Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Alix,si la Eva la gradinita stau copiii si pe jos si pe scaunele...nu-i pune nimeni sa stea intr-un loc...la scoala e prea mult pentru ei.....sunt mult prea fortati sa faca foarte multe.....

Rufus....si daca fata aia ,in teribilismul ei incerca s-o impesioneze si sarea?

Mad


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Si atunci care ar fi solutia, in opinia ta? sa faca la scoala ce fac si la gradinita?

Totusi exista o diferenta intre un copil de gradinita de 3 ani sa spunem si un copil de scoala de 7 ani.

Asa cum exista o diferenta intre un copil de liceu in clasa a 9 a cand ora are tot 50 de minute si un student de anul III cand un curs poate avea si trei ore.

Daca mergem pe rationamentul ca in prezent la scoala este prea mult in clasa I ca sunt fortati sa faca prea multe, inseamna ca primii care ii fortam suntem chiar noi parintii care ii inscriem la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Exista sistemul asta imbacsit de la noi...copiii nemiscati ore intregi iar educatorul,invatatorul sta si troneaza......nici un copil nu poate stanemiscat cu orele...nici tu ca adult nu poti,dar un copil....mie mi se pare o prostie sistemul de acum.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Exagerezi.
Care e contactul tau cu sistemul asta?
Te intreb fiindca realitatea mea e diferita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Rufus....si daca fata aia ,in teribilismul ei incerca s-o impesioneze si sarea?



Nu exista raspuns la intrebarea asta. Adica nu stiu eu.
Dar stiu totusi ca cine se arunca de balcon are ceva probleme, mai grave decat o ambitie cu mama. Si daca nu e mama motivul, va gasi altul, daca e sa se arunce.

Referitor la statul smirna in banci la scoala, e de multa vreme o utopie. Poate pe vremea scolii mele, cand stateam cu mainile la spate. Copiii azi nu stau nici o clipa nemiscati, nici aia mici, nici aia mari. Cel putin din experienta copiilor mei.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

E invechit.
Cel putin din cate aud de la prietenele mele care au copilasii acum in clasa 1.Si daca sunt invatatori si invatatori,au foarte mult de invatat.Foarte multe teme...foarte solicitant.

Exista inca in Romania sistemul asta de a baga mult in mintea unui copil...de a-l suprasolicita cu foarte multe chestii.

O amica are copilul in clasa 1 la step by step,diferit de o scoala obisnuita,clasica.
I se pare mult.Copilul este epuizat seara..are cate cinci ore....plus ca temele si le face la after school...si activitati suplimentare.Exemplu luni:limba romana,matematica,engleza,cunoasterea mediului ,sport..+activitati de compunere,desen....
La fel am pe cineva care are copilul la o scoala obisnuita...solicitant ,mult si unele materii fara folos.La fel o prietena are fata in clasa a doua....au niste probleme de te doare capul,la matematica.Ea e ingrijorata ca sunt suprasolicitate fetele ei.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Copiii vorbesc la scoala vrute si nevrute, ei stiu ca parintii nu au ce sa le faca, ca nu exista constrangeri de nici un fel in ziua de azi si ca daca vrei sa-i vezi pe parinti suindu-se pe pereti (pentru ca nu ti-au dat voie sa fumezi in casa, de exemplu), e de ajuns sa-ti faci o vanataie pe brat si sa suni Protectia Copilului.



Ei, pai atunci poate decide protectia copilului sa-i "ocroteasca" la orfelinat, daca acasa sunt in pericol
Eu am cunoscut o doamna, isi crestea fata (adolescenta) singura, ajunsese la exasperare cu fitele aleia, care ameninta ca se arunca de la etaj daca...si daca...Si intr-o zi s-a enervat si i-a zis drum bun, si a iesit din camera. Evident, nu s-a aruncat, pentru ca nu avea probleme psihice, era doar nesimtita.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Well, ce ne facem cu pretentiile forumului, cu limbajul? Parca sustineai acum cateva zile ceva de genul...

Ce numesti tu nesimtire, e doar manipulare. Fata invatase sa-si manipuleze mama si mama ii permisese sa o faca suficient de mult ca sa ajunga la asa un santaj. Din nou un parinte care nu pune limite si ajunge sa fie hartuit de propriul copil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Rufus....si daca fata aia ,in teribilismul ei incerca s-o impesioneze si sarea?



