Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Adevarul este ca in institutiile publice (bugetari ) este foarte greu sa concediezi pe cineva. Da, se poate, dar se fac comisii peste comisii, mai ceva ca in instanta, doar- doar se renunta si vinovatul poate sa ramana acolo.
Oricum, fara o reclamatie clara (si semnata) la politie nu sa va face nimic.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Si eu cred la ca rezista fiindca parintii, in marea lor majoritate, nu iau atitudine. Incearca mai intai sa obtina favorurile cadrului didactic, astfel incat propriul copil sa fie protejat si daca esueaza, muta copilul. Atat.

Foarte rar confrunta cadrul didactic, reclama, insista. Extrem de rar. Iar atunci cand un parinte reactioneaza, simte imediat presiunea celorlalti, afla destul de rapid ca e un outsider si e pe cont propriu. Nimeni nu vrea sa se expuna, sa se puna impotriva "autoritatii".
Si da, inbox are dreptate. Pasivitatea asta are legatura cu teama de autoritate bine predata in Romania din generatie in generatie.

OanaRusu asa e, nu e nevoie sa fie luata la palme invatatoarea. Uneori insa ajuta teribil sa o faci sa creada ca ai putea sa o iei la palme.
E degradant pentru un parinte sa ajunga in situatia de a fi nevoit sa adopte solutia asta. E degradant si pentru cadrul didactic. Dar e eficient.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Roxana... asa bine te inteleg... stiam colegi de-ai mei (cand predam) care faceau magarii cel putin la fel de mari.
Dar na... asta e ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Este un subiect dedicat acestei persoane la scoli, gradinite
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175328&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Mda, in cazul de la N. Iorga parintii care au denuntat metodele invatatoarei sunt acum hartuiti de ceilalti parinti (chit ca si copiii lor, ai acestora din urma, sunt jigniti si maltratati).

Si ce sa ne mai miram, cand si pe topicul asta, in 22 de pagini se tot discuta si se tot revine la ideea ca si copiii sunt asa si pe dincolo, ca cei 7 ani de-acasa, ca dl Goe, ca adolescenti incontrolabili sau "nesimtiti" etc. Trist. Pe principiul "sigur, bataia e inacceptabila, DAR...".

P.S.: observ mai nou un limbaj de lemn de speriat pe-aici (de-mi e greu sa cred ca cineva se exprima asa "pe bune"), precum si prezenta unor standarde duble si a unor oaresicari idei fixe... toate astea se transforma cateodata in dialogul surzilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Vin cu vesti bune.
S-au strans mai multi parinti.
Va avea loc si actionarea in instanta.
Cred ca hartuitorii o vor lasa mai moale cu hartuitul. In general oamenii astia care pocnesc copii si sperie mamici singure sunt lasi si prosti. (da, imi asum limbajul). E suficienta o singura zgaltaiala si fug.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Super...daca un procuror a hotarat sa trimita dosarul in instanta inseamna ca sunt probe concludente.

Acum vor trebui sa depuna marturie,atunci cand se fixeaza termenul.Problema este ca proba testimoniala cu doi martori necesita alegerea cu atentie a martorilor,deoarece sunt doar doi.Restul pot da declaratii notariale si vor fi chemati doar daca la urmatorul termen sunt dubii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ar trebui sa se caute un avocat care sa mearga pe faza de onorariu de succes,si sa se stabileasca daunele morale,iar avocatul sa ia procent.
Trauma copiilor necesita evaluarea unui psiholog care ,dupa naalizarea a ce s-a intamplat sa emita un referat care sa ateste trauma suferita de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

tot ce-ai scris acolo s-a intamplat deja.

nu stiu cu procurorul, totusi.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai pe baza anchetei politiei procurorul decide trimiterea sau nu in judecata a cazului.Daca ai spus ca va ajunge in instanta inseamna ca inceperea urmaririi penale a fost data.

Mergi la inceput