Asp. opt.! Felicitari flory_blanca !

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Marie uite aici valorile de la beta la 7 saptamani si 3 zile cand am aflta ca e oprita din evolutie aveam 49298, asta sambata si dupa am repetat miercuri ca asa a vrut doctorita deci la 4 zile si era scazuse, ultima analiza nu o am la dosar dar tin minte sigur ca era mai mica.
Cu 5 zile inainte de a afla de pierdere am facut beta si era 32484, deci ea crestea dar vezi ca nici la mine nu se dubla.
Te astept cu vesti bune maine, spunei doctoritei sa mai astepti cateva zile chiar daca nu se vede nimic maine la eco pana sa iei o hotarare.
Sunt alaturi de tine si sper sa fiti bine si tu si bebelul.
Eu am citit acum capitolul in care am anuntat ca am pierdut sarcina si simt o durere sfasietoare, parca ar fi fost ieri.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Oricum sarcinile sunt diferite una de alta si din cate citisem eu atunci pe net dupa 6 saptamani beta nu se mai dubleaza la 48 de ore ci mai greu, chiar gasisem un calculator de calculare unde iti puneai UM si ultima valoare a betei facuta si el iti calcula cam cat trebuia sa ai in anumite zile.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Fetelor, eu am o prietena care a avut beta 14.000 si la 48 de ore, 17.000. La eco, i s-a spus ca e mai mic cu 5 zile parca (trebuie sa verific). Era pe tratament cu Clexane 0.4. S-a dus imediat la Fundeni, si i-a marit la 0.6. Dupa vreo 2 zile de injectat cu 0.6, a inceput sa ii fie foarte rau (greturi, vomita zilnic), probabil ca atunci s-a prins mai bine si a inceput brusc sa se secrete mult HCG. Prietena mea are 2 mutatii de gena PAI heterozigote.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

BUNA,
MARIA poate este nevoie de ceva vitamine sau ceva sa l ajute sa treaca de hopul asta. Tin pumnii sa fie bine.
Eu am primit o parte din analize, sunt cam neclare, nu stiu cum sa le citesc, sa va scriu si voua poate stiti mai multe ce inseamna:
- anticorpi antinucleari, 1/100 , iar val referinta <1/100(aspect imunofluorescent de tip granular, patat/omogen,
-imnoglobuline G 19.08 g/L, val de referinta 7.46-18.47
-anticorpi anti ADN-negativ;
-numar leucocite =4900 (4300-11900referinta)
numar limfocite=1700 (10602740 referinta)
procentlimfocite=35.7%(16-33 referinta)
-imunofenotipare limfocitara = celule NK 12% (9-18 referinta)
si mai sunt si alte valori care par intervalul de referinta.
nu stiu ce concluzie sa trag dupa aceste rezultate. oare e asa grav ca am globulinele alea mai mari? Bine ca NK sunt ok, deci nu are rost sa iau prednison , nu?
Acum nu stiu la ce dr sa ma duc cu ele, la ginecolog, la hematolog sau la endocrinolog?


2 sarcini pierdute, la 7 si 9 saptamani
anticorpi antispermatici, tiroidita Hashimoto, Mutatia A1298C heterozigot
tratament pregatitor:aspenter, eutyrox, acid folic, mgB6,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

- anticorpi antinucleari - esti in interval
-imnoglobuline G 19.08 g/L, val de referinta 7.46-18.47 - putin marita, nu stiu exact ce arata, din ce am citit, cred ca e un indiciu ce mici probleme autoimune
-anticorpi anti ADN-negativ- OK
-numar leucocite = 4900 (4300-11900referinta)-OK
-numar limfocite = 1700 (1060-2740 referinta)
procentlimfocite = 35.7% (16-33 referinta) - OK
-imunofenotipare limfocitara = celule NK 12% (9-18 referinta)

Eu am NK 18%, si stiu ca pentru sarcina trebuie sa fie sub 12%. Pe foaia mea de rezultate de la Inst. V. Babes scrie ca intervalul normal este 2 - 21%. In mod normal, analiza asta trebuie sa fie facuta din celule recoltate din uter, nu din sange, dar la noi nu se face. Se considera totusi, desi nu este demonstrat clar ca celulele care ajung in sange au legatura cu cele din uter.




Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

MeAlex imi explici te rog si mie cu PAI-urile? eu am pai 1 4g/5g homozigot mai sunt si altele sau nu mi le-a facut pe toate la laborator ca nu inteleg? Ca am vazut ca zicea ca prietena ta are Paiurile heterozigote. Ce sa inteleg din analiza mea?

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Marie imi pare tare rau pentru ceea ce ti se intampla. Poate totusi mai exista o sansa cu beta care creste. Dr ce ti-a zis referitor la cresterea beta?

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Flory, nici eu nu inteleg prea bine. Stiu ca Synevo face o singura analiza (asta pe care o am eu, 675), iar Medlife face doua, (675 si 844, parca), doar ca la 844, din ce am observat la cei care fac la Medlife, cam toti au primit ca mutatia este considerata de fapt normala, fara implicatii asupra sanatatii.
Deci, nu mi-e f clar...acum am gasit un articol in care scrie ca si 844 da probleme tromboembolice...asa ca, nu mi-e clar.

Parca-parca imi amintesc ca si prietenei mele i s-a spus ca nu trebuia sa ia in seama mutatia 844, ca o are o mare parte din populatie si atunci se considera o situatie normala.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

MeAlex merci. la mine pe analiza nici nu scrie care pai e decat 4g/5g deci ma gandesc ca o fi aia "rea" oricum. vad ca avem diferit noi la pai tu ai 4g/4g si eu 4g/5g, sunt la fel? la fel influenteaza trombofilia, din ce am vazut mai des e 4g/4g.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Rezultatele posibile pt PAI 675 sunt:
-genotip homozigot 5G/5G;
-genotip heterozigot 4G/5G;
-genotip homozigot 4G/4G.

http://www.synevo.ro/gena-inhibitorului-activatorilor-plasminogenului-pai-polimorfism-675-4g5g-risc-trombofilie/

Deci, daca ai mutatie homozigota, ai ori 4G/4G ori 5G/5G. Probabil ca ai retinut de fapt numele analizei: Gena inhibitorului activatorilor plasminogenului PAI (polimorfism 675 4G/5G).


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput