Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Apropos de dintiless, si pe sistemul strugurii sunt acri, mi-a zis pediatra sa nu ma mai dau de ceasul mortii ca n-are dinti ca cica , cu cat ii apar mai tarziu cu atat mai bine ca au timp sa se mineralizeze bla bla..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetelor!

Annadisi: pai din aceleasi motive nu m-am stresat prea tare pana acum, la fel mi-a zis pediatra sa nu abuzez de cantar.
Dara: asta e ca si mie imi pare ok 300 g in a 8-a luna. Pediatra zice ca in lunile 5-8 trebuie sa ia cate 500 grame si in 9-12 cate 250 dar nu face o medie ci o ia stas, ori e aiurea sa zici ca trebuie sa ia 500 in a 8-a luna si apoi schimbi brusc macazul si e perfect 250 in a 9-a ca modificarile astea merg lent nu asa brusc cum vrea ea. Bianca a fost f slaba la inceput dar dupa ce am vazut ca recupereaza bine nu m-am mai stresat nici eu, cantaream din cand in cand sa stiu cam cat a pus in fiecare luna. Are 7200g si aprox 67 cm la 8 luni (nascuta in 23.02.2012) si eu zic ca e bine.
Lady_X: am incercat, la noi nu merge bibe defel, orice-ar fi in el si orice tetina ar avea.

Nici noi nu avem inca dintisori, zicea pediatra ca vor urma, nu zilele astea dar destul de curand.
Am incercat azi mango, nu-i place Biancai, am papat eu de m-am lins pe bot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Noi aveam la 6 luni 8200g si 72 cm. Tot aman sa o mai cantaresc :(
Dana, asa e, cica e cu atat mai bine cu cat apar dintii mai tarziu. Si nu e obligatoriu sa fie mai dureros. La D au aparut la 8 luni jumatate si nici nu am simtit (la nici un dintisor).
Noi suntem in a 4-a zi fara kk....nici nu stiu ce sa fac. Nu pare sa o deranjeze, am pus totusi ieri niste sferturi de supozitor dar s-au topit si nu au avut nici un efect. Ma gandesc (sper) ca asimileaza. Iar nu mananca nimic (adica mancare, nu san) si este exclusiv pe san dar nu se plange...uof!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Tala, ti-am scris si pe facebook : fa tu o cura de fructe, sau un juice laxativ asa....poate functioneaza.
Dana, ne-ai promis niste poze cu tizul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

te pup si eu, Tala...nu stiu daca ma crezi, dar toata dimineata m-am gandit la voi si tare mi-as dori sa fiti bine si sa ne vedem live vinerea viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Miha cred ca ne-au ajutat gandurile voastre . Am inregistrat azi o victorie mirositoare, fara evenimente (ca si cum a trecut o zi de la ultima). Sper ca a asimilat intre timp. Am si cantarit-o si luna asta a luat in greutate 240g. Inca n-am masurat-o, poate reusesc maine.
Si eu imi doresc sa ajung vinerea viitoare si cand o sa mai avem astfel de ocazii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

la cerere...bilantul de 7 luni al anei : 9700g si 71cm

ieri a mancat tot borcanelul de fructe (din 3 reprize) si cam 1/2 din legume..azi insa a fost mai cu toane (ma rog, si noi am avut program cam agitat) si a luat cam 1/2 borcanel de fructe si cateva inghitituri de legume.

cel mai greu imi e sa nu o fortez ca sa nu o stresez si mai tare..ooof! adica ii dau cat ia cu palcere..sa zicem de 5 ori..apoi o las juma de ora, iar icnerc, mai inghite de cateva ori..atre anapoda e.

cel mai tare ma ingrijoreaza ca nu vrea deloc-deloc mancare facuta de mine, numai si numai borcanele in care nu stiu dca pot avea incredere asa, pe termen lung.

las' ca ajungem noi la liceu si o sa papam mai bine!




Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Meg eu nu vreau sa cred ca pot sa minta in asa hal. E posibil ca totusi ce este in borcanele sa fie mai safe decat ce le gatim noi. Ca un mic exemplu, l-am trimis pe DS sa cumpere prune (ca am realizat ca am uitat si se duse si sezonul) - a fost in targul de fructe si legume si cand le-a spus vanzatorilor ca le vrea pt copiii lui, acestia i-au zis ca mai bine nu, pt ca sunt gazate...ca restul fructelor si legumelor. In concluzie, cele locale sunt cel putin stropite, iar cele de import Dumnezeu cu mila (mai ales tratamente pt rezistenta lor pe transport) - de asta nici nu-mi vine sa insist pe exotisme. Am citit candva ca pana la urma sanatos este sa consumi ce ai langa tine. Adica pt noi merele sunt cele mai bune...ananasul e bun pt brazilieni (e un exemplu, nu stiu unde se cultiva ananasul cel mai mult)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Neata mamicile! Cred ca nici nu va mai aduceti aminte de noi... (eu, mami si... David, puiutu mic). Nu am mai zis nimic de asa de mult timp. S-au intamplat destul de multe pe la noi ( ne-am mutat la casa, taraboi cu impachetet, despachetat) si peste toate ne-au aparut si primii 2 dintisori la diferenta de 5 zile unul fata de celalalt. Am facut febra(pediatra zice ca probabil din cauza dintilor, imunitatea a scazut), rosu in gat, plansete, nopti nedormite, nimic nu mai era bine si bun....
Am inceput si noi diversificarea de ceva timp, dar nu prea se da in vant puiutu dupa papa. Mai rau e ca nici lapte nu mai prea vrea(lapte praf). Printre altele i-am dat branza dulce de vaca...si iar am inceput cu problemele( a vomitat de 6 ori, plans, nedormit...).Acum nici nu stiu ce sa zic, daca are chef deschide gurita sa vada ce e in lingurita, dar mai bine nu, ca mami are rabdare (crede el, poate) si pot sa o tot scot din minti :)).
Ma bucur ca acum am inceput sa am din nou un pic de timp si sa va mai citesc :).

Mergi la inceput