Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oricine din orice domeniu poate face diverse cursuri de perfectionare.
Asa se numesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
ab5174 Publicat la - 30/10/2012 : 13:31:48
--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Asta e realitatea din pacate, a degradarii sistemului de invatamant romanesc.A fost probabil o invatatoare buna candva, si acum ca n-o mai tin nervii, n-a mai facut niste cursuri de perfectionare ca doamna stie doar, si s-a ajuns la situatia jenanta din prezent.





Ce expresie comunista .
In afara de cei din invatamint cine mai fac cursuri de PERFECTIONARE?


Cam toata lumea din toate domeniile face in ziua de azi cursuri de perfectionare, fie ca le zice training-uri sau team building. Din pacate tocmai in invatamant nu se fac nici un fel de cursuri sau daca se fac sunt probabil asa ca sa zicem ca le-am facut si am mai luat niste bani europeni pt asta.
Oamenii astia chiar au nevoie mai mult decat oricare altii de cursuri adevarate, dar din pacate, asta e.....
Nivelul lor de pregatire se vede in nivelul de pregatire al absolventilor de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Ce expresie comunista .
In afara de cei din invatamint cine mai fac cursuri de PERFECTIONARE?

In meseria mea esti obligat prin lege sa faci odata la doi ani un curs de perfectionare si nu lucrez in invatamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

n-au nici o treaba cursurile de perfectionare. acestea se refera strict la modul in care se preda la clasa, nici vorba de aspecte psihologice.
si oricum nici un cadru didactic nu va certa copiii la lectiile deschise, care sunt regizate dinainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:


[/quote]

Ce expresie comunista .
In afara de cei din invatamint cine mai fac cursuri de PERFECTIONARE?
[/quote]

De ce e dom'le expresie comunista? Ca asa se zice inca pe aici pe la noi.In alte parti ale lumii se zice team building, s-e-xybuilding samd
Important era sa le faca, sa nu se ajunga in stadiul asta de deterioare a comportamentului.

Mai ce va mai deranjeaza cum suna de cand sunteti p'afara. Sa stii ca mamaliga , tot mamaliga se zice pe aici, si e tot galbena


uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

nu e nevoie sa fie luate la palme invatoarele/cadrele didactice care au "nervii uzati" si bruscheaza copii.
Protectia copilului e suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Asta e realitatea din pacate, a degradarii sistemului de invatamant romanesc.A fost probabil o invatatoare buna candva, si acum ca n-o mai tin nervii, n-a mai facut niste cursuri de perfectionare ca doamna stie doar, si s-a ajuns la situatia jenanta din prezent.



Ce expresie comunista .
In afara de cei din invatamint cine mai fac cursuri de PERFECTIONARE?


ce vrei sa spui?
si pe aici se fac cursuri de perfectionare si in alte domenii decat invatamant.
sotul meu a fost trimis de companie, impreuna cu alt colegpt la un curs de perfectionare (programator) timp de o saptamana in alt stat.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
Asta e un lucru pe care nu il pricep: acea persoana clar nu este la prima abatere si sigur au mai fost reclamatii.
De ce este atat de greu sa "dobori" un om din invatamant care se poarta atat de urat cu copiii?


Eu nu cred ca este greu, insa parintii nu iau atitudine, il iau pe "ca pot face, nu ma pun cu duoamna" in brate si gata! Chiar pe aici cand am scris la un moment dat ca eu ii voi spune invatatoarei din start ce pretentii am ( adica sa nu tipe, bata etc) au fost voci care mi-au dat de inteles ca " cum imi permit sa vorbesc cu invatatoarea sa-i spun ce sa faca la ora ei", sau si "daca se va intampla, ce o sa fac?"... Si chiar i-am spus si am avut cu cine discuta!

E buna ideea cu microfonul, ar trebui sa fie camere de filmat in fiecare clasa, in caz de reclamatie sa se se poata accesa filmarile...eu stiu multe institutii publice #351;i firme private unde sunt ...de ce nu ar fi si la scoala non stop? Oricum un parinte care discuta zilnic cu copilul, care este atent la copil, vede schimbari in comportamentul lui #351;i daca vrea chiar afla ce se intampla la scoala, chiar de la copil...totul este sa mai ia si atitudine. Ce te faci cu acei parinti care cauta astfel de specimene special pentu a le tine in frau copiii...nu stiu, nu pot sa-i inteleg!

Nu sunt cazuri izolate, din contra, eu cred ca sunt foarte raspandite, am o mamica ce imi spunea ca invatatoarea le-a spus copiilor si parintilor inca de la prima sedinta ca "ea are intotdeauna dreptate si orice comentarii sunt de prisos"...nici un parinte nu a zis nimic.

Da, o fi experienta personala, om fi educati cu respectul asta si teama neconditionata de dascal si scoala... chiar vorbeam cu sotul, in prima zi de scoala ca la ambii ni s-a facut rau fizic stand acolo la deschidere...si nu de bucurie, dar teama aia nejustificata am avut-o amandoi, eu inca imi repete cand stau de vorba cu un dascal ca este si el tot om, nu vreun capcaun. ( bine sentimentele erau amestecate) Dar cand este vorba de copil, toate sentimentele si resentimentele raman in urma si spun ce am de spus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

De dimineata au anuntat la stiri ca ramane la catedra, ca e un dascal bun. Mai nu am cuvinte...

Directorul scolii n-a fost de gasit sa dea o delcaratie de presa. Cu ce l-o avea la mana, ma gandesc?


uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

in ziar scria ca se va pensiona anticipat...


Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput