Asp. opt.! Felicitari flory_blanca !

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankylya spune:

neata fetelor
Madalina2292, emilia multumesc frumos
fetelor nu va zic ce spaima am tras aseara fata cea mare a cumetrilor a facut convulsie tremur si acum si sunt franta de oboseala nu am inchis toata noaptea un ochi ca a ramas fina la mine si sa speriat si ea mititica a oftat toata noaptea si a fost foarte agitata saraca de ea nu intelegea ea la 10 luni de ce facea surioara ei asa.
va pup sa aveti o zi buna

*****************
In dragoste, ca si in vis nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

emilia mie mi-e frica sa nasc intr-un spital de stat..dupa cate cazuri au fost cu copii morti din cauza medicilor..si am fost si eu "traumatizata" de spitalele de stat..as prefera la clinica privata..sau acasa..cu moasa si normal "unda verde" de la doctor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

emilia felicitari pentru fetita ,sa fie sanatoasa ca asta e cel mai important.. Iar tati sunt sigura ca o sa fie "lesinat' dupa ea.am o prietena care aflase k e fetita( sotul voia baiat neaparat) si cand a auzit 2 zile nici nu a vb cu ea..iar acum ca a nascut e innebunit dupa ea.abia ne lasa sa o vedem..decii fii calma si sarcina usoara in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

buna fete,
Emilia, felicitari pt fetita,sa stea linistita in burtika ta pana la termen.
Ankylya felicitati pe inimioara .
Madalina cum mai stai cu rabdarea, cu presupurele semne? Poate la tine se adeveresc sa fie reale. Eu am facut beta ieri si nimic, de ieri ma simt goala pe interior nici nu pot sa plang nici sa rad.
Am crezut mai mult ca niciodata ca stimularea ma va ajuta.

2 sarcini pierdute, la 7 si 9 saptamani
anticorpi antispermatici, tiroidita Hashimoto, Mutatia A1298C heterozigot
tratament pregatitor:aspenter, eutyrox, acid folic, mgB6,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madalina2292

emilia mie mi-e frica sa nasc intr-un spital de stat..dupa cate cazuri au fost cu copii morti din cauza medicilor..si am fost si eu "traumatizata" de spitalele de stat..as prefera la clinica privata..sau acasa..cu moasa si normal "unda verde" de la doctor..


Sa stii ca in majoritatea maternitatilor private, daca faci contract cu ei dar nasti prematur (adica inainte de saptamana 30) tot la spital de stat te trimite. De ce? Pentru ca conditiile sunt mai bune in maternitatile private (esti ca la hotel, e curat si minunat) dar atat. N-au sectii de prematuri, n-au tot timpul acolo medici conferentiari cu experienta in cine stie ce ai putea avea tu nevoie (au medici buni, evident, ca in general medicii care lucreaza la privat lucreaza si la stat pe la cate un spital, dar nu-s mereu acolo ca multi au doar part-time la privat si job full time la stat), n-au dotari suficiente pentru urgente ca atunci cand se intampla un accident rutier de exemplu tot la stat merge ambulanta cu ranitii si personalul de la spitalele de stat e mult mai pregatit pentru situatii limita. Spitalul privat mi se pare moft si mi-l fac in masura in care mi-l permit (adica analize, consultatii, ecografii si toate cele ca sa nu stau pe la cozi la stat) dar in ce priveste nasterea nu-i cazul ca e mult prea scump si nu merita doar pt feeling-ul de hotel, ca sincer mai multa siguranta n-am acolo si cu banii aia mai bine iau ceva pt bebe gen carucior smecher, patut nu stiu de care sau hainute si jucarii si altele necesare. La stat spaga e cam 1500-2000 ron in timp ce la privat ma costa 5000-6000 ron cu reducere 20% ca-s abonata. Asa ca de ce? Si unda verde sa nasti acasa nu-ti da nici un medic, crede-ma! Plus ca nici o moasa nu risca asa ceva. Un bebelus dupa nastere are nevoie de ingrijire, de medic neonatolog, de asistente, tu ai nevoie sa fii cusuta daca nasti natural si se rupe muschiul ca sa nu sangerezi pana nu mai poti, si chiar de nasti acasa si-i totul ok sa vezi la urma probleme cu declaratul copilului...
Si daca cumva patesti ca verisoara sotului meu din Austria, al carei copil era asezat cum trebuie pentru nastere la ecografia de cu o saptamana inainte si cand s-a dus sa nasca nu i-au mai facut ecografie ci au lasat-o in travaliu vreo 4 ore si vazand ca nimic si nimic au ecografiat-o iar si copilul (care s-a nascut la 5 kg deci imens) se intorsese in saptamana respectiva cu capul in sus si s-a impus cezariana de urgenta. Crezi ca vreo moasa sau vreun medic iti va face cezariana la tine acasa in pat sau pe masa din bucatarie daca cumva se intampla asa ceva? Te rog, gandeste-te bine, ca dupa cum ziceam, nu-i in joc numai viata ta ci si a lui bebe. Mai ales a lui bebe.
Uite aici o experienta negativa cu un copil mai mare care avea o problema destul de simpla si careia medicii de la Medlife nu i-au dat de cap: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175282&whichpage=1

Miha, sper ca o sa fie data viitoare. Cu rabdarea treci marea.

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

miha nu stiu ce sa cred..nu vreau sa cobesc..spotting nu am avut inca si nu cred ca am..la prima sarcina am avut dar acum nu stiu..ma dor sanii si..numai spun de sfarcuri..ma dor si ustura in acelasi timp..la toaleta..nu ma duc nici des dar nici rar..nici nu stiu daca areolele incep sa-si schimbe culoarea..stiu doar ca ma cam dor ovarele(rare ori)si putin in zona uterului cand fac miscari bruste..mi-am pus un deadline pana pe 4..daca vine bine..daca nu..si mai bine..ma rog in fiecare seara sa-mi iasa si mie 2 liniute..acum sa vedem..ma omoara asteptarea..de obicei cand imi vine imi apar mici cosulete pe fata..dar pana acum nimic..si ma doare spatele de imi vine sa-l tai:))..

emilia..sar'na pt pontulet..daca raman..doamne ajuta..nu iau nimic la bebe de cum aflu..iau spre sfarsit..ca mi-e frica sa iau dinainte..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Madalina, culoarea areolelor nu apare de la inceput, ci in sarcina avansata.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Buna fetele,mai apar si eu din cand in cand pe aici.
Ankylya iti doresc ca bebe sa vina la termen.Stai linistita k va fii totul bine
Mada si eu imi doream sa nasc acasa,dar fara medic/moasa nici nu ma gandesc.Cine stie ce complicatii pot aparea si daca intr-un final ajungi tot la spital poate nu se mai uita nimeni la tine...k n-are ce sa-ti mai faca!Doamne fereste!
Si sustin ceea ce a zis Emilia,cu banii care-i dai la privat mai bine iei ceva util copilului>patut,carucior,haine,etc.
Acum sa va zic ce am mai facut si eu cu bebelina>marti am fost la dr,am facut eco,fetitza a luat-o cu o sapt inainte ca dezvoltare(1710g>30sapt).Si dr mi-a zis:O sa fie un copil mare.Zic:Stiu si eu si sotul am fost mari la nastere(eu 4150g,el 4500g).Asa ca si fara vitamine copilul e bine,se misca mult De fapt sa nu va mint vitamine am inceput sa iau de la 1oct,deci de o luna doar!Doamne ajuta sa vina la termen si sanatoasa!
Va pup pe toate!
Nu mai dati disparuta k de la 1nov plec la tara(intru in prenatal) si vin pe la sfarsitul lunii.
Mai e ceva timp pana vine fetitza,pe 30.12

Mami de 31 sapt


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

..cu clinica privata..eram momentan in tratative cu sotu..ca nici el nu prea e incantat..as alege la bucur sau pantelimon la dr.davitoiu..e super tipu;))..sarcina(pana pe 30.12) si nastere usoara ana;)..sa ai un bebe sanatos tun..cateodata ma gandesc cum o sa am si eu sarcina..abia astept..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu la Bucur voi naste ca acolo e medicul meu. Aud lucruri f. bune si de Filantropia. La Medicover ma gandeam prima data dar nu sunt pregatiti pt prematuri si nu risc fiindca la mine din cauza riscului de preeclampsie si a problemelor cu placenta am toate sansele sa nasc prematur :(

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput