Soacra ii face poze copilului cu orice ocazie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Dar in portmoneu?

marius si daca ar avea asta nu inseamna ca pe bunica chiar o intereseaza nepotelul si il adora ?nu numai se lauda...

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doar glumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Socrii mei o pozeaza pe Alex doar cand e imbracata cu ceva ce i-au cumparat ei.
Te amarasti degeaba. Nu mai lua si tu in seama chiar orice ca nu-ti faci bine. Motive de suparare iti trebuie ?!

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Asa face si maica-mea, numai ca eu am instruit-o sa nu puna poze pe mail, facebook sau alte minuni, sa nu dea date etc ( e sub supraveghere :) , a inteles de ce)- ea este in plina socializare... insa cum prinde nepotii cum ii pozeaza cu telefonul ( are pe telefon poze cu nepotii cu cainele si pisicile :), atat )...sta rar cu ei, dar cand vine la mine, musai suna jumatate de neam si de cunostinte sa le spuna ca e pe la nepoti si uite ce zice nepoata si ce a mai invatat nepotu, plus ce o mai suna de la serviciu ca la ea suna telefonul ca in gara...asa ca i-am pus in vedere ca ori sta cat sta cu nepotii si lasa telefonul, ori, sta acasa si vorbeste la telefon...s-a conformat, ii mai scapa cate un apel pe la neamuri...dar deh!

Bunica si soacra,insa, trebuie sa le scot poze cu nepotii pe hartie, le tin la capu patului :), au poze cu toti copiii, nepotii, de la nunta, botez etc...iar daca pleaca in deplasare trebuie sa le improspatez portofoliu, pleaca cu abumul dupa ele. Tot rar isi vad nepotii, insa toate 3 tin la nepoti si se manifesta asa cum este fiecare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Ce bine ca mi-au raspuns mai multe persoane, carora le multumesc, pentru ca se relativizeaza un pic lucrurile si nu mai par un capat de tara... stiti cum se intampla cand suntem direct implicati.
Da, ma deranjeaza ipocrizia soacrei, da, am destule probleme cu ea si asta e una dintre ele, adica laudatul fara motiv la rude, laudatul pe teme de "ia uite ce nepot minunat am si ce bine ma inteleg cu nora". Nu vreau sa-mi aduc aminte la ce poate duce acest laudat, pentru ca stiu ce poate ea sa insinueze: de ex., ne intreba la inceput de tot, ce mancare sa ne faca, la ce-am pofti, il trimitea pe barba-su cu oalele si cand se intalnea cu diversi vecini/cunoscuti de-ai lor, zicea: "Da, pai ce sa facem, a gaitit nevasta-mea, sa-i trimita lu' fi-su, ca daca sotia lui e lenesa si nu gateste..." -chestia asta ne-a spus-o un vecin comun, noi stand initial destul de aproape. Sunt multe motive pentru care noi nu ne intelegem minunat, desi la inceputul casniciei totul parea sa mearga bine... cum am ridicat un pic capul si mi-am exprimat nemultumirile, cum am devenit persona non grata, plus ca am interferat si cu planurile de capatuire a surorii sotului meu, mult mai mica decat el (sotul meu fiind de altfel copilul din prima casatorie a soacrei).
Sunt multe de zis aici, ca sa intelegeti contextul, dar nu mai intru in amanunte, o sa par o nora care are tot timpul sa-i reproseze ceva soacrei. Dar, credeti-ma, am si eu dreptatea mea, sunt cuvinte sau glume pe care le-a zis pe care eu nu le-as spune nici dusmanilor mei... asta e.
In ceea ce priveste pozele, da, ma deranjeaza oricum pozatul copilului meu, ca nu e urs la circ, cum bine spunea cineva pe aici. Si cand il pozeaza mama ma deranjeaza, dar ea stiu ca nu trimite pozele mai departe. Pur si simplu nu vreau sa-i fie "furat sufletul", mai in gluma, mai in serios, pentru ca intr-adevar habar nu am, cum nu are nici soacra-mea, unde pot ajunge aceste poze. Mai ales ca ea nu le are cu tehnica, desi ar putea s-o ajute fiica-sa la capitolul asta... de exemplu, fiica ei stie care sunt pericolele, cand ne trimite poze din concedii (daca ne trimite), nu e absolut niciuna in care sa apara chipul ei sau face fotografii cu capul in vant, asa... intors intr-o parte... sa nu fie identificata . De la cumnati nu am decat poze de tip vederi, carti postale, habar n-am daca se bronzeaza la mare sau daca si-au julit piciorul la munte, pentru ca din poze nu se poate deduce, poze cu ei pur si simplu nu exista.
M-am lungit... deci, da, aproape tot ce ati presupus este adevarat. Am retinut cateva solutii... daca mai aveti si altele, va multumesc!

