Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe

Incerc sa inteleg de ce tot pe copii trebuie sa=i schimbam/educam si nu pe aceste caricaturi de dascali care n-au ce cauta la catedra. Un profesor/invatator/educator care pune mina pe copil ar trebui condus urgent afara din clasa. i-ar trebui LUI in primul rind educatie/terapie/medicatie si tot ce-a mai inventat societatea asta ocupata sa faca din copii roboti nemiscati si tacuti; si dat un termen de reabilitare, in fara plata eventual, sa aiba timp sa reflecteze la menirea lui si la o eventuala reorientare profesionala.
Nici parintele si nici o alta persoana din lume n-ar avea voie sa-l atinga pe copil, si nu scriu slogane. masoara-te maica fizic, cu cineva egal in forte cu tine, nu cu un amarit de dimensiunile 1/3 de ale tale!
Ca persoana adulta daca iei o palma, un tras de par, etc, ripostezi-te adresezi justitiei care te protejeaza. La munca, daca agresezi un coleg, verbal chiar, devii o persoana neagreata, daca nu esti pusa pe liber cumva.
Si atunci de unde pina unde dreptul asta de-a agresa fizic copiii altcuiva, sau ai tai? sau `dreptul` unui copil/adolescent/adult de a agresa sau bullied unul mai slab? de unde ipocrizia asta sociala colectiva la adresa copiilor?????


Citat:
citat din mesajul lui marius

Exista un cuvant chiar de inceput "Si" care daca nu este sarit cu prea multa usurinta incadreaza corect ceea ce am vrut sa spun respectiv faptul ca alaturi de aceste gesturi ce nu isi au locul intr-un sistem educational in egala masura sau cu nimic mai prejos sau la fel de defectuos este si faptul premergator al deficientei crase de educatie cu care ajung din ce in ce mai multi copii in diferite sisteme educationale. Radacinile sunt mult mai adanci si isi au izvorul in familiile de unde provin.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Educatia sau procesul educational nu au legatura cu nici o forma de violenta.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui eumada


1.Rufus,Marius,voi chiar credeti ce spuneti?

2. Nu-mi vine sa cred ca sunteti de acord cu bataia educativa.
3. Si editez ca sa aprob ceva ce s-a spus"cine credeti voi ca are dreptul sa-mi loveasca copilul MEU?Cine are drepturi asupra copiilor altcuiva?Fiecare este puisorul unei mame...voi cum v-ati simti?
Madalina



Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

1 si 3 sunt elemente de retorica pura.
2. evidentiaza te rog concret in text unde eu sau Rufus au spus ca suntem de acord cu bataia educativa. In cazul in care nu poti, opinia mea este ca ar fi util sa iti ceri scuze pentru calomnie.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna


Marius, buba e ca nimeni nu prea a inteles mesajul cela al tau si multi l-au inteles pe dos chiar. Incluzindu-ma pe mine in cei neluminati, dar stiu sigur ca nu asta ai incercat sa comunici, adicatalea cum ca ar fi bine sa mai altoim plozii din cind in cind. de-asta te rugam sa dai cu explicatii suplimentare, ca iata unde ajungem cu extrapolarile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

"Nu fac pe lupul moralist, nu sunt lipsit de greseli, dar mie nu mi se pare neobisnuita corectia fizica in scoala, atata vreme cat in familie e prezenta. Noroc ca exista legi si prin urmare exista o anumita teama, ca altfel in fiecare scoala s-ar gasi cate un dascal macar mai nervos si justitiar."

Pe Rufus l-am gasit.
Asta inteleg eu din ce a spus el.

Efectiv,din postarile tale nu rezulta ca esti de acord, si-mi cer scuze,v-am bagat la gramada in acelasi mesaj pe tine si pe Rufus.

Din postarile tale nu rezulta nici ca nu ai fi de acord ,cel putin asa inteleg eu, ci ca "pocnitul copiilor in scoala,asa educativ,este rezultatului faptului ca acasa nu-s educati,iar dascalii saracii..ce sa faca...ii mai altoiesc ca de,mama lui nu a facut-o",ceea ce nu mi se pare iarasi ok.

Asta s-a inteles indirect din mesajul tau.Cred ca la fel de oportun ar fi sa ne luminezi ca vezi ca nu-s singura care a priceput...sa zicem pe dos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mada, iti traduc eu. Rufus a vrut sa spuna ca in contextul unei societati in care se practica altoirea educationala a odraslelor INCA, nu e de mirare ca in scoli se perpetueaza aceeasi filosofie, ba chiar e o extensie sau daca vrei reflectie a metodelor educationale practicate cam de toti parintii mioritici.