Nu exista raspuns la intrebarea asta. Adica nu stiu eu.
Dar stiu totusi ca cine se arunca de balcon are ceva probleme, mai grave decat o ambitie cu mama. Si daca nu e mama motivul, va gasi altul, daca e sa se arunce.

Referitor la statul smirna in banci la scoala, e de multa vreme o utopie. Poate pe vremea scolii mele, cand stateam cu mainile la spate. Copiii azi nu stau nici o clipa nemiscati, nici aia mici, nici aia mari. Cel putin din experienta copiilor mei.
Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Inchipuieste-ti ca asa banuiam si eu,dar atat in jurul meu cat si in ce mai citesc,se spune ca multi copii au probleme ca nu stau intr-un loc timp de mai mule ore...sau ca-s neastamparati pai ori invatatorul inceraca sa faca totul atat de tarctiv incat copilul sa stea nemiscat,fascinat su se impaca cu ideea ca sunt "miscaciosi" si se descurca cum poate,dar fara scatoalce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Da rrox, exact la asta ma gandeam si eu, ca se ajunge la un fel de hartuire cand copilul ajunge atat de departe, parintele se comporta ca o victima in loc sa fie stapan pe sine si pe situatie, iar copilul simte asta si vrea sa se simta protejat cumva ... tu cred ca-mi citesti gandurile :D!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Well, ce ne facem cu pretentiile forumului, cu limbajul? Parca sustineai acum cateva zile ceva de genul...




Hai sa nu exageram cu limbajul...ce anume te oripileaza la cuvantul asta? Si concret, ce sustineam acum cateva zile?
O fi manipulare, o fi parintele incapabil sa creasca copilul...parerea mea ca indiferent motivul, tot nesimtire se cheama.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Da rrox, exact la asta ma gandeam si eu, ca se ajunge la un fel de hartuire cand copilul ajunge atat de departe, parintele se comporta ca o victima in loc sa fie stapan pe sine si pe situatie, iar copilul simte asta si vrea sa se simta protejat cumva ... tu cred ca-mi citesti gandurile :D!




Da, si eu le explic fetelor mele de ce le trasez limite, ba chiar le dau si exemple, cu bibliografie cu tot, ca sa le dovedesc ca lipsa limitelor nu le convine copiilor, care cred ca nu te mai intereseaza de ei si se simt neprotejati.
Pana acum nu le-am convins cu bunele mele intentii, or fi mai indaratnice, dar iti urez succes cu proprii copii

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Rufus....si daca fata aia ,in teribilismul ei incerca s-o impesioneze si sarea?



Nu exista raspuns la intrebarea asta. Adica nu stiu eu.
Dar stiu totusi ca cine se arunca de balcon are ceva probleme, mai grave decat o ambitie cu mama. Si daca nu e mama motivul, va gasi altul, daca e sa se arunce.

Referitor la statul smirna in banci la scoala, e de multa vreme o utopie. Poate pe vremea scolii mele, cand stateam cu mainile la spate. Copiii azi nu stau nici o clipa nemiscati, nici aia mici, nici aia mari. Cel putin din experienta copiilor mei.
Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Inchipuieste-ti ca asa banuiam si eu,dar atat in jurul meu cat si in ce mai citesc,se spune ca multi copii au probleme ca nu stau intr-un loc timp de mai mule ore...sau ca-s neastamparati pai ori invatatorul inceraca sa faca totul atat de tarctiv incat copilul sa stea nemiscat,fascinat su se impaca cu ideea ca sunt "miscaciosi" si se descurca cum poate,dar fara scatoalce.Mad


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Sau punem si noi parintii umarul si ne invatam odraslele ca exista reguli care trebuie respectate, ca la scoala trebuie sa asculte de invatator, trebuie sa respecte invatatorul, trebuie sa respecte colegii, etc.

Nu cred ca ar trebui sa ne situam din start, fara motiv, pe pozitii antagonice cu educatorii/invatatorii, ci sa gasim metode optime de a colabora spre binele copilului nostru. Poate in felul acesta s-ar reusi evitarea situatiilor ca cea din prezentul topic.



Mergi la inceput