Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Noi raportam ca suntem pe regim alimentar, lapte fara lactoza pe antibiotic din cauza scaunelor moi care au persistat mai mult de 7 zile si vad ca de ieri e mai bine a facut 2 scaune legate, dar ma bucura momentan ca papa cat de cat bine solidele de regim si laptele fara lactoza, il adora tremura si plange cand ma vede cu bibe si mereu ii este foame.
asteptam rezultatul la coprocultura sa vedem dc avem ceva microb sau este de la dinti .. cu toate ca i-am facut rotairusul.



mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

a mea doarme de la 22 - 22:30 pana la 6 - 7 dimineata, dupa aia mai doarme dupa prima masa vreo ora, dupa masa de pranz inca o ora si seara, uneori, vreo jumatate de ora, dar asta nu intotdeauna. Deci in total ies vreo 10 - 11 ore de somn in 24 de ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Bianca si Rebeca!

Andi doarme (de 2 zile) de la 21-21.30 pana la 6.20, papa putin si apoi mai doarme pana la 7.30. In timpul zilei ieri a dormit o tura 1 ora si 50 min, a doua tura 1 ora si 30 min si apoi inca 2 ture a cate 30 min. Asta e programul recent, pana acum dormea noaptea de la 21-21.30 pana la 7.30 cu vreo 4 treziri de plans si ziua dormea de 2-3 ori a cate 30 min.
Cred ca problema cu trezitul a fost din cauza mea , ca o mama nebuna ce sunt eu ii dadeam fructele la masa de seara (in jur de 18.00) si probabil avea arsuri mititelul ca se trezea plangand. Doar cand ii dadeam iaurt in loc de fructe mai avea si el cate o noapte linistita. Si intr-un final m-am prins si eu si zic hai sa-i dau prima data fructele si apoi legumele si uite ca asta era cauza. Asta asa ca sa vedeti cat de dusa cu pluta pot fi si cat am chinuit eu copilul

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetelor!

Miha: Bianca doarme intre 12 si 14 ore pe zi, dar de regula tinde catre 12.
Gabrielarusu: sanatate strengaritei sa scapati repede de problema!
Monna: multumim de urari! Nu pot crede cum au trecut 8 luni deja!
N-ai de ce sa-ti faci mustrari de constiinta legat de fructe, din cate retin ziceai ca la americani asa se recomanda in schema, doar ai mers pe mana pediatrei, ce era sa faci.

Noi azi am fost la vaccin si-s cam dezamagita de rezultatul discutiilor cu pediatra legate de diversificare. Ea zice ca nu-i normal sa pape asa putin si sa o tin flamanda, sa nu-i mai dau san peste zi, sa insist cu mancarea pana o accepta si sa-i dau doar la 4 ore sa fie flamanda pe cand ii dau papica. A comentat ca a luat prea putin in greutate (desi mie nu mi se pare grav, a luat in 2 luni de la ultima vizita 700 grame, ea zice ca trebuia sa fie 1 kg). Mie mi se pare aiurea sa procedez asa brutal cu un copil obisnuit cu alaptat la cerere. Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina n-am mers pe nici o schema, pediatra mi-a dat mana libera sa fac cum vreau atat timp cat respect faza cu 5 zile diferenta pana introduc un nou aliment. Deci eu am avut brilianta idee de a-i da fructele seara .. si doar s-a mai discutat de multe ori pe forum despre asta dar deh... cine sa bage la cap??
Legat de ce a zis pediatra voastra eu as merge pe instinctul meu, fa ce crezi tu ca e mai bine pt Bianca.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Ronina, Antonia a pus si mai putin in greutate , maine are 8 luni si ea tot 7200 are. Am facut analize sange,urina,kk dar pt ca se trezeste cu ochii super umflati, dar au fost foarte bune analizele, iar ea papa si fructe mai nou, branzica, legume, carne, ou si lapte destul ne bine, sau normal nu in cantitati uriase si uite ca tot n ia in greutate. Are 69cm.
Eu nu as tine copilul flamand in nici un caz, mai ales ca Bianca arata bine, e grasunica nu pare anemica. O sa manance mai mult cu timpul.
si eu am mers la un pediatru la Luis Turcanu su problema noastra cu ochii si ne-a spus ca are carenta de proteina (la analize nu a fost asta) si m-a "obligat" practic sa o indop, am stresat fata cu fructele incat nu mai vroia sa pape nimic nici macar lapte. Am renuntat bineinteles.
Eu as mai insista la dr. Tarniceru eu zic ca Antonia papa fructe datorita tratamentului primit de ea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

La multe lunite,Bianca!Scuze de intarziere
Deci ai vostri dorm inte 12 si 14 ore...si noi tot pe-acolo...deja ma stresam ca doarme prea putin
Ronina, daca a luat 700g in doua luni, eu zic ca e foarte bine si ca nu are rost sa dati zor cu diversificarea, si stiind-o pe nora-mea incapatanata de fel, sigur n-ai reusi sa-i impui solidele in ritmul descris de pediatra...deci nu ramane decat sa-ti asculti copilul si sa urmezi ritmul lui.Deci care e bilantul de 8 luni?
Am si eu o intrebare: dupa 6 luni mai e necesara vizita la pediatru luna de luna?
Si inca una: ai vostri bebei mai regurgiteaza lapte branzit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Monna: ce sa zic in cazul asta, bine ca te-ai prins care e chestia, toate facem greseli, din pacate nimeni nu-i perfect.
Lelu: eu m-am plans la dr. Tarniceru ca nu accepta solidele dar vad ca nu mi-a dat nimic sa ajute la asta. E drept ca as putea sa mai insist Oricum eu nu-s convinsa ca din cauza ca nu papa solide ia mai putin in greutate, de fapt fructele si legumele cred ca-s mai putin consistente decat lapticul.
Miha: la fel ma gandeam si eu ca daca o fortez nu voi obtine decat respingere. Din pacate DS era de fata si el e de acord sa nu-i mai dau san la cerere Are 7200g dar nu ne-a masurat, cica la 9 luni trebuie facuta si masuratoare de inaltime (daca nu era vaccinul intarziat in cazul nostru eu cred ca dupa vizita de 6 luni ne-ar fi chemat direct la 9 luni). Nu stiu, o fi avand ea diverse tabele dupa care se ia ce si cand se face si nu sta sa piarda vremea, desi mie mi-ar fi placut sa stiu cat are, pe masuratoarea mea stangace a iesit 67 cm. Bianca rar mai regurgiteaza, dar noi suntem pe tratament homeopat care ajuta la reflux.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Ronina,si Maya a luat tot 700 gr in doua luni aproape,nu iti fa griji,e ok, dupa 6 luni iau mai putin in greutate,cu siguranta stii asta,in plus daca ii fortezi e mai rau,laptele e mult mai important ca solidele pana la un an.Eu mor de iubire cand o vad la tzatzi imi e asa de draga o sa o alaptez pana la majorat daca vrea,daca nu cand se intarca ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Ronina, si Gaza tot 350gr/luna ia.
Mah, sa stii ca deis nu-s de acord cu pediatra ta in totalitate, sa stii ca are si ea dreptate, in sensul in care ii dai san la cerere Biancai, doar n-o fi fraiera sa accepte si altceva. Eu cam asa am procedat cu Gaza, dar nu mi-a zis nimeni. Adica nu-i dadeam san cu cel putin 2h inainte, sa fiu sigura ca papa macar 2-3 lingurite (asta la inceput)... si asa a mers, usor-usor.. Nah, tu fa cum stii tu..

La mine vine pediatra la control in fiecare luna, mi s-ar parea aiurea sa sara vreuna, sa fiu sincera. Sunt diverse intrebari ce am sa i le pun... Plus ca vreau sa-l asculte la plamani, etc..


Mergi la inceput