Eu am spus ca dimpotriva, cred ca mai putini o fac azi decit ieri, adica sunt mai putin sceptica decit Rufus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka1 spune:

Pot sa-ti spun cum am reactionat eu cand am fost in situatia asta. Am aflat de la copilul meu ca doamna invatatoare ii tragea pe cei mai neastamparati sau pe cei mai putin atenti la ora, de perciuni sau de urechi.
A doua zi am mers la ea, impreuna cu sotul meu si i-am spus foarte ferm si hotarat, ca nu doresc sa se mai intample asa ceva, chiar daca fiul meu nu se afla niciodata printre acei copii. I-am spus ca nu vreau ca fiul meu sa perceapa asta ca pe o normalitate, pentru ca evident mi-a zis foarte mirata ca pe el nu il trage niciodata de urechi. Trebuie sa te vada foarte hotarata, trebuie sa inteleaga ca daca vrei sa mergi mai departe, ai toate atuurile. Nimeni nu doreste plangeri la inspectorat, stiri prin presa locala..etc. De atunci nu i-a mai tras de urechi, chiar daca probabil defularea ei s-a realizat ulterior prin tipete mai dese si mai ascutite la copiii care nu o "ascultau".
Cred ca o discutie personala este mai cu efect decat o discutie publica, la sedinta cu parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Marius,

daca sustii ca procesul educational nu presupune violenta, atunci de ce automat te-ai referit la cei 7 ani de-acasa a copilului, si nu ai invatatoarei? de ce ar trebui copilul sa fie mai educat decit invatatoarea? De n-ar trebui vazut unde sunt radacinile comportamentului violent al ei, si nu al copilului? copilul e inca la virsta formarii, ea fara masuri coercitive nu are nici o sanse sa se schimbe.

Un copil needucat nu influenteaza niciodata o clasa intreaga.
Un dascal in schimb transmite un mesaj clar la 25-35 de copii*20 de ani de practica = citi indivizi(?), si cel din topic e cel mai nociv cu putinta: ca bataia e corecta, ca violenta te ajuta sa obtii ce vrei, in cazul de fata sa te impui in fata copiilor.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce pui o egalitate in ceea ce spun eu intre trei elemente distincte?
Unul este un copil, alt element este un cadru didactic si altceva educatia care trebuia se existe la un anumit nivel pana sa ajunga la scoala si care este sublima dar lipseste cu desavarsire sau lasa extrem de mult de dorit. Desigur nu exista un standard anume, insa cand in raport cu anumite norme de conduita esti complet paralel sau mai rau divergent practic te autopozitionezi in raport de discordanta cu cei din jurul tau starnind in mod natural reactii de respingere sau de adversitate.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu nu inteleg ce tot se da inainte cu cei 7 ani de acasa?Ca vreau si eu sa-mi faca cineva o comparatie intre copiii din ziua de azi si cei de acum 20 ani...cand atunci luam bataie grupa mare si la scoala si acasa,dar mvai dadeam buna-ziua la tot orasul ,ca deh,asa era frumos si ne executam la orice.. de frica.Asta inseamna 7 ani de acasa?asta e diferenta?macar sa ma luminez si eu,ca vreau sa stiu ce are in minus un copil de 7 ani din ziua de azi,fata de un copil de 7 ani de acum 20-30 de ani.
Sa inteleg ca pt unii e scuzabil comportamentul doamnei invatatoare..grrr..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leditia

Eu nu inteleg ce tot se da inainte cu cei 7 ani de acasa?Ca vreau si eu sa-mi faca cineva o comparatie intre copiii din ziua de azi si cei de acum 20 ani...cand atunci luam bataie grupa mare si la scoala si acasa,dar mvai dadeam buna-ziua la tot orasul ,ca deh,asa era frumos si ne executam la orice.. de frica.Asta inseamna 7 ani de acasa?asta e diferenta?macar sa ma luminez si eu,ca vreau sa stiu ce are in minus un copil de 7 ani din ziua de azi,fata de un copil de 7 ani de acum 20-30 de ani.
Sa inteleg ca pt unii e scuzabil comportamentul doamnei invatatoare..grrr..



Parintii mei nu au ridicat niciodata miina la noi ....deci acasa nu am luat bataie - eu zic ca depinde foarte mult si de educatia parintilor....cind imi tineau "morala" parca durea mai tare.
La scoala am luat o singura data o linie la palma , ca nu imi facusem tema la fizica fum a scos tata pe nari .....direct la scoala s-a dus ....nu stiu ce ia spus lui ala , ca de atunci nici un profesor nu a mai indraznit sa me atinga.

Tata avea o vorba " cind te mariti , daca indrazneste numai sa ridice mina la tine, te intorci acasa ca un colt de piine gasesc eu sa iti dau"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

De ce pui o egalitate in ceea ce spun eu intre trei elemente distincte?
Unul este un copil, alt element este un cadru didactic si altceva educatia care trebuia se existe la un anumit nivel pana sa ajunga la scoala si care este sublima dar lipseste cu desavarsire sau lasa extrem de mult de dorit. Desigur nu exista un standard anume, insa cand in raport cu anumite norme de conduita esti complet paralel sau mai rau divergent practic te autopozitionezi in raport de discordanta cu cei din jurul tau starnind in mod natural reactii de respingere sau de adversitate.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna


Adica,cu alte cuvinte,un copil mai energic sau ma coleric starneste automat dorinta de a fi pocnit de catre cel/cea care trebuie sa-i indrume primii pasi spre cunoastere,odata pasit in "mirifica"lume a scolii?

Mergi la inceput