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

savvy, ipocrizie sau nu,bine macar ca strumf stie de existenta ei.
la noi strumf are 2 ani si 2 luni si nici soacra si nici cumnatele nu au dat semne ca vor a-l cunoaste.
ne pregatim deja ce sa ii raspundem cand va intreba daca tati lui nu are mami.din pacate tatal sotului meu a murit.el l-ar fi iubit mult pe strumf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Savvy

Ce bine ca mi-au raspuns mai multe persoane, carora le multumesc, pentru ca se relativizeaza un pic lucrurile si nu mai par un capat de tara... stiti cum se intampla cand suntem direct implicati.
Da, ma deranjeaza ipocrizia soacrei, da, am destule probleme cu ea si asta e una dintre ele, adica laudatul fara motiv la rude, laudatul pe teme de "ia uite ce nepot minunat am si ce bine ma inteleg cu nora". Nu vreau sa-mi aduc aminte la ce poate duce acest laudat, pentru ca stiu ce poate ea sa insinueze: de ex., ne intreba la inceput de tot, ce mancare sa ne faca, la ce-am pofti, il trimitea pe barba-su cu oalele si cand se intalnea cu diversi vecini/cunoscuti de-ai lor, zicea: "Da, pai ce sa facem, a gaitit nevasta-mea, sa-i trimita lu' fi-su, ca daca sotia lui e lenesa si nu gateste..." -chestia asta ne-a spus-o un vecin comun, noi stand initial destul de aproape. Sunt multe motive pentru care noi nu ne intelegem minunat, desi la inceputul casniciei totul parea sa mearga bine... cum am ridicat un pic capul si mi-am exprimat nemultumirile, cum am devenit persona non grata, plus ca am interferat si cu planurile de capatuire a surorii sotului meu, mult mai mica decat el (sotul meu fiind de altfel copilul din prima casatorie a soacrei).
Sunt multe de zis aici, ca sa intelegeti contextul, dar nu mai intru in amanunte, o sa par o nora care are tot timpul sa-i reproseze ceva soacrei. Dar, credeti-ma, am si eu dreptatea mea, sunt cuvinte sau glume pe care le-a zis pe care eu nu le-as spune nici dusmanilor mei... asta e.
In ceea ce priveste pozele, da, ma deranjeaza oricum pozatul copilului meu, ca nu e urs la circ, cum bine spunea cineva pe aici. Si cand il pozeaza mama ma deranjeaza, dar ea stiu ca nu trimite pozele mai departe. Pur si simplu nu vreau sa-i fie "furat sufletul", mai in gluma, mai in serios, pentru ca intr-adevar habar nu am, cum nu are nici soacra-mea, unde pot ajunge aceste poze. Mai ales ca ea nu le are cu tehnica, desi ar putea s-o ajute fiica-sa la capitolul asta... de exemplu, fiica ei stie care sunt pericolele, cand ne trimite poze din concedii (daca ne trimite), nu e absolut niciuna in care sa apara chipul ei sau face fotografii cu capul in vant, asa... intors intr-o parte... sa nu fie identificata . De la cumnati nu am decat poze de tip vederi, carti postale, habar n-am daca se bronzeaza la mare sau daca si-au julit piciorul la munte, pentru ca din poze nu se poate deduce, poze cu ei pur si simplu nu exista.
M-am lungit... deci, da, aproape tot ce ati presupus este adevarat. Am retinut cateva solutii... daca mai aveti si altele, va multumesc!

Mami de Robert (07.07.11)


atunci solutia e simpla : daca nu ai curaj sa-i spui direct in fata, roaga-l pe sotul tau s-o faca, dupa ce ii explici care sunt motivele tale, sa fie si el de acord cu tine.

si daca tot nu o ai pe soacra la inima, nu inteleg de ce o inviti la plimbarile zilnice prin parc ? mai rarut, ca-i mai dragut.
las-o in pace, sa vina cand poate, sa te sune inainte, sa fiti acasa, nu plecati.

daca nu vrei sa apelezi la nici una dintre solutii, ai putea sa-i spui soacrei ca blitzul aparatului foto dauneaza ochisorilor copiilor, ca ti-a spus medicul acest lucru si ca tu nu mai esti de acord sa-i faca poze copilului toata ziua-buna ziua, eventual strecori si informatia ca pozele trimise pe mail/scapate pe net aiurea pot sa ajunga la indemana pedofililor si ca nu vrei ca al tau copil sa fie expus in acest fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

aici nu e vb doar de poze



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu pozele si nici pozatul nu reprezinta problema reala dintre ea si soacra/socru.
Conflictul este unul relational in proportie covarsitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Copilul meu are 10 ani. Soacra mea nu i-a facut niciodata o poza. De asemenea nu a tinut-o niciodata in brate (nu acum, evident, cand era mica), nu a pupat-o niciodata, nu i-a luat niciodata o ciocolata. Ma rog la ultima mint un pic, in sensul ca acum vreo 5 ani a venit fi-mea cu o cutie de bomboane de la bunici. Stiu ca m-am crucit in sinea mea, i-am dat o bomboana si ... a scuipat cat colo - erau bomboane cu cognac

Acum (adica in ultimii 5 ani) se vad o data pe an, practic o duce sotul meu la bunici de Paste.

Recent fi-mea imi spunea (din cer senin, ca mai e mult pana la Paste) ca ea nu mai vrea sa mearga deloc la bunici, e fara sens sa se duca pana acolo pentru ea. Normal ca i-am zis ok, nu e obligatoriu, daca vrei mergi, daca nu, nu.

Ce ziceti de asta pe post de bunica?

Mergi la inceput