore.
Ideea e ca se mai pot intampla accidente dar daca ati scos scutecul de ceva vreme e aiurea sa il folositi din nou.
Pe acasa oricum va sta in we, de sarbatori, daca e mucios.
Dureaza putin pana isi face prietenei acolo ca dupa aceea sa vezi ce greu il iei acasa.

Mycya, ce va doriti acum?

Rodykaaaa, te astept cu povestea de care ziceai.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Paula, si daca se prinde ca doua trei lacrimi sunt suficiente ca sa nu il mai duci, va face asa mereu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Rodykaaaa, te astept cu povestea de care ziceai.


nici nu stiu de unde sa incep , mai bine las deoparte perioada de gravi si trec direct la nastere . nasa a avut cam de la inceput putin lichid amniotic, adica la limita. dar dr nu i-au spus (am vazut eu pe carnetul ei) probabil ca nu au considerat ca fiind motiv de ingrijorare. la ultimele controale insa (mergea saptamanal) tot verificau cantitatea de lichid si gradul de imbatranire a placentei. eu i-am spus clar sa nu-i fie frica, bb nu va pati nimic ca, la o adica, in caz de urgenta se face cezariana. intr-o noapte am fost cu ea la spital (doar noi doua) ca la 10 minute pierdea lichid, ca doar nu avea cum urina atata. dupa 2 ore de asteptare pe holul unde era si sala de nasteri (v-am povestit ca era sa vin acasa cu o fetita marocanca??) ne-am intors acasa, ea linistita eu nelamurita , ca ii scria pe fisa: lichid amniotic=normal, dupa ce luni de zile fusese la limita. luni trebuia sa mearga la control iar si nu s-a mai intors acasa, au internat-o direct, urmand sa-i provoace nasterea. nu stiu ce-a fost acolo exact, ca Irina (nasa) n-a inteles si nici n-a intrebat, doar atat ca lichidul era foarte putin. nu stiu sa va explic care e chestia cu batul cu o ata in varf cu care au vrut sa-i declanseze nasterea , dar n-a tinut. seara avea contractii rare si scurte, abia zicea cate un "au", si la ea pragul de suportare a durerii e scazut . m-am mirat (iar!) cand mi-a spus ca dr i-a spus ca mai incearca si a doua zi varianta batului si abia in a treia zi trece la perfuzii. no bun, nu intru in alte amanunte ca m-am contrazis cu o atoatestiutoare care ii zicea sa aiba grija cand merge la baie, ca au fost cazuri care au nascut facand... pipi . ideea e ca la miezul noptii am ajuns noi acasa si dupa 1 au inceput la ea ceva contractii, ca i-au pus perfuzie si i-au rupt apa (de aia zic ca acolo au fost si alte treburi, doar ca nu stie ea... probabil placenta imbatranita si lichidul sub limita...). pana la 5 a fost asta, ca apoi i-au facut epidurala si gata, a domit si ea linistita . la 9 au inceput contractii la 15 minute, au dus-o in sala de nasteri (cu nasul dupa ea, desi zicea ca el nu merge). apoi nu stiu de ce a iesit el afara (ca l cafea, la o tigara ) si n-a mai apucat nici sa-l sune, nici sa-l cheme moasele ca... a nascut! destul de greu, ca bb era inca sus (la 39s+2 zile) si una s-a urcat pe ea s-o apese (asa a patit si la prima nastere), s-a si rupt (nu stie care puncte are!!), DAR bblina avea 51 cm si 3.110 kg! eu zic ca a fost bine, nu am fost si eu pe... baricade ca eram in plus , erau acolo deja sotul, cumnata si nepoata (care va fi nasa fetitei) si eu oricum eram la lucru. dar am fost in fiecare zi sa vedem nasa mare si nasica mica, am zis ca fac o pauza azi ca ma ia cu capul . alaltaieri i s-a pus pata ca nu are lapte , ca bb nu se satura de aia nu doarme si plange noaptea. pai normal ca nu se satura in 5-10 minute de supt, ca adoarme, dar nu de satul!!! acuma nu stiu de ce va spun eu voua, ca voi stiti si ma credeti, dar ea zice: stiu, dar... la orice zic, asta e prima vorba: "stiu". ieri am vazut ca avea deja biberon si lp cumparat, dar neinceput . si mai vine si nepoata (o tinerica de 20 de ani): cum te-a lasat asa repede acasa?? (a doua zi, ca aici nu te tine daca nu ai probleme) pai si daca nu ti-e bun laptele?? ti-au facut analize sa vada?? am incercat initial sa le explic cum e cu... bunatatea laptelui dar m-au dezarmat privirile lor dezaprobatoare. sper doar sa-i curga laptele garla, sa nu aiba timp sa intre la alte idei.

cam asta a fost naterea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Meata fetele!!

Deci ROdy, ce sa mai zic :((.deci eu mi-am facut stoc de ceaiuri,am rascolit netul si cartile pentru solutii sa vina lapticul ma repede, fiindca la C au fost probleme...in spital l-au indopat cu glucoza si cand avea 2 zile mi-au [pus bibe in mana, desi ma o rugamde ele sa ma ajute cu tzitzi si copilul mort de foame a mancat la 9 seara 60ml si la 12 noaptea tot 60ml.iar eu nestiutoare, am ajuns acasa cu copilul si l-am tinut nemancat aproape o zi incercand sa-l pun la san, cu soacra pe cap...am dat si in depresie din cauza asta.bebe manca lapte de la mine dar cand oincerca sa traga din tzitzi nu ii ajungea si se enerva rau de tot :(.ma rog la DD sa pot alapta.acu 2 zile ma luasera niste contractii de toata frumusetea (am tot avut de pe la 30sapt) de am zis ca intru sa va intreb daca nasc :))))).pana la urma am facu un dus si s-au potolit.si bebe se agita rau de tot in burta dupa o contractie din asta.

pe 21 ma internez de dimi si sper ca maxim spre pranz sa va dau vestea.Gata,ma pregatesc sa ma duc sa-mi iau iepurasul ca l-am lasat la bunici (in lacrimi, cael vroia sa vina acasa cu mami)

PS: eu am zis sa nu aduca copilul in spital sa ma vada paradita si nici nu e recomandabil...voi cum ati procedat?



Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 37+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Nici eu n-am vrut-o pe mara. Era si mai mica si poate vroia sa o iau in brate sau mai stiu eu ce.. A adus-o marius cand au venit sa ne ia acasa, atat :) dar atunci eram mmai om :))
Ai mei amandoi au fost hraniti cu biberon si suplimetnt de lapte praf in spital dar nu au avut probleme in a accepta sanul. La mine functiona ceaiul pt lactatie de la teekane, galafor, si odihna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Azi dau cafeaua si un suc de porto. E ziua mamei mele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Neata ! Va las un cantecel cu vlad ( pleaca de la vunk, in varianta lui) http://youtu.be/3ynU-2M78CM

Alice, la multi ani mamei, sa fie sanatoasa!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Zau ca m-ai facut sa zambesc Rody. Ea e pacientul ideal pentru un sistem de sanatate relaxat si secretos . Intr-un fel e bine ca nu s-a stresat in ultimele luni cu lichidul ca a fost bine pana la urma. Acum cu alaptarea e o noua etapa, o noua provocare.
Dar vad ca tu te consumi cu tot ce fac ei, te simt cam dezamagita. Fii putin mai detasata ca nu e familia ta si ei sunt adulti in masura sa ia decizii pentru copii lor.

Mie la primul copil mi-a venit greu de tot laptele si Ana a primit biberon primele 5 zile. Poate si pentru ca am avut anestezie generala. Dar si cand a venit s-a umplut rezervoarele de nu mai puteam. Si apai am alaptat vreo 42 de luni in total cele 3 fete.

Laurika, wow, pai ai ajuns la termen. Deja. Si daca ai contractii se pregateste si organismul. Eu zic ca va veni mai repede laptele acum.

Cristina, ce solist e Vlad. Acum m-am prins ca tu il filmezi cu telefonul si asa reusesti.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Dar vad ca tu te consumi cu tot ce fac ei, te simt cam dezamagita. Fii putin mai detasata ca nu e familia ta si ei sunt adulti in masura sa ia decizii pentru copii lor.


asa e, ma consum pentru toate nimicurile. si din viata mea, si din viata altora, si din viata voastra, a mamicilor de pe forum, si din monstruozitatile pe care le vad mai rar pe la stiri la tv... dar cu nasii e o poveste lunga, cu suisuri si coborasuri, am trecut la o etapa in care iau lucrurile asa cum sunt, deci nu ma mai agit la fiecare rasturnare de situatie. intr-un fel suntem o familie, fetele cele mari au crescut impreuna, la aceeasi gradinita si apoi la scoala, au dormit impreuna, am plecat impreuna in vacante... acum insa e ALTCEVA, e vb de un bb cu care nasa... nu prea stie ce sa faca. eu v-am avut pe voi (pe langa instinctul de mama care il ai ori nu-l ai, sau macar il mai educi...), am avut jurnalul Mariei si, cel mai important, am avut bunavointa! nasa nu a crescut un copil mic, la cateva luni a venit in Spania la sotul ei si fetita a ramas la bunici pana la 1 an jumate. eu vreau din tot sufletul sa ii ajut, pentru ca la Maria nici pe mine nu a avut cine sa ma ajute, sa ma sfatuiasca si o luna am alaptat doar, si aia asa, printre bibe de lp... e o experienta minunata si, fiind ultima sansa si pentru ea, e pacat s-o iroseasca (pacat si pentru ea, pacat si pentru bb)... no, poate ca nu e treaba mea pana la urma, dar asa-s eu, nu-mi pot vedea doar de ale mele

laurika, stii ca-s cu ochii pe tine, daca tot ma intereseaza si odiseea minunilor . deci AMR 10 zile

alice, la multi ani mamei tale

crispro, pupam cantaretul, o mosteneste pe mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Alice la multi ani pentru mamica ta! Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea multi, multi ani !!!!!

Laurika, inca putin si vei vedea ce frumoasa e viata in 4 Si eu iti spun cu lapticul ca este mult mai bine acum...La Tudor am tras mult de mine...cu pompe si tot i-am dat completare ca nu aveam suficient lapte...Plus ca beam ceaiuri...luam galagor si a fost foarte greu...Acum...beau cam o data pe saptamana niste ceai si atat si am lapte mult si foarte gros....Asa ca nu te mai stresa cu lapticul ca va fi din plin si plus ca acum ai canalele desfundate si stii despre ce este vorba....

Cat despre copil eu nu am vrut sa il aduca la spital sa nu sufere sau sa nu mai vrea sa plece si am preferat sa il stiu acasa in mediul lui si a fost ok...Prima zi a fost cu tati cat am fost eu la terapie intensiva iar de a doua zi cand a venit tati cu mine a fost cu mama mea pentru ca cu ea este obisnuit...Nu i-am schimbat nimic din tabieturi si i-a fost foarte bine...Singura data cand m-a strigat a fost exact la ora la care am nascut...Mi-a spus mama ca a devenit agitat si nervos si a inceput sa ma strige prin casa ....Dar apoi s-a linistit si nici ca m-a mai strigat....


Mergi la inceput