Asp. opt.! Felicitari flory_blanca !

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Si eu arunc in fiecare zi un ochi aici sa vad ce mai faceti, daca mai marsaluieste cineva spre Odisee

Emilia, felicitari pt TT!

Legat de naturiste: cu 2 luni inainte sa raman am inceput sa beau ceai de cretisoara si sa iau Branca ursului. Nu stiu daca a fost efectul lor sau doa o coordonare care ne-a lipsit in ultimii 5 ani. Dar eu nu am incetat sa fiu stresata: adicasi in luna aia imi notam si cel mai mic siptom in fertilityfriend, luam temp. Testul l-am facut in ziua 25 de nerabdare Uneori si stresul da rezultate, nu numai atitudinea ZEN



28+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

Mersi fetelor pentru raspunsuri, o sa vad poate incerc si naturistele, sau poate homeopate, ceva, asa ca sa nu am impresia ca stau degeaba :)) O prietena farmacista ma tot bate la cap cu homeopatele ca ea este extrem de "into it". Mi-a si dat acum cateva luni sa iau niste picaturi: Formula 12 parca se numea si inca nu mai stiu ce, dar am plecat din tara dupa vreo 2 saptamani si nu am mai avut de unde sa iau, asa ca le-am lasat balta

Cel putin saptamana asta mai pot sa visez inca la 2 liniute Desi speranta e mica, mica. Aseara am inceput sa am niste dureri cam ca la menstruatie, desi de mica intensitate, nu puternice. Mi-au aparut si nelipsitele 1 sau 2 cosuri dinainte de menstruatie Am avut cateva ameteli, azi chiar mi s-a intunecat in fata ochilor pentru o secunda, dar probabil e de la faptul ca nu mancasem nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna fetelor,
Puteti sa imi spuneti si mie unde gasesc un test de sarcina first response? Am racit si nu as vrea sa iau medicamente care ar putea sa afecteze un posibil bebe. Eu nu mai calculez nimic si nici nu fac ceva special pt a ramane insarcinata, avand in vedere problemele cu trombocitopenia autoimuna. Am refacut analizele si nu erau asa de proaste cum imi iesisera in septembrie. Insa, acum, cand ar trebui sa iau un paracetamol sau ceva, am calculat, si se pare ca am prins exact ziua ovulatiei, deci parca nu m-as risca. Desi, si luna trecuta am prins exact ziua cu pricina, insa nu s-a intamplat nimic.
Eu am gasit la un moment dat la Carrefour, insa nu am mai gasit in ultima vreme.
Multumesc mult.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Flowerbee, am vazut recent intr-un magazin DM. Dar daca vrei sa fii sigura, nu faci mai bine beta? Nu stiu daca e chiar asa de bun First Response. Am folosit de cateva ori, dar nu eram gravida atunci, deci nu mi-am format o parere.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Flowerbee, 1 paracetamol poti sa iei oricum ca e ok. Evita totusi nurofenul. Si baga multe ceaiuri cu miere si lamaie, dar asta probabil sti deja

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Didi, eu stiu ca pana si paracetamolul se ia cu prudenta in sarcina. Am citit pe prospectul panadolului ( tot paracetamol, alta denumire comerciala) ca este contraindicat in sarcina. Din cate mi-am dat seama pana acum ar trebui luat paracetamol numai in caz de febra dar asta e doar o parere pe care mi-am format-o eu, dr e in masura sa zica ce e cel mai bine.

Apropos de homeopate, intre saptamana 5 si 6 am racit, crunt. Fara febra dar cu tuse, nas infundat si toate cele. Evident nu am luat decat niste homeopate ( occilo si coryzalia). Acum, nu vreau sa le contest utilitatea dar mie nu mi s-a parut ca m-au ajutat. In realitate am mancat lamaia din ceai cu totul si parca asa am reusit sa ma pun pe picioare. Si am luat din cand in cand miere ca ma durea si gatul.

Blue, de acord, uneori si stresul e la fel de eficient ca starea ZEN. Cred ca pana la urma e doar dupa cum vrea Doamne-Doamne

Flowerbee eu n-am testat FR. Mai degraba am incredere in sure check dar asta e cu toane si se pozitiveaza greu. Poti incerca si barza, la mine n-as zice ca a dat rezultate negative false. Eu am mai facut si cel mai ieftin test de pe piata, Alinta, il gasesti in Kaufland.

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

mrenescu, stiu ca trebuie cu prudenta si numai in caz de absoluta nevoie, in sarcina orice trebuie luat cu prudenta. Dar decat febra, mai bine paracetamol, din cate stiu eu e cel mai ok anti termic in timpul sarcinii.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Mie cel mai bun test imi pare Barza. Cand am ramas am facut un First resp dimineata, cu prima urina, iar a 2-a liniuta era mai vaga decat vaga. La pranz am facut si barza si a 2-a liniuta a iesit f clara, dupa vreo 5 minute.

28+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Dupa discutiile mele cu medicii la care am fost in ultima vreme am concluzionat ca Paracetamolul (simplu!! nu sinus) este permis in sarcina doar in situatia in care temperatura gravidei depaseste 38 grade. Paracetamolul poate da malformatii cardiace din ce am inteles, si de aceea nu se administreaza decat daca e musai si neaparat. Si eu am luat oscilo si n-a facut mare branza, nu m-a ajutat prea mult adica.

17+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri. In sarcina, eu nu am luat nimic de genul paracetamol sau alte medicamente din aceasta clasa. Am luat doar no-spa, aspenter si niste antiacide, plus naturiste permise gen homeogene pentru gat si oscilococcinum pt raceala. Nu suportam nici vitaminele prenatale.

Acum, ca ma incearca raceala, iau oscilococcinum si homeogene si ceaiuri de plante cu lamaie. Imi e teama sa ma risc.

Nu stiu nici cu testele de sarcina. Auzisem se First Response ca ar fi cel mai sensibil. Eu am avut text pozitiv cu Barza la 10 zile DPO in conditiile in care BHCG era negativ. Deci, o sa iau si un test Barza. Din experienta mea, Sure Check si Clear Blue sunt cele mai bune, dar se pozitiveaza tarziu.

As face un test Barza si un FR in z10 DPO, adica marti. Pana atunci, daca va fi nevoie, ma doftoricesc cum pot, cu naturiste. Nu stiu cand se face BHCG ca sa fie pozitiv, daca e cazul. Voi ce stiti?

Cred ca ma agit prea mult...Au mai fost dati in care am prins exact ovulatia si nu a fost nimic...Dr mi-a spus ca la cati anticorpi am avut activi, nu s-ar mira daca ar fi si alte tipuri, gen antispermatici.

Merci mult. Haideti cu bebici ca vine Craciunul!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput