Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Adriana si eu sunt de acord cu tine . Si evident ca lovirea nu se justifica in nici un fel, deja am spus asta.
Eu doar incercam sa duc discutia intr-un sens mai larg, in care sa vorbim si despre cauzele care genereaza comportamnetul invatatoarei. Comportament care, repet, nu are justificare, dar care ste generat de un alt comportamnet.
Este adevarat ca la inceputul scolii pot exista dificultati de adaptare. Este perfect adevarat ca astfel de dificultati trebuie depasite cu totul altfel, nu cu pedepse corporale.

Totodata insa, problemele descrise de tine (oboseala, un ritm mai incet decat cel solicitat de profesor, etc) sunt complet diferite de problemele descrise in primul post din acest topic. Copilul tau nu reuseste sa se schimbe in echipament de sport in timpul solicitat de invatator, in timp ce baietelul despre care povesteste autoarea topicului se plimba prin clasa, se taraie pe sub banci, mananca in timpul orelor si vorbeste, etc. Mie sincer astea mi se par actiunile unui copil rasfatat.

De asta vorbeam eu despre responsabilitatea noastra ca parinti de a-i educa pe copii.

Si da respectul nu se impune se castiga. Dar respectarea regulilor se invata. Copilul nu stie daca nu il inveti ca trebuie sa respecte anumite reguli.

Da, copilul din acest topic nu isi hartuieste, jugneste, etc colegii, dar prin comportamnetul lui deranjeaza ora de curs si implicit pe toti colegii. Iar exemplul lui ar putea fi urma in orice moment si de alti copii.
De asta consider eu ca un astfel de comportamnet este la fel de nociv ca si comportamnetul invatatoarei si in egala masuraun exemplu negativ.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Oameni buni, copii care sa creeze probleme s-au pomenit de cand lumea si pamantul. Adolescentii rebeli nu ajung asa dintr-o data, cu siguranta ca au tot existat diverse probleme de mult timp, care negestionate cum trebuie au dus la adincirea relatiei copil-parinte. Asta referitor la cazurile de copii mari si needucati pe care parintii nu-i mai pot educa.
Nu vreau sa fac pe experta, dar in legatura cu copilasul de clasa 1 mie mi se par niste comportamente specifice adhd. Si asta o spun in calitate de parinte de copil cu adhd. Dar va spun, tot din experienta, ca aceste comportamente pot fi corectate. La noi a durat cam 4 saptamini adaptarea, dar a reusit sa o faca chiar daca la noi in clasa e o militarie desavirsita. Chiar daca copilul ala nu are adhd, are nevoie de un psiholog daca ii este asa de greu sa se adapteze. Eu sunt convinsa ca nu e proasta educatie, pt ca nu cred ca cineva isi invata copilul acasa, sa faca asa ceva la scoala.
E f usor sa stam noi aici sa judecam pe toti cei care au probleme comportamentale cu copiii cand adevarul este ca poate habar nu avem prin ce drame pot trece familiile respective si poate ce evenimente nefericite au creeat aceste comportamente nedorite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
de mult timp, care negestionate cum trebuie au dus la adincirea relatiei copil-parinte.

Scuze, am vrut sa zic adancirea prapastiei in relatia copil-parinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Esti sigura ca vrei sa stii cauzele ce-au determinat-o pe invatatoare sa loveasca un copil, cind rostul ei la catedra e cu totul altul? pentru ca tot invirti mesajele in jurul aceleiasi idei

printre cauzele posibile:
1) face asta pentru ca sigur nu-i prima data cind practica bataia, si a vazut ca-i merge, nimeni nu o opreste, iar copiii sunt prea mici sa-i intoarca o pleazna cum ar merita din plin. frica e un instrument de supunere teribil;
2)pentru ca e de multi ani la catedra nu s-a mai obosit sa se "actualizeze" cu alte metode de educatie decit stia dumneaei din vremuri vechi;
3) o fi fost batuta la rindul ei cind era in scoala- foarte probabil;
4) are probleme in familie, i-o fi tragind si ei barbatul scatoalce uneori;
5) are probleme cu autocontrolul, e virsta, rodajul, nu mai are rabdare cu copiii mai nazdravani;
6) pur si simplu nu-i atrage nimeni atentia ca nu-i bine ce face, si ea nu realizeaza altceva decit ca si-a atins scopul: sa-l tine nemiscat pe beligerant.


p.s. acum am citit din nou postarea initiala: nici macar nu vorbim de-un accident, fenomenul e repetat: ba-l trage de urechi, ba-l loveste dupa ceafa, ba-l tintuieste fortat jos. incredibil

Citat:
citat din mesajul lui alyx


Adriana si eu sunt de acord cu tine . Si evident ca lovirea nu se justifica in nici un fel, deja am spus asta.
Eu doar incercam sa duc discutia intr-un sens mai larg, in care sa vorbim si despre cauzele care genereaza comportamnetul invatatoarei. Comportament care, repet, nu are justificare, dar care ste generat de un alt comportamnet.
Este adevarat ca la inceputul scolii pot exista dificultati de adaptare. Este perfect adevarat ca astfel de dificultati trebuie depasite cu totul altfel, nu cu pedepse corporale.

