Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

In copilarie mi le-am luat in toate formele ... batai la palma cu muchia riglei, trasul de perciuni la scoala ... lovituri cu biciul peste picioare sau maini ca aratam ca o zebra subnutrita la sport. Si am ajuns la concluzia ca persoanele acelea, care foloseau asemenea metode "geniale" de a educa un copil ... ori aveau mari nefericiri si neimpliniri acasa si in felul asta isi descarcau problemele, ori doar asta cunosteau ca educatie (invatatoarea si antrenoarea ... ) dar deja intra in punctul anterior, ori pur si simplu dadeau pentru ca erau mai mari si puteau, isi demonstrau puterea asupra noastra ai mici si "carne de tun".
Am ramas cu ceva sechele la neuron ca daca as prinde pe careva ca "atinge" un copil ... cu greu m-as controla sa-i explic doar ca nu educa ... ci bate in felul acesta. Si as intreba adultul respectiv daca s-ar simti un pic atentionat daca i-as arde si eu cateva ... pentru ca eu as putea sa-i raspund cu aceeasi moneda.
Mai sunt insa multe de reparat (sufleteste, educatie, modele vazute) pentru ca oamenii sa nu mai considere bataia rupta din rai si metoda principala de educatie.

viperisme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Eu cred ca la sedinta viitoare, trebuie sa spuneti, voi cei ce nu sunteti de acord, ca NU SUNTETI de acord, chiar daca nu e vb de copilul vostru, sau poate tocmai de-aia. De ce spun asta, la fie-mea in cls.I, avea doamna o metoda de a-i recompensa pe cei care luau calificativ maxim, scotandu-i in fata clasei sa-i aplaude ceilalti, in schimb pe cei care luau "insuficient" sa-i umileasca, razand de ei. La urmatoarea sedinta, eu mi-am spus nemultumirea, chiar daca fie-mea era in prima categorie si de-aia nu m-a suspectat nimeni de interese personale.

Deci tocmai ca nu e vorba de copilul tau, e si mai frumos sa-i spui invatatoarei ca nu-i deloc, deloc normal ce face.

(daca o atingea pe fie-mea iesea rau, dar asta e deja alta discutie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu intzeleg ce vrea sa spuna Marius cu cei 7 ani de acasa ,insa educatzia nu s eface cu bita!

Sunt 100% impotriva acestor abuzuri vis a vis d ecopii,copii nu sunt facutzi s afie batutzi!

Mie mi se zbirleste parul pe mine cind citesc ce orori atzi putut trai unele dintre voi,acasa sau la scoala.Nici nu-mi pot imagina,adica mintea mea de mama nu poate concepe asa ceva!

Cred ca ideea oanei s este destul de buna pentru societatea romaneasca actuala!In rest,atita timp cit parintzii accepta tacit asemenea situatzii,nu cred ca o actziunea inaintata de "straini"ar avea succes!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Asta sigur o sa fie considerat un mesaj in raspar, insa eu (+ colegii mei din clasele primare) am fost unul din acei copii care si-au luat linii la palma de la doamna invatatoare. Nu m-au afectat la nivel emotional nici atunci, pe loc, dar nici acum. Nu am ramas cu nici un fel de sechele pentru ca acele corectii erau minime (deci nu dat cu capul de tabla si alte nebunii pe care le-am citit in mesajele altora).
Anul trecut am avut o reintalnire a colegilor de scoala generala si ne-am amintit cu drag de invatatoarea noastra, care a stiut sa se faca iubita de noi toti. Nu avem resentimente de nici un fel. A fost aspra pe drept cand a trebuit, la fel cum a fost blanda si intelegatoare in restul cazurilor.

Deci exista si situatii de genul asta.
(sper sa nu se inteleaga ca promovez bataia scolarilor, incerc doar sa nuantez cumva o situatie si s-o plasez intr-un alt context)

