Asp. opt.! Felicitari flory_blanca !

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

buna fetelor,
Maine ma voi duce la Synevo sa imi recolteze pe gena PAI si m-am hotarat si pentru imunofenotipare limfocitara(limfocite t,b,nk) la Institutul Victor Babes.
Daca tot ma duc am zis sa mai fac : imunoglobulina G, anticorpiANA si antiADN, pe acestea 3 unde imi recomdandati sa le fac la synevo sau la institut?
Am tot amanat analizele de imunitate si ceva imi spune ca si aici sunt pb.
legat de tarife va spun si eu ce am auzit la o cezariana la dr s-a dat 1000lei +200inca un dr+ neonatolog 200lei si la 2 asistente cate 50lei(sumele astea au fost date fara sa le ceara cineva)

2 sarcini pierdute, la 7 si 9 saptamani
anticorpi antispermatici, tiroidita Hashimoto, Mutatia A1298C heterozigot
tratament pregatitor:aspenter, eutyrox, acid folic, mgB6,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Miha, parerea mea e ca nu are rost sa faci imunofenotiparea...daca stiam ca dr. Albu imi va spune ca nu are ce tratament sa imi dea, nu as fi facut. Singurul tratament care se da in Ro (si in care el nu crede) este prednisonul, dar nu garanteaza reusita.
Pentru ceilalti anticorpi, vezi unde e mai ieftin.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_c spune:

Alex, m-ai bagat in ceata. Si eu ma gandeam sa imi fac imunofetiparea, mai ales acum ca ultimele analize de trombofilie sunt ok si nu am aflat de ce am pierdut cele 2 sarcini. Ma gandeam ca poate acolo e raspunsul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Stiu, Lady_C, cand le-am facut, si eu am sperat gasi un raspuns...dar mai ales un tratament...ori daca nu exista...ce rost are? Poate pentru Prednison...

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, eu vin cu o veste buna: mi-au iesit bine analizele de Triplu test. La final scrie asa:
"Avand in vedere faptul ca pacienta a efectuat ambele tipuri de screening prenatal, programul de interpretare a combinat
informatiile furnizate de markerii serici din primul si al doilea trimestru de sarcina ( test integrat ).
Acest rezultat indica un risc scazut de aneuploidii fetale la nastere (sub valorile cut-off mentionate care reprezinta limitele
de risc).
Age risk = riscul initial legat de varsta
Final risk = riscul calculat dupa procesarea datelor
Procesarea datelor s-a efectuat cu ajutorul programului Wallac LifeCycle versiunea 3.2 (Perkin Elmer)
Aceasta investigatie nu constituie un test diagnostic. Este estimat numai un calcul de risc care se bazeaza pe rezultate
statistice si depinde de acuratetea informatiilor furnizate de medic/pacienta. La testul integrat sunt estimate riscuri pentru sindromul Down, sindromul Edwards si defectele de tub neural."
Deci m-am mai linistit.

17+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

Felicitari Emilia, sa fie totul bine si de-acum incolo

Eu spuneam ca as vrea sa fac o pauza de la tratamente lunile urmatoare, dar ma gandeam ca poate as putea lua ceva naturiste, dar mi-e teama totusi, ca desi aud de multe ori "rau n-are ce sa-ti faca", am mai auzit si cazuri in care nu a fost asa o idee buna. Eu ma gandeam la branca ursului, ca am tot citit ca ar avea efect in reglarea ciclului menstrual si lipsa ovulatiei (cazul meu )

Sa "risc" si cu naturistele? Medicul mi-a spus ca metforminul sa nu-l intrerup. Dar, daca e sa ma hotarasc pentru branca ursului, interfereaza cele doua sau pot fi probleme? Stiti ceva?

O zi frumoasa la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Silvia eu am luat branca ursului la prima sarcina. Si am ramas dupa doua luni de branca ursului, nu stiu daca asta m-a ajutat sau nu.
De interferat nu ma pronunut ca nu sunt dr, sunt dr care zic ca si homeopatele pot "deregla" prin alte parti ,altii care le recomanda impreuna cu tratamentele clasice ca zic ca rau nu au ce sa faca. Cel mai bine e sa iti intrebi dr, a mea e pro homeopate. Si pe mine ma batea gandul sa incep sa iau din nou.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Stiu ca pentru femei Branca Ursului are efecte pozitive, doar la barbati e riscant si poate strica spermograma in unele cazuri. Dar daca ar fi sa recomand naturiste pe baza a ce am citit pe net as merge mai degraba pe Cretisoara si Napraznic decat pe Branca Ursului. Nu stiu de ce imi inspira mie mai multa incredere. La mine n-au functionat, n-au fost suficiente naturistele pt a obtine ovulatie, indiferent ce si cum si cat am luat (am luat si Vitex, si Macca... si atatea altele si tot degeaba) dar poate sunt eu mai dificila, poate la altii merge bine.

17+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Emilia felicitari pentru vestile bune, ti-ai luat o piatra de pe inima acum.
De naturiste ce sa zic, eram pro acum nu prea mai iau naturiste, am dat multi bani pe ele si de ajutat nu stiu cat de mult m-au ajutat, am luat de toate si branca ursului, vitex, maca, o gramada, pe mine ma ajuta doar ceaiul de cretisoara si coada soricelului astea grabesc venirea ciclului, ca se cam lasa asteptat, in sfarsit a venit ieri dupa amiaza dar iar m-am dereglat, vad ca acum vine la 35-36 de zile, anul trecut dupa chiuretaj eram ceas la 28 de zile era prezent.
Am luat si multe homeopate dar sincer acum am ajuns la concluzia ca nu are rost sa mai dau banii degeaba si sa inghit atatea pastile, ma resemnez doar la cele recomandate de medicul ginecolog care imi trebuie pentru mutatii. Eu am luat naturiste mai mult la recomandarea unui medic homeopat nu de capul meu si le si schimbam de la luna la luna daca faceam chisturi sau altele dar sincer atunci cand te tii de un ginecolog si mergi la controale regulate nu prea mai ai nevoie de naturiste.
Va pup fetelor, eu citesc dar cand vad ce pustiu e forumul nu prea imi vine sa mai scriu.
Unde sunt fetele vechi, inainte umpleam capitolele imediat si acum abia se scrie cate o pagina.
Draguta ce faci cum mai esti?
Monica tu ce faci cu actele pentru adoptie?
Eu ieri am primit rezultatele la analize si am descoperit ca inmare parte cam la toate bolile am anticorpii formati, am niste dubii cu toxoplasma dar sa vad cand ajung la doctor ce imi spune, mi-au iesit IGG pozitiv si IGM echivoc, nici absent nici prezent cred ca trebuie sa mai repet odata.
Alex stii ceva de Yna? Ai mai tinut legatura cu ea?
Trebuia sa nasca saptamana trecuta si nu a intrat la odisee, sper ca sunt bine si ea si fetita.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Fetelor iubita noastra Yna 85 a intrat la odisee azi si a anuntat ca se simte bine, a ajuns acasa si sunt bine si ea si fetita.
Yna te pupam sa fiti sanatosi, recuperare rapida, mult laptic si fetitei crestere rapida fara colici.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput