Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns polux spune:

wow..nu se poate asa ceva...e prea de tot.
ma bucur ca cineva a luat initiativa si a pus un microfon in clasa.
Sincer nici pe vremea lui Ceausescu nu era asa...
Eu stiu ca invatatoarea e cea care modeleaza suflete, nu le distruge.
Bietii copii. Sincer sper ca acest specimen sa nu mai lucreze NICIODATA cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Fara prea mare legatura cu subiectul, pe mine m-a batut educatoarea (motiv pentru care am si fugit de la gradinita de mai multe ori, fiind batuta acasa bis). Am o asa de mare ura pe femeia aia ca de multe ori m-am gandit sa ma duc cu un buchet de flori pe care sa-l rup pe spinarea-i distinsa (a ajuns acum directoare de gradinita, deci atentie).

Cand aveam 4 ani, ma tragea de urechi atat de puternic incat ma ridica de la pamant, tare as invita-o sa repete gestul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu au fost numai microfoane. A fost filmulet in toata regula. Filmuletul a fost pus pe youtube si pre
luat si aratat la Atena 1, aseara.
Probabil astia de la cancan au lasat doar sonorul pentru a proteja imaginea copiilor.

Cu toate ca nu sunt prea de acord cu chestiile astea pe youtube se pare ca atunci cand nu mai ai solutii sunt foarte bune.

Eu abia astept urmatoarea sedinta in care sa intreb de ce au lasat ca lucuruile sa ajunga pana la youtube si nu au luat masuri din timp.

Asta e un lucru pe care nu il pricep: acea persoana clar nu este la prima abatere si sigur au mai fost reclamatii.
De ce este atat de greu sa "dobori" un om din invatamant care se poarta atat de urat cu copiii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
De ce este atat de greu sa "dobori" un om din invatamant care se poarta atat de urat cu copiii?

Pentru ca nu suficient de multa lume face reclamatii. Daca macar unul din parintii copiilor abuzati de-a lungul anilor s-ar fi dus la scoala sa o ia pe madam la o discutie intre 4 ochi si sa-i spuna ce crede despre ea si metodele ei educationale, alta ar fi fost situatia.

Eu nu pot uita ce mi s-a intamplat mie in clasa 1. Matusa mea mi-a cumparat un ceas, din ala rusesc cu limbi, pentru ca eram fata mare si incepeam scoala. In prima zi de scoala invatatoarea trece printre banci si vede ceasul, ma ridica in picioare si incepe sa tipe ca cine ma cred eu sa vin cu ceas la scoala, ca asta este foarte scump, ca ce nesimtire, etc. Eu aveam 6 ani si habar nu aveam despre ce vorbeste si nu am inteles ce anume a suparat-o si cu ce am gresit. Acasa cand ma tot intrebau ai mei cum a fost la scoala le-am zis ce s-a intamplat. Eram foarte suparata si neobisnuita cu un astfel de tratament. Taica-meu s-a dus dimineata la scoala si a discutat cu invatatoarea, i-a spus ca el nu vorbeste asa cu noi si ca nu PERMITE nimanui sa-i trateze copiii in felul asta, ca daca invatatoarea are o problema sa il contacteze pe el si se rezolva de la adult la adult . Cred ca s-a socat invatatoarea, mai ales pe vremea aia cand metodele educationale erau altele. In urmatorii 4 ani s-a purtat cu mine cu manusi, nu a ridicat vocea niciodata la mine si nu a mai facut nici un comentariu nepotrivit. Ceasul l-am purtat in continuare .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Asta e realitatea din pacate, a degradarii sistemului de invatamant romanesc.A fost probabil o invatatoare buna candva, si acum ca n-o mai tin nervii, n-a mai facut niste cursuri de perfectionare ca doamna stie doar, si s-a ajuns la situatia jenanta din prezent.

Ma intreb cate suflete o fi schilodit cu comportamentul asta de mahala? Cat le-o fi tremurat inimioara in bietii copii, numai la gandul ca merg la scoala....la doamna invatatoare.

Ar fi interesant de vazut si parerea celor care au terminat clasa a IV-a?
Trist, al naibii de trist, dar si revoltator.

Sentimentul umilintei l-am simtit poate pentru prima oara in viata tot de la dna invatatoare,de fapt, in nenumarate randuri. o data ca nu am avut pensula si acuarele si mi-a spus ca "maica-ta are bani de farduri si nu are sa-ti cumpere acuarele" si multe, multe alte critici nelalocul lor.
N-o regret, nici nu vreau sa stiu nimic de ea!

Ca o compensatie, am avut cea mai buna, frumoasa, desteapta diriginta din lume. Cu siguranta, mi-a trimis-o un inger!

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Din pacate (si din proprie experienta) astfel de persoane rezista nu pentru ca parintii nu fac reclamatii ci:
- pentru ca sunt persoane ce au spatele acoperit de cate vreun inspector
- pentru ca sunt putini aceia ce dau crezare vorbelor unor copii de 6 ani
- pentru ca "saraca mai are putin pana la pensie" - hai sa trecem cu vederea
- pentru ca e titular pe post si uneori directorii au mainile legate.
- pentru ca ele sunt mustrate si pastrate in ideea ca asta e de ajuns si se asteapta o schimbare a comportamentului peste noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Viviana,
inteleg de ce raman in post. Dar nu inteleg cum de continua sa se poarte urat cu copiii. Daca tu abuzezi copilul cuiva, nu te astepti la repercursiuni? Ma gandesc ca daca o data, de 2 ori, a venit un parinte sa le arda una peste moaca si sa le vorbeasca cum vorbesc ele cu copiii, nu ar mai avea curaj sa faca asa ceva.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Continua pentru ca ele considera ca nu au nimic sa-si reproseze.
Sunt atat de inchistate si convinse ca drumul pe care au apucat este cel normal incat cu greu le poti clatina.

Se simt superioare cand se pune in balanta cuvantul lor de om matur cu zicerea unor copii. Care nu-i asa stim ca sunt subiectivi si imaginativi la varsta asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Din pacate (si din proprie experienta) astfel de persoane rezista nu pentru ca parintii nu fac reclamatii ci:
- pentru ca sunt persoane ce au spatele acoperit de cate vreun inspector
- pentru ca sunt putini aceia ce dau crezare vorbelor unor copii de 6 ani
- pentru ca "saraca mai are putin pana la pensie" - hai sa trecem cu vederea
- pentru ca e titular pe post si uneori directorii au mainile legate.
- pentru ca ele sunt mustrate si pastrate in ideea ca asta e de ajuns si se asteapta o schimbare a comportamentului peste noapte.


1.EU AM
2.eu cred
3.poate sa se recalifice...la spatii verzi
4.si ce daca?
5.am eu grija sa o schimb.

Este inadmisibil sa fie lovit un copil.
Sper sa nu aiba ghinionul nici o educatoare sa-i faca ceva similar copilului meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Asta e realitatea din pacate, a degradarii sistemului de invatamant romanesc.A fost probabil o invatatoare buna candva, si acum ca n-o mai tin nervii, n-a mai facut niste cursuri de perfectionare ca doamna stie doar, si s-a ajuns la situatia jenanta din prezent.



Ce expresie comunista .
In afara de cei din invatamint cine mai fac cursuri de PERFECTIONARE?

Mergi la inceput