In oarecum alta ordine de idei, nu inteleg vehementa parintilor care efectiv nu pricep ca unii copii chiar nu pot fi stapaniti; ei traiesc cu impresia ca la Liceul Pedagogic sau la facultatile de profil se invata tehnici misterioase si extrem de elaborate prin care cadrele didactice reusesc sa linisteasca elevii recalcitranti. Va spun eu ca mare lucru nu se invata, doar metodologia predarii obiectului.
Ca sa nu mai spun ca parintii copiilor dificili (vad ca termenul "obraznic" a devenit tabu, eu nu pricep de ce) se plang la randul lor ca uneori nu mai stiu ce sa faca sa-i struneasca in vreun fel pe acestia... Insa de la cadrele didactice se asteapta la miracole, de parca ele nu tot cu "materialul clientului" ar lucra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

coracora eu sunt unul dintre parintii (si fost dascal) care absolut nu cred ca exista copii care numai cu bataia pot fi stapaniti.
Si spun asta fara sa ma ascund dupa degete - cand feciorul meu mi-a facut istericale pe la 2 ani jumate, am aplicat palma la fund - si n-am sa ma iert in vecii vecilor ca am facut-o. Pentru ca s-a repetat si pentru ca - ABSOLUT - nu a avut efect decat profund negativ.

Problema cu abuzul fizic e ca nu se intampla doar o data.
Se intampla prima data - apoi se repeta intr-una.
Nu i-am batut pe copii mei - dar ma simt ca ii abuzez cand ridic tonul la ei, cand ma uit urat... pentru toate momentele astea nu ma pot ierta si totusi ma pun frumos jos langa ei si le spun clar ca am gresit, ca nu e bine, si ei imi pun pedeapsa (nu am voie la filmul meu preferat...)
Nu reusesc sa fiu mama aia perfecta care-mi doresc sa fiu - sunt un om cu tot felul de defecte.
Dar atat tin minte: nici un om nu merita sa fie abuzat in nici un fel.

La scoala invatatoarea are anumite mijloace-si psihologul e unul dintre ele. Si protectia copilului (stiu personal care se ocupa).
Deci ARE ce face daca un copil nu se poate adapta nicicum.

Fara liniar in palma, fara tras de par - si, mai ales, fara sa-l invete pe copilul meu ca astea se pot justifica.
Pentru ca nu se pot justifica.
Sunt greseli - si chiar dc se intampla, trebuie etichetate ca abuzuri si corectate.

Si parintele care recomanda sa le fie copii "admonestati" -eu i-as aborda si trimite la cursuri (sunt destule), sau i-as raporta pur si simplu la protectia copilului.

Nu ma intereseaza ca nu iese - de obicei - mare lucru de aici.
Daca fie si numai o data un copil beneficiaza din asta (ca se mai desteapta parintele .... )sau fie numai pt ca nu am ramas indiferenta, tot merita.

Ne deranjeaza tinerii din ziua de azi.
Ca nu ne respecta pe noi - pe adulti.
Asta e pt ca nu-i respectam noi pe ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

inca una si ma duc

Nici eu n-am facut cine stie ce pedagogie.
Pentru ca empatia nu se invata la cursuri speciale.
Tot ce trebuie sa stie un dascal (asistenta medicala, ingrijitoare, medic, preot, vanzatoare, coafeza, ... toti cei care lucreaza cu oameni) e sa asculte si sa ii pese.
Am avut elevi cu care nu am putut comunica in nici un fel.
Erau pur si simplu altfel - dar materia mea am putut s-o transmit pentru ca am recunoscuta fata de mine ca nu-l simpatizez si nu-l inteleg pe copil, insa l-am respectat in continuare si, pt ca nu l-am putut iubi ca pe altii, l-am privit ca pe pruncul mic al mamei lui.
Si asta ma ajuta sa pot sa tin minte esentialul - ca e un pui de om iubit de mama lui.

N-am invata asta la nici o scoala - am invatat acasa, de la parinti si bunici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Coracora, nici eu n-am traume vis-a-vis de linia la palma (mai pe muchie daca se putea) pt. ca io sunt si am fost mai a d.r.a.c.u.t.u.l.u.i. asa...dar am avut colege mai sensibiloase care isi aduc aminte cu neplacere de asta, asa ca nu putem judeca pe toti dupa masura noastra.
Plus ca vremurile de atunci nu seamana deloc cu astea, cumva eram mai "nesimtiti" sa zic asa, le mai puneam si pe la spate...pe cand copiii astia ai nostri...ma gandesc la fiica-mea...sa vina atinsa de un adult cre' ca o stie tot cartierul pana acasa...plus ca l-ar ameninta pe ala/aia cu mama ei neinfricatade i-ar merge fulgii.
Insa unii sunt mai delicati, mai firavi...si e dreptul lor, de copii sa fie asa, nu e nevoie sa-i "caleasca" cineva la modul asta si la varsta asta, au tot timpul.
In rest,ai dreptate, sunt mai multi copii obraznici ca pe vremuri, sau am imbatranit noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,Marius,voi chiar credeti ce spuneti?

