Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@Leditia
Fiind prea batran pentru intrebarea ta nu pot sa iti raspund.
Dar daca accepti raspunsul meu pe cand aveam intre 4-7 ani asta fiind desigur in urma cu 40 de ani de exemplu adica mult peste cei 20 de ani care te-ar interesa pe tine ca la vremea aceea eram deja casatorit, pot sa spun ca nu "luam bataie grupa mare si la scoala si acasa" este completamente eronat in ceea ce ma priveste si/sau ce am trait eu.
Ba mai mult, pot sa spun ca am avut parte de o copilarie extrem de fericita, si mi-am petrecut viata alaturi de copiii din vecini sau de colegi/colege e drept afara cu mingea cu cocotatul in copaci, cu sania cu cetati din zapada cu balaceala in rau, cu furatul de cirese cu prastii si zmee facute de noi, cu corzi si sotron cu pac pac cu tara tara vrem ostasi deci la joaca pe afara cu orele ceea ce acum vad mai rar ca sa nu spun ca nu exista.
Dar fiecare generatie cu timpul ei.
Da, pot sa confirm ca eram mult mai politicosi si am ramas si astazi la fel, da, pot sa confirm ca a da "buna ziua" vecinului sau unui cunoscut, pentru mine este un semn politete. Pentru mine desigur.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui marius

De ce pui o egalitate in ceea ce spun eu intre trei elemente distincte?
Unul este un copil, alt element este un cadru didactic si altceva educatia care trebuia se existe la un anumit nivel pana sa ajunga la scoala si care este sublima dar lipseste cu desavarsire sau lasa extrem de mult de dorit. Desigur nu exista un standard anume, insa cand in raport cu anumite norme de conduita esti complet paralel sau mai rau divergent practic te autopozitionezi in raport de discordanta cu cei din jurul tau starnind in mod natural reactii de respingere sau de adversitate.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna


Adica,cu alte cuvinte,un copil mai energic sau ma coleric starneste automat dorinta de a fi pocnit de catre cel/cea care trebuie sa-i indrume primii pasi spre cunoastere,odata pasit in "mirifica"lume a scolii?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Adica acestea sunt strict cuvintele tale fara nici o legatura cu realitatea mea.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Glicina spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Sunt de acord cu pedepsele de alta natura dar fizice nu.

N-am reusit sa citesc decat pana aici. Cum adica "de alta natura"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,Marius,atunci ce s-ar intelege din ce ai scris tu?

Ca bag sama ca mai nou te porti avocateste,adica zici una si dupa aia,cand lumea intelege altceva,nu ce ai vrea tu,sau ce-ai fi vrut sa spui,le zici ca fabuleaza...ma rog ca nu-s cuvintele tale.La ce se refera reactia aia de care pomenesti,in contextul dat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui marius

De ce pui o egalitate in ceea ce spun eu intre trei elemente distincte?
Unul este un copil, alt element este un cadru didactic si altceva educatia care trebuia se existe la un anumit nivel pana sa ajunga la scoala si care este sublima dar lipseste cu desavarsire sau lasa extrem de mult de dorit. Desigur nu exista un standard anume, insa cand in raport cu anumite norme de conduita esti complet paralel sau mai rau divergent practic te autopozitionezi in raport de discordanta cu cei din jurul tau starnind in mod natural reactii de respingere sau de adversitate.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna


Adica,cu alte cuvinte,un copil mai energic sau ma coleric starneste automat dorinta de a fi pocnit de catre cel/cea care trebuie sa-i indrume primii pasi spre cunoastere,odata pasit in "mirifica"lume a scolii?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Adica acestea sunt strict cuvintele tale fara nici o legatura cu realitatea mea.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna


Daca are vreo importanta, si eu am inteles exact acelasi lucru ca si Madalina. Ca sa zic asa, nu e litera a ceea ce ai spus, e in spirit.

Desi poate gresesc, recunosc ca mi-e din ce in ce mai greu sa-ti urmaresc mesajele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@Eumada:
Am sa-ti raspund pentru ultima data din considerente de politete.
De exemplu, la un alt exemplu citit pe aici:
"Pe de alta parte cand eram in liceu am vazut si cativa copii de clasa a 5-a care erau dati afara din clasa pentru ca unul din ei isi aprinsese o tigare si impreuna cu cativa colegi intentionau sa fumeze in clasa de fata cu profesorul."
Asta da educatie. Hmmm nu?

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Si aici un copil cu un comportament ca cel din primul mesaj este pedepsit... nu batut.
De exemplu, in pauza sta in clasa cu tine sau la pauza de prinz care este o ora, ai dreptul sa il tin 50 minute.
Daca nu se potoleste trimitem scrisoare acasa si ramine dupa scoala o ora......chiar trebuie sa vina si unul din parinti la scoala.
Noi o numim "detentie"
Daca detentia o primeste din cauza ca nu a facut tema sta in clasa pina o face, daca caietul lui e o mizerie il rescrie, etc.
Daca e din cauza de comportament nu ii tinem de pomana: ascut creioane, le dam manusi de cauciuc si string gunoiul din curtea scolii (asta o fac de obicei cu cineva din management - ce fericiti sint cind le trimiti citiva) sau dezlipesc guma de mestecat de sub mese.
Si daca chiar nu se potolesc sint exmatriculati inte 3 -5 zile..... ce se mai "bucura" parintii ca trebuie sa isi ia liber de la munca, daca sint mici ca nu ii pot lasa nesupravegheati.

Si daca ai 30 de elevi intr-o clasa in 60 minute fiecarui copil ii revin mai putin de 2 minute din timpul tau ....nu pot sa pierd 10 ca se tavaleste unul pe sub banci .....e necinstit fata de ceilalti elevi.....normal ca nu bataia este solutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da,iar ma impunge sa contrazic cate un moderator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

@Eumada:
Am sa-ti raspund pentru ultima data din considerente de politete.
De exemplu, la un alt exemplu citit pe aici:
"Pe de alta parte cand eram in liceu am vazut si cativa copii de clasa a 5-a care erau dati afara din clasa pentru ca unul din ei isi aprinsese o tigare si impreuna cu cativa colegi intentionau sa fumeze in clasa de fata cu profesorul."
Asta da educatie. Hmmm nu?

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna


In clasa a 5-A?Banuiesc ca o generatie mai din 2000..pe vremea mea nici nu stiam cum arata tigarile.Ei pentru aia exista metode fara sa-l bati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Da,iar ma impunge sa contrazic cate un moderator.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Q.E.D.

O zi buna!

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput