Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Comportamentul invatatoarei este generat de lipsa consecintelor.

O stai asa, asta suna cunoscut...

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare


E intretinut de lipsa de consecinte. Asupra generarii nu ne putem pronunta, sunt multe necunoscute.
Insa imi place cum pui problema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Imi pare rau ca trece neobservata postarea ta. Spui ca parintii stiu ca copilul le e abuzat fizic la gradinita si nu fac nimic? pina la urma cred ca nu-i o procedura izolata deloc in Romania!

n-ai nici o posibilitate sa le atragi cumva atentia, educatoarei respective/directoarei/parintilor ca nu-i normal ce se intimpla si cineva va trage ponoase mari mai tirziu?

Citat:
citat din mesajul lui megbeng

nu am apucat sa parcurg tot subiectul dar titlul mi-a atras atentia pentru ca si la noi la gradinita se mai intampla lucrul asta si m-am gandit si razgandit de zeci de ori daca si cui sa spun. Tinand cont insa ca parintii copilului "atins" stiu de lucrul acesta si tac am optat si eu sa las lucrurile asa, desi nu mi se pare ok pentru baietelul meu sa vada aceste gesturi si sa nu sufle in front de teama de a nu fi si el lovit..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)
Ce mai povesteste Ana...



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

megbeng probabil si parintii respectivi folosesc acasa bataia ca sa-si disciplineze copilul, e trist si nu prea ai ce face in privinta asta.
In privinta agresarii lui in gradinita si expunerii copilului tau la asta ai ce face. Protesteaza, reclama. Nu ai cum sa ignori asa ceva. Copilul tau sigur nu ignora. Ce te retine? ce te face sa te gandesti si iar razgandesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Inbox am scris clarificarea respectiva (in privinta limitelor) pentru parintii care tind sa creada ca ei fac asta deja, da' au copii indaratnici...

J G Eu nu cred ca e vorba de lene, e chiar o incapacitate de a impune limite, de a face ceva care-l supara pe copil. Sunt parinti care nu pot tolera distresul copilului si pur si simplu il evita.
Poate fiindca propriul lor distres a fost mult prea mare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Roxx de acord, trebuie spus ceva, luat atitudine, chiar daca nu e vorba de copilul propriu. Faptul ca un alt copil e martor la asa ceva e rau in sine. Copilul intelege ca e ok sa dai in altii, sa dai in altii mai mici, mai slabi etc. Pe linga frica de a nu fi urmatorul pe lista de urecheati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Inbox am scris clarificarea respectiva (in privinta limitelor) pentru parintii care tind sa creada ca ei fac asta deja, da' au copii indaratnici...

J G Eu nu cred ca e vorba de lene, e chiar o incapacitate de a impune limite, de a face ceva care-l supara pe copil. Sunt parinti care nu pot tolera distresul copilului si pur si simplu il evita.
Poate fiindca propriul lor distres a fost mult prea mare.


Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Desigur nici nu ma gandesc sa generalizez. Totusi in multele si lungile discutii pe care le am cu unele din prietenele mele despre alta modalitate de a aborda educatia, fara bataie, mi s-a raspuns "n-am timp draga de ce povestesti tu" (de exemplu, eu cred ca trebuie luat copilul de la priza, cu explicatii, de 100 de ori, nu batut de 3 ori).

Este foarte greu sa schimbi modelele existente. Si din pacate cred ca in Romania e inca un model de succes educatia cu bataia.

Sunt, de fapt, foarte suparata din cauza asta. Carla are in clasa un copil agresiv, despre care am aflat de la alte mame (care au fost de fata) ca a luat o bataie foarte urata de la mama lui, in parc, acum 2 zile. De atunci sunt intr-o stare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

J G din pacate asa e, sunt inca destui parinti care continua sa-si abuzeze fizic copiii.
As zice ca sunt dintre cei care prefera sa se identifice cu agresorul, nu fac parte dintre cei cu dificultati in a pune limite. Au deraiat pe partea cealalta a drumului.

Poti incerca sa vorbesti cu invatatoarea, daca e dispusa sa discute cu respectiva mama, mai stii, poate are un impact asupra ei, fiind un soi de "autoritate".
Mai poate aborda problema asta la modul general si in sedintele cu parintii. Aici ai putea sa o sustii si tu, in dubla calitate. Poate are impact.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

rrox, am vorbit cu directoarea si a zis ca intr-adevar, nu e in regula sa se intample asta. atat. alte sugestii?




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Roxx de acord, trebuie spus ceva, luat atitudine, chiar daca nu e vorba de copilul propriu. Faptul ca un alt copil e martor la asa ceva e rau in sine. Copilul intelege ca e ok sa dai in altii, sa dai in altii mai mici, mai slabi etc. Pe linga frica de a nu fi urmatorul pe lista de urecheati.

ai dreptate, insa... exista si urmatoarea situatie neplacuta care poate reiesi din acest demers.
in urma observatiilor tale, invatatoarea nu il mai urecheste pe obraznic, ci il lasa in plata domnului. daca cel obraznic iti va bate copilul tau, cum mai poti interveni la invatatoare cand i-ai "interzis" sa il disciplineze pe obraznic? si presupunand ca invatatoarea nu stie sau nu e dispusa sa caute alte metode de potolire a celui obraznic? sau are dezlegare de la parintii lui sa il mai atinga la nevoie...

e o problema delicata si depinde numai de invatatoare sa vrea sa-si schimbe abordarea fata de copiii neastamparati. insa asta presupune un efort, efortul suplimentar e perceput ca ceva negativ si se va invoca intotdeauna ca scuza salariul mic, lipsa de resurse etc si tot pe a lor va ramane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Ramonika, educatia nu se face cu batul. niciodata.

nici macar nu e eficienta.

noi aveam la scoala profesori care tipau, dadeau la palma etc si la care toti, inclusiv astia de aveam 10 pe linie, faceam numai tampenii in clasa.
si aveam profesori care nici nu ridicau tonul, dar pe care ii ascultam toti, chiar si "obraznicaturile".

e chestie de respect si de autorespect.
insa nu multa lume are atata tact. prin asta se deosebeste un educator bun de unul slab.

Mergi la inceput