Nu stiu cum ati reactiona,daca,ipotetic vorbind copiii vostri(cu cei sapte ani de acasa)ar lua bataie de invatatoare.
Si nu-mi ziceti acum ca ai vostrio au trecut de etapa asta.

Nu e normal ca un copil sa fie umilit,sa fie batut in fata celorlalti colegi,nu e normal ca altcineva sa-i impuna ceva. cu palma si pumnul.

Timpurile au evoluat...cu atat mai mult,daca noi insine,cei care suntem in aceste timpuri, nu suntem in stare sa promovam decat tot violenta asupra copiilor...ar trebui sa nu existe pretentii.

De ce in loc sa dam copiilor o lume mai buna nu incercam sa dam copii mai buni lumii?

Credeti ca un copil care ia bataie la scoala vse va schimba peste noapte de frica?

Niciodata....este o vorba 'semeni vant,culegi furtuna" si mai este una "cine scoate sabia....".Extrapoland ultima parte,dam violenta si metode gresite de educatie ,asta vom primi.

Nu-mi vine sa cred ca sunteti de acord cu bataia educativa.

Si editez ca sa aprob ceva ce s-a spus"cine credeti voi ca are dreptul sa loveasca copilul MEU?

Cine are drepturi asupra copiilor altcuiva?Fiecare este puisorul unei mame...voi cum v-ati simti?
Madalina



Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Incerc sa inteleg de ce tot pe copii trebuie sa=i schimbam/educam si nu pe aceste caricaturi de dascali care n-au ce cauta la catedra. Un profesor/invatator/educator care pune mina pe copil ar trebui condus urgent afara din clasa. i-ar trebui LUI in primul rind educatie/terapie/medicatie si tot ce-a mai inventat societatea asta ocupata sa faca din copii roboti nemiscati si tacuti; si dat un termen de reabilitare, in fara plata eventual, sa aiba timp sa reflecteze la menirea lui si la o eventuala reorientare profesionala.
Nici parintele si nici o alta persoana din lume n-ar avea voie sa-l atinga pe copil, si nu scriu slogane. masoara-te maica fizic, cu cineva egal in forte cu tine, nu cu un amarit de dimensiunile 1/3 de ale tale!
Ca persoana adulta daca iei o palma, un tras de par, etc, ripostezi-te adresezi justitiei care te protejeaza. La munca, daca agresezi un coleg, verbal chiar, devii o persoana neagreata, daca nu esti pusa pe liber cumva.
Si atunci de unde pina unde dreptul asta de-a agresa fizic copiii altcuiva, sau ai tai? sau `dreptul` unui copil/adolescent/adult de a agresa sau bullied unul mai slab? de unde ipocrizia asta sociala colectiva la adresa copiilor?????


Citat:
citat din mesajul lui marius

Exista un cuvant chiar de inceput "Si" care daca nu este sarit cu prea multa usurinta incadreaza corect ceea ce am vrut sa spun respectiv faptul ca alaturi de aceste gesturi ce nu isi au locul intr-un sistem educational in egala masura sau cu nimic mai prejos sau la fel de defectuos este si faptul premergator al deficientei crase de educatie cu care ajung din ce in ce mai multi copii in diferite sisteme educationale. Radacinile sunt mult mai adanci si isi au izvorul in familiile de unde provin.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada


1.Rufus,Marius,voi chiar credeti ce spuneti?

2. Nu-mi vine sa cred ca sunteti de acord cu bataia educativa.
3. Si editez ca sa aprob ceva ce s-a spus"cine credeti voi ca are dreptul sa-mi loveasca copilul MEU?Cine are drepturi asupra copiilor altcuiva?Fiecare este puisorul unei mame...voi cum v-ati simti?
Madalina



Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

1 si 3 sunt elemente de retorica pura.
2. evidentiaza te rog concret in text unde eu sau Rufus au spus ca suntem de acord cu bataia educativa. In cazul in care nu poti, opinia mea este ca ar fi util sa iti ceri scuze pentru calomnie.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput