Asp. opt.! Felicitari flory_blanca !

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Madalina, sa stii ca prietena mea se chinuise fara succes sa alapteze si bebe nu vroia fiindca ea avea mameloanele ombilicate/neformate. De aceea a trecut-o pe lapte praf. Intr-o zi plangea micuta de foame si am luat-o eu in brate cat timp maica-sa ii pregatea laptele. Pitica s-a intors spre sanul meu si a dat sa suga prin bluza si sutien, era foarte infipta si sigura pe ea. Am ras si eu si maica-sa si taica-su si sotul meu de ne-am prapadit.

17+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

da emilia..pe moment e haios dar pe urma cand realizezi ce vroia te trec emotiile..te gandesti cum e in postura de mamica..

..pana duminica am cursuri la facultate....si ma trezesc la 6..la 8 incep cursurile si la 5-6 ajung aksa..sunt rupta de oboseala..sunt cam nervoasa de 2 zile si am o stare de rau..ma enerveaza si sanii ca ma dor..m-a enervat si romana profei de biochimie care e si decan....e analfabeta rau(se datoreste,sa se incalzeste,se perde,ceriale)..oare cu cine a facut romana?..si mai ales cum a luat ea bacu'?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Buna fetele.
Nu stiu daca e ok ce intreb eu aici,dar incerc.
O intrebare :aveti idee cat se mai da acum la o nastere normala/cezariana?Eu sunt pe dinafara cu subiectul asta.
Voi naste la spitalul Sf C-tin si Elena din Buc.As vrea sa nasc normal daca se poate,daca nu fac cezariana.
Sper sa primesc ceva lamuriri in caz ca stiti pe cineva care a nascut acolo si nu numai.
Va pup pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Prietena mea are o matusa asistenta la o maternitate din Bucuresti si i-a zis ca tarifele sunt intre 7-800 ron pentru medic la nastere normala si 1200-1500 la cezariana. Plus 100-200 ron anestezist (daca e cazul), 50-100 ron moasa si pentru asistentele care toaleteaza cam 5-10 ron. Acum... ce sa zic.. fiecare da cat are.

17+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Bai nene dar stiu ca si-au fixat astia "tarife" nu gluma. Oricum e mai bine decat cat ai plati la o clinica privata dar macar acolo scapi de penibilul bagatului in buzunar.

E enervant totusi ca isi iau de doua ori bani pentru aceeasi munca prestata, unde mai pui ca pentru sumele "bagate la buzunar" nu platesc niciun impozit. M-as face dr, zau!

Buna dimineata fetele! Nu ma bagati in seama caci cred ca-mi zburda hormonii. Sunt certareata in dimineata asta

Si daca tot sunt certareata: ce e cu linistea asta aici? Unde sunteti?

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Uf, eu nu pot sa inteleg treaba asta cu spagile, va rog nu dati cu rosii, dar parca e prea incurajat obiceiul asta! Si eu am nascut cu cezariana la stat si nu l-am dat nimic asistentelor; doctorului i-a dat sotul cand ne-am externat de-abia (si oricum mai putin decat ziceti voi). In rest nimic, si s-au purtat f ok; cele de la neo nato oricum nici nu vroiau sa accepte, nici pediatrul nu vroia, le-am dat doar o cutie de bomboane pt ca au fost f dragute.
Acum nu stiu, eu pur si simplu nu pot sa fac asta. Mai degraba ma duc la privat si stiu ca platesc oficial, mi-e greata de obiceiul asta.

La sarcina din 2008 i-am zis la un mom dat ginecologului meu ca nu stim cum sa abordam obiceiul asta cu spaga, si ne-a zis ca nici lui nu ii place si ne incurajeaza sa ii reclamam pe cei din spital daca ne cer asa ceva! Ei poftim, deci chiar se poate. Tin sa precizez ca medicul cu care am nascut era cel de garda, fusese o urgenta la mine si medicul meu nu era in localitate; daca ar fi fost el, cred ca i-am fi facut cumva un cadou dupa aia, asa ca recunostinta, ca mi s-ar fi parut mult prea penibil sa ii dau bani.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Si eu ma simt certareata , dar nu ma pot abtine, de cate ori aud de spagi mi se face parul maciuca.
Stiu ca cine ma aude se minuneaza si nu ma crede ca m-am descurcat pana acum fara... asta e, oi fi avut eu noroc, nu stiu ce sa zic.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Stiu perfect ce vreti sa spuneti, dar medicii care lucreaza la stat au salarii mici si fara spagi n-ar avea din ce sa traiasca si-ar pleca toti din tara asta. Si eu prefer la privat din cauza ca e penibil sa indesi plicuri in buzunarele oamenilor si-i mult mai simplu sa platesti la caserie/receptie, primesti chitanta si basta doar ca sincer vorbind n-am de unde si prefer sa indes prin buzunare 1800-2000 ron dupa ce nasc evident decat sa dau 6000-7000 ron cu chitanta la privat. Eu sunt in stadiul in care ma gandesc de unde sa fac rost de bani pentru celule stem (desi nu-s prea convinsa de utilitatea lor, la drept vorbind ca am tot citit in ultima vreme despre ele si sunt cam putine cazurile in care sunt utile) asa ca de dat bani pentru cezariana la privat nici nu se poate pune problema. Poate doar daca castig la loto...

Despre cearta, eu zic ca atitudinea asta ni se trage de la vreme, ca eu tocmai m-am certat cu vechea noastra prietena mcoca care n-are ce face si se tot ia de mine pe la diversele subiecte pe la care postez si cand ma iau si eu de ea atunci sare in sus ca tot eu sunt aia de-o urmaresc pe ea si dezaprob tot ce zice. Sigur... si marmota


17+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

..bune fetelor..am venit de la fac..si eu sunt cam nervoasa de cateva zile..am avut si un cosmar aseara..se facea ca eram insarcinata si aveam un avort spontan..era asa de mic..l-am luat si l-am strans in brate si m-am trezit plangand..m-a cam luat si putin raceala si sunt cam emotiva..as plange toata ziua..nici nu stiu de ce..mai am 4 pastile de utro si termin si a 2-a folie..sa speram ca se lasa cu 2 liniute..ca altfel iar ma doboara depresia..pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Referitor la spaga pt nastere nici eu nu sunt de acord.Mai bine sa fie un tarif care sa-l platesti la casierie si gata.
Dar asa e la noi,daca nu dam nu se uita nimeni la noi si asta ma deranjeaza destul de mult!Si eu primesc spaga,dar nu e nimeni obligat sa dea si nici nu fac diferente in sensul ca pe cea care imi da s-o tratez mai bine,iar cea care nu s-o fac varza(cine nu stie>sunt coafeza)....
Oricum eu voi da undeva intre 1000-1200 cu totul pt k nu vreau sa dau mai mult si nici nu ma dau banii afara din casa.Asta e!Le convine bine,nu iarasi bine!!!
Va pup dragutzele!




Mergi la inceput