Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Lelu: pai de la cat a plecat Antonia chiar sta f bine la greutate, Bianca inca nu are 7.5 kg si mie nu mi se pare ca ar fi slaba, doar pediatra se uita dupa statistici, mie imi pare ca a crescut mult in lungime in ultimul timp si zic ca e ok sa stagneze putin in greutate cand creste in lungime. Sper sa fiti ok cu piciorusul, noi cu strabismul avem usor probleme, va trebui sa corectam ca nu s-a dus singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Lelu, e super stengarita ta! chiar s-a dezvoltat tare fain (nu e corect sa o compari cu media de greutate la copii de peste 8 luni, ca ea s-a nascut mult inainte de termen, si normal ca a avut nevoie de ceva timp sa recupereze.

Cu ortopezii pediatrii insa, cel putin in Timisoara i-am testat si e jale; daca ma luam dupa ei o chinuiam pe Adri ingrozitor (si oricum o scurta vreme am si chinuit-o si-am suferit de o depresie crunta pentru probleme absolut imaginare).
Mult succes, dar daca iti recomanda chestii dratice (gen ghips etc.) cere si o alta parere (cel putin 2 pareri).
Stii la cine o sa mergeti pe partea asta?

Raportam si noi 7,4kg la 7 luni- in lungime n-am masurat-o, dar e undeva un pic peste 70cm (luna trecuta avea 71cm...daca nu-mi joaca feste memoria).

Si ne-am luat ramas bun de la buni, si-acum incercam sa ne acomodam si sa ne facem un program. Azi dimineata am reusit (cu greu) sa ajung cu fetele la cresa si la scoala ...dar cu mici incidente si agitatie tipica...si cand am iesit din casa, un papucel de-al Laviniei cade pe jos (ea in marsupiu) ...iliau, dau sa i-l pun la loc si contat ca de fapt nu mai are nici un papuc, iar cel de-al doilea habar n-am unde e... sper ca acasa; si cum eram in intarziere am mers cu ea asa, doar in sosete (noroc ca e cresa foarte aproape).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

ronina Bianca pare mai grasuta, adica are cute multe pe manute si picioruse, ei ....Antonia e mai supla au cam aceasi greutate dar au constitutie diferita. Am fost la Dr. Florina Stoica pt un control la ochi, Antonia e ok.
dia_tm Nu, nu prea stiu incotro sa o apuc. Ma gandeam ca si asa am programare la Bacos la neurologie si sa merg tot acolo la Dr. Bortea la ortopedie, el i-a facut si eco de sold. Sa vedem ce ne spune si apoi eventual mai consult si alti dr. Daca ai recomandari, cu drag as vrea sa le primesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Lelu, prea multe recomandari n-am; singurul pe care l-as recomanda cu drag e un ortoped sarb care a fost in vizita prin Timisoara, la judetean, si a oferit consultatii. Noi am avut mare mare noroc cu el ca ne-a mai linistit (si in final s-a dovedit ca a avut dreptate, ca era capila perfect ok si nu avea nevoie de nimic).
Dintre medicii din Tm noi am fost la dr. Boia - super ok ca persoana, o cu echografia de sold, dar tot ne-a zis ca sa mergem urgent (a doua zi dimineata) la spital, ca trebuie sa-i puna cizme de ghips pt 3 saptamani; in final la control la 1 an tot la el am fost...
Si am mai fost la Dr. Lazea - care ne-a fost recomandat de foarte multa lume, dar la care pot sa-i fac doar o contrarecomandare: s-a comportat mizerabil si ca om cu noi, si ne-a speriat in ultimul hal cu un verdict de displazie de sold (fara echo, fara nimic, ...si care a fost infirmat) si cu alte bazaconii. Din punctul meu de vedere n-ar trebui sa aiba drept de practica ...dar presupun ca mai are.

Mai voiam sa va povestesc ceva
Am avut un week-end mai agitat...am exagerat si noi cu program nu tocmai adaptat pt un bebe; s-a suparat si Lavinia pe noi si a crizat un pic (nu tare...dar e ceva ce ea nu face), asa ca la un moment dat m-am suparat pe ea si am certat-o un pic. Nu stiu daca a avut sau nu legatura cu faptul ca m-am suparat pe ea, dar la putina vreme (si pentru prima data) zise bebelina mea "mam...mam...mam" - desigur ca am facut pace instantaneu (nu c-as fi putut tine suparare altfel)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Ce putine mai suntem care mai scriem si aici

Dia: felicitari pt 'mam', nu-i asa ca te unge la suflet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

pai ne alearga piticii Ioana, las' ca ne revenim si ne punem iar pe scris. Sa stii ca strabismul nu pune probleme cel putin pana la 1 an. Noi am fost la oftalmolog si ne-a chemat la 3 ani sa discutam (cu David)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lelu de sa dai calciu? ati facut analize? ca se poate vedea sin analiza din degetel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Tala: asa stiam si eu ca dupa 1 an e de mers la oftalmolog, dar daca tot am fost eu sa vad cum mai stau cu dioptriile dupa sarcina am intrebat-o pe dr si mi-a spus ca acum e aparatura cu care pot verifica si de la 9 luni. Am fost deci cu Bianca si mi-a explicat ca din cauza muschilor oculari neantrenati cei 2 ochi formeaza imagini diferite iar creierul din cauza ca poate accepta doar una ca valida o anuleaza pe cealalta. Ochiul de la care e anulata imaginea formata incepe sa nu mai vada bine in timp si risca sa piarda mult vederea cu el. Asa ca eu una nu m-as risca sa astept totusi prea mult. Am primit niste picaturi sa-i pun cateva zile in ochiul bun pt a se dilata si a forta astfel ochiul mai putin bun sa priveasca cu el. Din a 2-a zi vad ca deja nu-i mai fuge ochiul la fel de mult, sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Tala nu, nu am facut analiza de sange pt asta, sa uitat la fontanela si ma intrebat daca dau vigantoleten asa cum mi-a siz si daca dau si calciu...(branza nu prea papa ...poate de asta ne-a prescris Ca )Apropo de fontanela, cum e la bebeii vostri? sa inchis? cam cat de mare e? la Antonia e cam cat o moneda de 10 bani, poate usoar mai mica...
dia_tm as merge ori la clinica Bacos ori Boia... la sold am fost la Clinica Bacos la Dr, Bortea mi-a placut de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dia felicitari pt "mam"!
Ronina sper sa-i faca bine picaturile alea si sa scapati de strabism

Noi suntem tot cu raceala, am fost ieri la dr si are rosu in gat . De dormit vad ca doarme bine noaptea, se trezeste maxim 1 data. Pica lat de la 20.00 si doarme pana pe la 6, apoi in timpul zilei mai doarme 2-3 reprize a cate 1-1,5 ore. Singura chestie care nu-mi place e ca mananca putin asa ca ii dau papa cam la 2 ore, o mancare solida, o masa de tzitzi. Si dr mi-a zis sa-i dau lichide multe si daca in 5 zile nu-i trece sa sun iar.
Si daca tot am fost l-a si cantarit si are 9.44 kg
In rest... toata ziua vrea sa stea numai in picioare, se ridica la marginea patului, se joaca la masuta lui dar numai stand in picioare si tot asa. Nici nu ma mir ca la ora 8 pica lat de oboseala.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput