Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Magddalena: stiu ca acum ia mai putin, de aia m-am si mirat ca s-a agitat pediatra, parerea mea e ca a zis de greutate mai mult ca sa ma convinga ca trebuie insistat cu mancarica, probabil avea impresia ca nu ma mobilizez eu sa-i dau
Dana: pai si eu ii dau solide doar la vreo 2h de cand a mancat si cand e odihnita ca altfel n-am cu cine, insa avand in vedere ca nu vrea sa manance, dupa solide ii dau si san completare. La asta zicea pediatra sa renunt, sa o las flamanda daca nu mananca, si sa o tin asa... pana la masa urmatoare de solide, peste 4h. Dar la cum tipa Bianca de foame, in 2 zile as ajunge la balamuc sa stau asa cu ea tipand si s-o tot plimb in brate sa-i distrag atentia cu vrute si nevrute. La restul de chestii imi pare ok si pediatra mea, se uita la fontanela si in gat de fiecare data, la reflexe etc. Doar ca ma cheama mai rar, nu lunar. Sun eu daca am probleme, doar ca eu nu prea-s genul sa intreb baliverne la telefon, mi-ar fi mai util 'face to face' mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Eu ma duc in fiecare luna la control, chiar imi place nu astept sa fie o problema anume, sun cu o zi inainte si gata. Zicea doctorita ca sunt f constiincioasa , pe alte mamici trebuie sa le sune de o mie de ori sa vina cu bebele la control. Adevarul ca este si o doctorita super de treaba iti este mai mare dragul sa stai de vorba cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ronina nici eu nu cred ca infometarea copilului si privarea de cea mai buna sursa de hrana pt ea din acest moment este solutia. Nu inteleg cum medicii se pot crampona de niste tabele si nu pot lua in calcul alte elemente (nasterea prematura, talia parintilor, caci am retinut ca nu sunteti niste uriasi) si se grabesc asa usor sa recomande asemenea imbecilitati. Bianca ia in greutate, din cate stiu asta e tot ce conteaza. Cred ca mai are timp suficient sa invete sa rupe farfuria in doua. Eu ce sa mai zic ca Matilda nu mi-a mai luat aproape nimic in greutate in ultimele 2 luni? Dr a spus ca griji ne facem cand incep sa slabeasca.
Eu cu vizita lunara m-am calmat. La primul intram intr-un soi de panica daca trecea si o zi peste vizita lunara, acum insa, atata vreme cat am cantar acasa, cat fata e ok si am telefonul la indemana stau linistita (repet insa ca la primul n-am fost capabila de asta)
Noi dormim intre 11 si 13 ore pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cred ca o sa o iau razna cu stilul de mancat al fetei...





meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ronina, uite, eu ieri am incercat-o si p'asta, sa infometez copila..i-am dat ceva apa sa nu se deshidrateze, dar de la suptul de 8.30 dimineata pana al 16.30 nu a mancat mai NIMIC!! san ZERO, ca nu am vrut sa ii dau, deh, sa ii fie foame si cu toate astea nu a vrut decat cateva lingurite de fruct..si i-am mai indesat cu degetul in gura niste galbenus de ou fiert tare. nu a vrut nici fructe blenduite de mine, din borcanel a luat cateva inghitituri iar la legume strangea buzele si scuipa de zici ca erau date cu pelin, nu alta! dupa 8 (OPT!!) ore am cedat si am alaptat-o..a mai luat pe seara cam 1/2 borcanel de fructe. imi e GROAZA de urmatoarea vizita la pediatra, cred ca deja se uita la mine ca la ultimul tampit, cum nu reusesc eu sa-mi hranesc copilul..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Nu stiu daca la noi a contat sau nu asta, dar cum Miruna papa (aproape) fix la 4 ore, poate s-a nimerit sa-i fie foame (dar sa nu ajunga nervoasa) sau sa fie ea mai mancacioasa, nu stiu. La noi au fost mesele astea regulate ca altfel se balona rau de tot. 170 g lapte sau fructe sau legume cu carnita x 6 mese.
Adica:
6:30 lapte 170 ml
10:30 fructe cu cereale 170 g
14:30 legume cu carnita 170 g
18:30 lapte 170 ml
22:30 lapte 170 ml
02:30 lapte 170 ml

intre ele o ducem cu zaharelul, ii distragem atentia...

A, pe la 17 si 21 mai bea suc de morcov dublat cu apa.

Fructele le papa mai greu si mai ales daca e piure mai normal (cele de la borcanel nu i se duc pe gat la consistenta din borcanel), trebuie sa le diluez cu nectar de fructe (de ex. "suc de fructe cu vit.C" (mar, banana, ananas) pana ajunge mai "supa-crema" asa, dar tot le papa mai greut decat pe legume pt. ca-s usor acrisoare. Adica dureaza sa zic aprox 30 minute masa si de la jumate incolo e din greu si cu cantec la propriu.
Legumele (supa crema de dovlecel+morcov+pastarnac+radacina patrunjel+ardei de ex) le papa bine, le papa bine si inainte de carnita, acum ii dau o zi pui, o zi vita la carnita, cate 40 g din masa de 170 g.
Chestia e ca la mai putin de 170 g i se face foame mai devreme si daca vine papa peste, se baloneaza; daca ii dau mai mult de 170 g, face sunete ca si cum ar vomita, bleah, bleah (dupa o ora). Asa ca am ramas pe 170 g exact cat ne-a zis dr pt. greutatea ei...adica pe la 8,5 kg sa pape 1 kg de mancare pe zi.
Noi am ajuns la faza asta cu 4 ore si din cauza ca ne-a zis doctorul ca neaparat sa treaca 3,5 ore minim dupa masa de legume, ca sa se digere sigur, sa nu ii dam laptele mai devreme.

Nu zic ca asa e bine, zic doar ca poate ajuta pe cineva ce a functionat la noi. A trebuit sa facem asa din cauza balonarilor.

Stiam ca se zice ca pana in 6 luni ar fi vizite lunare la medic, apoi la 2 luni, pana la 1 an. Dupa aia nu mai stiu. Eu o sa fac si la 7 luni pt ca mai avem un Synflorix de facut, iar apoi probabil la 2 luni, numai unul din medici (nu si cea cu vaccinul). Si reluam lunar la 1 an pt ca iar o sa avem (noi) vaccinuri lunare de facut pana pe la 15 luni - ca sa nu facem cate 2 odata.

LE: A, Ronina, te pui cu te-ncurci? Pai aia au echipe care studiaza (de ani de zile) continutul borcanelelor, n-ai cum sa egalezi, mi se pare normal. Mai ales ca ei studiaza pe gustul bebelusilor, nu al nostru. De ex. mie poa' sa mi se para ceva gustos si ei nu, si invers. De ex. mie nu-mi place deloc piureul ala de dovlecel+albituri+morcov+ardei, dar ei da. Si-atunci cum sa gatesc? Dupa al cui gust? Practic e la intamplare, poti sa gatesti ceva care sa-ti placa tie la gust si ei nu, si atunci nu ai cum sa verifici ca ai facut mancarea buna.

LE:
Dupa vaccinul de la 7 luni o sa introducem branza calcica facuta in casa, la fructe, si o sa incercam incet si lapte cu lactoza, iar iaurt cam dupa 8 luni am inteles.

LE:
Sorry, pe FB nu mai apuc sa intru.

A, Gabriela, am uitat, nu doar rotavirusurile provoaca diaree, mai exista si adenovirusuri si cine stie ce alte virusuri, pt. care nu exista vaccin. Doar ca rotavirusurile ar fi provocat niste diarei cu deshidratari mai nasoale (de ex. la adenovirusuri 46% deshidratare, la rotavirus 97% deshidratare, de-asta s-au chinuit mai mult la rotavirus sa produca vaccin).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Meg same here...
Dar voi parca ati avut un start promitator la papa, nu? Mie abia daca mi-a mancat 3 sau 4 mese de o luna si 2 saptamanid de cand am inceput. Desi am mai disperat si chiar am si plans, imi aduc aminte ca si david a trait exclusiv din san pana la 9 luni (doar ca el imi si lua in greutate). Asa cum zice Dara o urmaresc si eu sa nimeresc fix momentul cand ii este foame (dar nici prea prea pt ca nu mai vede lingura de nervi). Dimineata credeam ca ca e ok la o ora de cand s-a trezit, dar nici asa nu mai vrea. In plus mi se constipa in ultima vreme. Of!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Tala: ce bine imi prinde sa mai aud si de la alte persoane ca nu judec chiar aiurea, ca efectiv m-au dezechilibrat nitel convingerile pediatrei, mai ca m-a convins ca nu-mi dau eu interesul si-s mama denaturata. Desi a spus chiar ea ca e bine facuta si nu e pufoasa, are consistenta buna carnea de pe ea (suna ciudat chestia asta ). Pacat ca nu a masurat-o, dar eu zic ca a crescut macar 3 cm in lungime in ultima luna si atunci mi se pare normal ca a luat doar 300 grame.
Meg: si eu am mai incercat sa o tin flamanda, nu 8 ore dar macar 3-4 si la fel am constatat ca nu o face sa pape mai multa mancare solida, decat sa tipe mai mult. De fapt ea are uneori nopti in care nu se trezeste deloc si daca-i dau dimineata direct fructe, dupa 10 ore nemancata, tot nu vrea mai mult decat clasicul 30-50 grame. Trag concluzia ca nu tine de cat ii e de foame. Am si ridicat-o la ragait si am asezat-o iar dupa ce am plimbat-o putin dar tot nu vrea mai mult. Am nimerit uneori si combinatii care s-a vazut clar ca ii plac la gust, dar tot n-a mancat mai mult de 60 grame.
Dara: ma pun cu te-ncurci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Ronina Bianca a luat in greutate, arata bine, nu inteleg cramponarea unor pediatri de niste cifre?!
Vrea lapte?Ok...e sugar e normal sa prefere laptele in detrimentul mancarii.
Retin cand a venit la prima vizita pediatra la noi si a vazut ca avem cantar, mi-a zis "va rog sa nu abuzati de el, e un motiv de stres pt parinti.Copilul are ritmul sau de dezvoltare, iar daca arata bine, cifrele chiar nu conteaza!"
Si eu cred in vorbele ei.O mai cantaresc, asa, de fun (o cantareste pediatra oficial la vizite)

Iar daca intr-o zi n-are chef sa manace desi eu poate m-am straduit sa-i fac meniul, asta e, are o viata inainte sa manance solide si sa stea "la program"..

Eu cam dupa asta ma ghidez, and I'm happy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

annadisi noi gandim la fel . cica am inceput oficial diversificarea de vreo 2 saptamani, practic a mancat vreo cateva lingurite in tot timpul asta. La fel ca tine eu nu ma stresez deloc ca doar nu am apasat pe un buton si gata dintr o data mananca tot ce am eu chef. Daca vad ca nu vrea o las in pace si uneori a doua zi nici nu mai incerc nimic. Deocamdata slava Domnului este laptic si s a dezvoltat si prea mult, a iesit din asa zisele grafice. se simte foarte bine, este un copil vesel si fericit. Singurul lucru de care imi este frica - sa nu innebunesc de dragostea ce o am pt ea, doamne cum poti sa iubesti un copil atat de mult, uneori imi este teama ca o sa o strang asa tare ca poate o vad cu limba scoasa afara si ochii bulbucati.

Mergi la inceput