Totodata insa, problemele descrise de tine (oboseala, un ritm mai incet decat cel solicitat de profesor, etc) sunt complet diferite de problemele descrise in primul post din acest topic. Copilul tau nu reuseste sa se schimbe in echipament de sport in timpul solicitat de invatator, in timp ce baietelul despre care povesteste autoarea topicului se plimba prin clasa, se taraie pe sub banci, mananca in timpul orelor si vorbeste, etc. Mie sincer astea mi se par actiunile unui copil rasfatat.

De asta vorbeam eu despre responsabilitatea noastra ca parinti de a-i educa pe copii.

Si da respectul nu se impune se castiga. Dar respectarea regulilor se invata. Copilul nu stie daca nu il inveti ca trebuie sa respecte anumite reguli.

Da, copilul din acest topic nu isi hartuieste, jugneste, etc colegii, dar prin comportamnetul lui deranjeaza ora de curs si implicit pe toti colegii. Iar exemplul lui ar putea fi urma in orice moment si de alti copii.
De asta consider eu ca un astfel de comportamnet este la fel de nociv ca si comportamnetul invatatoarei si in egala masuraun exemplu negativ.



alina




http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Comportamentul invatatoarei este generat de lipsa consecintelor.

O stai asa, asta suna cunoscut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

rrox, am (re)vazut momentul pe care l-ai pomenit. Nu pot sa citez, sunt spusele Razei, care nu are nici o legatura cu "disputa" noastra de aici.
Parerea mea este ca nu incape comparatie.
Promit insa sa fiu mai atent, daca spusele mele deranjeaza.


mda, si parerea mea e ca nu incape comparatie - intre mesajul transmis de respectivii realizatori ai reclamei, si fitele unei pustoaice. iar pe mine una nu spusele ma deranjeaza, ca n-am crescut sub un clopot de sticla in care sa nu fi auzit apelative ca astea, si altele mai rele, ci ipocrizia. na, tinem la staiful forumului cand un imbecil care-a conceput o reclama care a lezat sentimentele multor persoane e facut bou, da' lasam staiful la o parte cand vorbim de-o oarecare adolescenta.

iar deficienta brusca a memoriei de scurta durata e de-a dreptul remarcabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Asta cu sunatul la 911 e vacs in Olanda, cum e si in Germania. ii trebuie ceva mai mult de o vinataie pe brat sa fie luata in serios.


Nu stiu ce inseamna 911. Banuiesc ca te referi la 112...? Caz in care te intreb ce legatura are acest numar cu discutia de fata?
Acesta este un numar pentru situatii care prezinta un pericol imediat pentru viata unei / mai multor persoane. In Olanda exista un cu totul alt numar pentru copiii abuzati.
Tu ai locuit in Olanda, ai experienta pe viu cu cat de greu / usor se sesizeaza Protectia copilului aici? Banuiesc ca nu. Insa iti spun eu ca doar o vorba a lui X care a auzit discutii aprinse intre parinti si copii in casa lui Y e de ajuns pentru Protectia copilului sa se infiinteze de urgenta la usa lui Y. Asadar o vanataie pe bratul unui copil coroborata cu un apel al acelui copil la nr. special de telefon e mai mult decat suficient pentru ca aceasta institutie sa intervina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Am mai scris, indiferent de unde provin problemele copilului bataia nu i le va rezolva.

Indiferent daca si cat de prost este crescut de parinti, educatorul trebuie sa vina cu alternative de educatie pentru ca asta este meseria pe care o practica. Invatatoarea nu are voie sa nu aiba si sa nu ofere alte solutii.

Scoala pentru parinti obligatorie nu exista. Acolo suntem cu totii pusi in fata propriilor copii cu provocarile fiecaruia si facem fata unii mai bine altii mai putin bine. Dar scoala pentru invatatori, profesori, educatori exista si e obligatorie. Acestia ar trebui sa aiba metode si instrumente de lucru si pentru asemenea situatii.

Ironic sau nu, perpetuarea metodelor brutale de educatie poate fi exact cauza problemelor grave ale adolescentilor de mai tarziu. Undeva rabufnesc toate aceste frustrari adunate de copiii abuzati....

Ganditi-va ca unui copil prost crescut acasa (ca sa luam varianta pe care unii participanti la topic vor neaparat sa o discute) si abuzat fizic la scoala i se refuza practic constant din doua directii dreptul la o educatie normala. O fi tot el de vina pentru ce va deveni ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
In Australia e posibil sa-ti dai copilul de 12 ani pe usa afara si sa scapi nepedepsit (ca parinte)?

