Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Rufus uite aici concret ce spuneai:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Raza, nu e ok exprimarea. Aici nu-i vorba de avertismente sau alte "pedepse". E vorba de "staif". Sunt sigur ca nu mergi intr-o crasma sordida, pentru ca sti cam ce lume e pe acolo, cam care-i limbajul. O sa alegi un restaurant, unde e lume pe gustul tau. In afara de mancare si bautura (care pot fi in ambele locuri egale), ai nevoie si de o atmosfera placuta.
Forumul nostru este un restaurant select. Cu totii ne dorim asta. Atrage lume buna. Cei cu alte aspiratii nu-s agreati de restul lumii.
E simplu.
Sunt sigur ca ai nimerit forumuri unde te injura si de mama. E treaba lor, daca accepta. Aici e altceva. Ne straduim sa fie altceva. Nu-i totul perfect...dar ne straduim cu totii.



Acu' nus' ce sa zic, raza spusese bou, tu nesimtita. Mie imi suna tot pe acolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Rufus uite aici concret ce spuneai:
Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Raza, nu e ok exprimarea. Aici nu-i vorba de avertismente sau alte "pedepse". E vorba de "staif". Sunt sigur ca nu mergi intr-o crasma sordida, pentru ca sti cam ce lume e pe acolo, cam care-i limbajul. O sa alegi un restaurant, unde e lume pe gustul tau. In afara de mancare si bautura (care pot fi in ambele locuri egale), ai nevoie si de o atmosfera placuta.
Forumul nostru este un restaurant select. Cu totii ne dorim asta. Atrage lume buna. Cei cu alte aspiratii nu-s agreati de restul lumii.
E simplu.
Sunt sigur ca ai nimerit forumuri unde te injura si de mama. E treaba lor, daca accepta. Aici e altceva. Ne straduim sa fie altceva. Nu-i totul perfect...dar ne straduim cu totii.



Acu' nus' ce sa zic, raza spusese bou, tu nesimtita. Mie imi suna tot pe acolo.


Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Postarea o tin minte, nu mai stiu subiectul. Mi-l poti da?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

E invechit.
Cel putin din cate aud de la prietenele mele care au copilasii acum in clasa 1.Si daca sunt invatatori si invatatori,au foarte mult de invatat.Foarte multe teme...foarte solicitant.

Exista inca in Romania sistemul asta de a baga mult in mintea unui copil...de a-l suprasolicita cu foarte multe chestii.

O amica are copilul in clasa 1 la step by step,diferit de o scoala obisnuita,clasica.
I se pare mult.Copilul este epuizat seara..are cate cinci ore....plus ca temele si le face la after school...si activitati suplimentare.Exemplu luni:limba romana,matematica,engleza,cunoasterea mediului ,sport..+activitati de compunere,desen....
La fel am pe cineva care are copilul la o scoala obisnuita...solicitant ,mult si unele materii fara folos.La fel o prietena are fata in clasa a doua....au niste probleme de te doare capul,la matematica.Ea e ingrijorata ca sunt suprasolicitate fetele ei.


Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Din ce inteleg eu, copilul tau nu e inca la scoala, dar tu esti deja convinsa ca e foarte greu la scoala. Sa nu te miri prea tare daca chiar asa o sa fie cand va incepe scoala. Fiindca asta ii transmiti, fie ca vrei, fie ca nu.

Fetele mele sunt amandoua in scoala, clasa a II-a si clasa a VIII-a. Niciuneia nu i se pare grea. Niciuna nu sta smirna in banca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Postarea o tin minte, nu mai stiu subiectul. Mi-l poti da?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


La generale, campania "uraste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Da rrox, exact la asta ma gandeam si eu, ca se ajunge la un fel de hartuire cand copilul ajunge atat de departe, parintele se comporta ca o victima in loc sa fie stapan pe sine si pe situatie, iar copilul simte asta si vrea sa se simta protejat cumva ... tu cred ca-mi citesti gandurile :D!




Da, si eu le explic fetelor mele de ce le trasez limite, ba chiar le dau si exemple, cu bibliografie cu tot, ca sa le dovedesc ca lipsa limitelor nu le convine copiilor, care cred ca nu te mai intereseaza de ei si se simt neprotejati.
Pana acum nu le-am convins cu bunele mele intentii, or fi mai indaratnice, dar iti urez succes cu proprii copii

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


:), vom vedea ce va fi, este o diferenta intre : a incepe sa te plangi ca ce te faci cu copilul, sa fii depasit de ceva minor ( ca de la lucruri minore incep toate) si a-i explica situatia si a-i spune pana aici ( sau a-i da de inteles asta ). In primul caz copilul este lasat de izbeliste in problema lui....si face ce crede, asa pe bajbaite, pana la a forta parintele sa ia atitudine, pana la autodistrugere uneori....in al doilea caz, parintele a spus clar cum stau lucrurile si de ce, care sunt solutiile...acum copilul alege ce vrea, insa nu se simte abandonat, stie care este problema, care este solutia... poate incearca sa vada daca se mai poate si altfel, ca poate gaseste el o solutie mai buna...( cine stie poate chiar o gaseste, ca doar de aia vin din urma cu idei noi) si uite asa evoluam!

Eu nu zic ca este usor, dar intre cele doua situatii este diferenta mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Pana acum nu le-am convins cu bunele mele intentii, or fi mai indaratnice, dar iti urez succes cu proprii copii

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Iar asta, cred ca asa ai tu impresia acum, ca nu ai dovezi clare ...dar eu sunt convinsa ca fetele tale sunt constiente de bunele tale intentii! Asta este parerea mea, asa de departe citind pe ici pe colo forumul :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

E o diferenta intre a trasa o limita si a o explica si a te si asigura ca e respectata. Daca te opresti la trasare si explicare nu se numeste ca esti un parinte care pune limitele de care e nevoie pentru a securiza copilul si a-i asigura o dezvoltare sanatoasa. Ai doar intentia sa fii acel parinte.
Da, stiu ca poate fi greu. Mie imi e


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, inbox, asta e si speranta mea, insa realitatea ma contrazice. Sau, cel putin, ma induce in eroare.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

rrox, am (re)vazut momentul pe care l-ai pomenit. Nu pot sa citez, sunt spusele Razei, care nu are nici o legatura cu "disputa" noastra de aici.
Parerea mea este ca nu incape comparatie.
Promit insa sa fiu mai atent, daca spusele mele deranjeaza.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Alyx, a avea respect fata de cei din jurul tau nu este ceva ce se poate impune. Respectul se castiga. Lovirea unui copil nu este un gest care sa faciliteze chestia asta. Altfel, de acord cu tine: acolo unde se poate discuta, este de preferat sa nu se ajunga la divergente de nici un fel intre parinti si profesori.

In postarea initiala, Lala nu a mentionat nimic despre vorbit urat, agresat colegii, ci mai degraba despre o adaptare mai dificila la program, asa mi se pare mie. Nu trebuie uitat faptul ca sunt destul de multi copii care, din diverse motive, nu merg la gradi sau, si mai trist, care sunt expusi in familie la tot felul de situatii neplacute. Eu cred ca perioada de acomodare la scoala ar trebui privita cu mai multa intelegere si rabdare de catre invatatori.

Si noi trecem printr-o perioada similara. Desi jumatate din clasa sunt fosti colegi de gradi, desi cunoastea dinainte personalul scolii - inclusiv pe invatatoare, tot mai apar momente cand se simte descurajat: ba ca nu reuseste sa se schimbe in echipamentul de sport atat de repede pe cat le cere profesorul, ba ca se simte obosit (lipsa somnului de pranz, desi am incercat sa compensam schimband ora de culcare seara). Iar pierderea rabdarii pe durata unei activitati inca mai apare, in anumite momente, la toti copiii din clasa, desi majoritatea au frecventat anterior gradinita.

Mergi la inceput