Nu ma gandeam sa o dea afara si sa nu o primeasca ci sa o ea afara cu tigara. Sa ii interzica sa fumeze in casa. Banuiesc insa ca si parintii fumeaza, tot in casa si acest lucru nu este posibil. E greu sa convingi un copil ca ceva ce tu faci nu e bine

Citat:
Cat despre cum facea rost de bani, e simplu, ameninta ca-si face si-si drege si parintii ii dadeau bani.

E clar ca parintii sunt de vina. Fata normal ca ii provoaca si ameninta, dar si ei sunt tare incompetenti. E nu as scoate un cent din buzunar daca as fi amenintata.

Citat:
chiar tu, Bird, ai dat exemplu fetita care a vazut ca-i merge cu santajul emotional si il folosea din plin. De ce-ar fi exclusa varianta asta la varsta preadolescentei?

Exemplul meu se vroia la incompetenta parintilor. E firesc ca incepe la varste mici cu tipete si miorlaieli ca sa ajunga la varste mari ca si fata de care spuneai tu. Daca copilul nu are o patologie care provoaca un astfel de comportament si daca nu exista abuz in mediul copilului, atunci totul vine din stilul educational.

Citat:
Copiii vorbesc la scoala vrute si nevrute, ei stiu ca parintii nu au ce sa le faca, ca nu exista constrangeri de nici un fel in ziua de azi si ca daca vrei sa-i vezi pe parinti suindu-se pe pereti (pentru ca nu ti-au dat voie sa fumezi in casa, de exemplu), e de ajuns sa-ti faci o vanataie pe brat si sa suni Protectia Copilului.

Gresesti! Nu e deloc asa. Asta este neputinta si paranoia cuiva depasit de situatie. Binenteles ca am ce sa-i fac copilului. Lege imi cere sa-i ofer un adapost safe si haine si mancare. Nu zice niciunde ca ttrebuie sa aibe bani de buzunar, sa aibe haine de firma, telefon, calculator, internet, jocuri, etc. Astea sunt mofturi care pot fi folosite de parinte pentru a curba comportamentul copilului. Evident au lasat-o foarte tarziu, dar asta este.

Crede-ma ca am de-a face zilnic cu drogati cu probleme mari de comportament. Te roaga, te amenita, te abuzeaza, iar se roaga de tine si mint de ingheata apele, incearca sa te intimideze cu agresivitatea lor, etc. Regulile din spital sunt foarte stricte, daca esti agresiv fizic, security te leaga de pat sau te baga in camera capitonata. Atat timp cat exista si cea mai mica urma de agresivitate fizica, chiar si doar amenintare ca te agreseaza fizic, NU primesc nimic din ceea ce vor. Daca s-a stabilit ca primesc opioizi la 3 ore, indiferent ce spectacol fac, ce amenintari, ce milogeli, ce minciuni (ca nu a primit doza corecta data trecuta, ca nu a primit data trecuta, etc) toata lumea este foarte ferma si asteapta la minut sa se faca ora respectiva. Sunt atat de dificili incat incearca sa te impinga acum un minut, data viitoare 5 minute, etc. Te terorizeaza, umbla dupa tine prin spital cu tot felul de explicatii, cu bufeuri de agresivitate, cu milogeli. Incearca sa te faca sa cedezi numai sa scapi de ei o ora, ca apoi o iau de la inceput . Chiar si astia dupa 1-2 zile vad ca toata lumea e ferma si pe aceasi pozitie si se calmeaza. In general dupa cateva zile sunt rezonabili si au priceput ca nu obtin nimic cu comportamentul asta.

Mie greu sa cred ca un copil fara patologie nu poate fi educat de catre parinti si nu i se pot impune un minim de reguli.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Asadar o vanataie pe bratul unui copil coroborata cu un apel al acelui copil la nr. special de telefon e mai mult decat suficient pentru ca aceasta institutie sa intervina.

Mie parintii astia mi se par speriati ca de bombe. Sunt ilegal in tara? au alte probleme cu autoritatile?

Ma ameninta copilul ca suna protectia copilului. In loc sa ma panichez, nu mai bine intreb copilul ce asteapta sa rezolve cu asta? Ok, vin aia si o gasesc cu o vanataie. Si? O sa o ia de acasa? Unde crede ca se duce? O sa fie mai bine la niste straini? Aia stiu sa se poarte cu copii cu probleme comportamentale si nu se vor sinchisi de figurile ei. Sau poate vrea sa se duca intr-o institutie?

De unde frica asta a parintilor de autoritati? Ce aia au vazut prima data un copil plin de figuri si nu stiu sa faca deosebirea intre un copil abuzat si unul mincinos? Desi lipsa asta de control si limite este tot o forma de abuz.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput