Copii care musca

Copii care musca | Autor: carmencat

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de sfatul vostru. Cum sa procedez.
Dar mai intai sa va povestesc.

Am inceput gradinita. Fica mea are 3 ani si 2 luni. Este un copil foarte dezghetat pentru varsta ei, vorbeste foarte bine, stie multe, este foarte sociabila, este invatata sa interactioneze cu copii mai mari, motiv pentru care la aceasta gradinita a fost trecuta la grupa mijlocie. Ea merge la gradinita de la 1 an si jumatate, deci nu suntem la prima experienta si totusi nu stim cum sa reactionam, caci nu am mai intalnit asa ceva pana acum.
In prima zi de gradinita a fost muscata de manuta de o fetita. A fost muscata rau. In sensul ca dintisorii celeilalte i-au penetrat pielea.
Ne-a spus doamna educatoare, si-a cerut scuze, pur si simplu nimeni nu a observat, fetita mea nu a plans si nici nu a spus ca a muscat-o cealalta.
Doamna educatoare a incercat sa afle ce si cum, dar nu a fost chip. Am incercat si noi acasa discret si delicat, tot ce am reusit sa aflam a fost ca o fetita, nu stie cum o cheama (a fost prima zi de gradi) a intrebat-o daca vrea sa ii faca un ceas si ea, nestiind despre ce e vorba, a zis ca da. Asa s-a ales cu muscatura respectiva.
Am intrebat-o de ce nu i-a spus doamnei si mi-a raspuns "mami, fetita a spus ca numai s-a jucat si nu e frumos sa o spun, daca o spun sunt paracioasa".
I-am explicat ca trebuie sa ii spuna doamnei daca un alt copil se poarta necorespunzator cu ea, daca o loveste, daca o musca, daca ii vorbeste urat, ca aceasta nu inseamna sa parasti. Am rugat-o sa ii spuna pe loc doamnei si in nici un caz sa nu isi faca singura dreptate.
Multe zile dupa aceea se tinea de manuta muscata (a si durat destul de mult sa se vindece total).
Am vrut sa ridic aceasta problema in sedinta, numai ca la sedinta nu am putut ajunge pentru ca tocmai atunci a murit socrul meu si eram cu inmormantarea si tot restul.
Nu am mai auzit-o sa spuna nimic despre muscaturi pana ieri cand am luat-o de la gradinita.
Ne-am pupat ca de obicei si in timp ce imi dadea pupicul pe obraz mi-a spus: mami, eu nu o sa te musc de obraz cand te pup. Am inlemnit. Incet si cu grija am aflat urmatoarele: in primul rand numele fetitei care a muscat-o in prima zi si apoi am aflat ca acea fetita ii invata pe toti copiii sa muste. Le spune cat de bine e sa musti, cat e de placut si ca e un lucru foarte bun. Fetita respectiva este mai mare ca varsta decat a mea, are 4 ani si ceva. Ii invata sa se muste si singuri, sa isi faca "ceasuri" si sa se muste si intre ei. Ii invata sa se prefaca ca pupa pe obraz pe cineva si de fapt sa muste tare.
Am ramas... interzisa. De fapt nici nu stiu sa spun cum ma simt, ce simt si nu stiu ce sa fac.
Nu numai vis-a-vis de copila mea, caci nu numai ea este in pericol, ci si ceilalti copii. Nu vreau sa ma gandesc ca ea sau un alt copil ar putea fi desfigurat de o muscatura de acest gen.
Dimineata am discutat cu educatoarea si i-am spus tot ce am aflat. Ambele educatoare de la grupa sunt persoane cu mult tact si responsabile.
De la educatoare am aflat ca s-au zbatut inca din acea prima zi sa afle cine este copilul care a muscat, pentru a rezolva situatia. A mai fost un baietel care nu se adapta deloc la grupa mijlocie si a si fost transferat la grupa mica unde e ok acuma, baietel care se mai manifesta agresiv, dar macar la el se intelegea care e cauza agresivitatii, s-a colaborat cu parintii si s-a gasit solutia in care copilul este ok, multumit, parintii la fel.
A mai fost o fetita care a recunoscut ca a muscat, si ea a specificat ca doar o data, un alt copil din grupa. S-a discutat, s-a luat legatura cu parintii, sunt cu ochii pe ea si au crezut ca s-a rezolvat.
Acum eu ma gandesc ca poate fetita cu initiativa de muscat a invatat-o pe cealalta sa muste, si asa a picat respectiva. Acum se pare ca se straduie sa o convinga sa faca asta pe a mea.

Nici nu stiu cum sa procedez. Daca dau prea mare amploare evenimentului abia ii atrag atentia copilului meu asupra acestui... nici nu stiu cum sa ii zic... obicei (?) prost. Daca nu dau atentie... iar nu e bine.

Voi cum ati proceda?

Si inca ceva. De ce musca copiii? In cazul acesta, este vorba de o fetita de 4 ani. Si ce se poate face?




Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Pai eu inteleg ca acum se stie care este fetita care musca. Adica fetita ta o poate arata pe cea care a muscat-o si care o convinge ca e ok sa musti.Astfel se identifica vinovatul si se supravegheaza cu maimulta atentie.
In alta ordine de idei, ceasuri pe mana ne faceam si noi si la varste mai mari, era o moda temporara si periodica intre copiii de la bloc. Mai tarziu, ne faceam singure vanatai cu gura pe partea de sus a bratului pt a inventa diverse povesti romanticoase-cu-nabadai sau pt a ne da maltratate pe acasa, sau pt diverse istorii tampite. Copii cretini, ce sa zic nici mie nu-mi vine sa cred cand imi amintesc.

Fetita ta pare sa stie destul de clar ca muscatul nu e ok si nu e o joaca. Probabil acel "da sa te pup dar de fapt te musc" o fi o joaca amuzanta, intra in categoria pacalelilor, pe care ei abia pe la varsta asta cred ca le inteleg si incep sa le faca constient. In acelasi registru, al jocului, s-ar putea sa fi intrat chiar si "ceasul" din prima zi de gradi. Eu personal nu am vazut copil care sa fie muscat cu urme de dinti si care sa nu planga/tipe/manifeste cumva, decat daca s-or fi jucat de-a "hai sa iti arat cum iti fac un ceas", caz in care e posibil ca pitica sa fi indurat cu mandrie si stoicism "tratamentul".

E neplacut, nu contest, dar mai mult decat sa identificati clar care e copila cu idei si sa fie supravegheata...nu stiu ce ati putea face. Ma rog, ar putea educatoarea sa le faca niste "lectii" despre durere, empatie, igiena, transmiterea bolilor etc (in joc si pe intelesul lor, desigur) ca sa ii sensibilizeze la subiect si sa scada rata succesului propunerilor copilei jucause...



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

De acord cu ce spune Pisi. Si eu imi amintesc jocul asta cu "ceasul". Mai era si ala cu 1000 de ace, cel putin la fel de dureros. In timp, invatasem sa muscam doar cat sa lasam urma respectiva, dar fara sa doara - cumva prindeam doar pielea, nu muscam in profunzime...Na, copii...
Nici mie nu mi-ar placea sa se joace asa, dar nu stiu exact ce poti face mai mult decat sa explici.
Ah, fiica-mea se distra teribil cu "hai sa-ti spun un secret" si apoi urla in urechea persoanei respective! Si pe asta o stiam, asa ca eu n-am incasat-o. I-am explicat ca nu e OK, ca nu e distractiv, care e riscul. N-as jura insa ca n-o sa mai faca niciodata. La fel cu cuivntele interzise. Nu, inca n-am ajuns la alea "grele", dar se distreaza teribil (nu doar ea, ci si alti copii de aceeasi varsta) spunand cuvinte tabu dpdv social (sa zicem): caca, pisat, voma...chestii din astea. Nu-mi place, nu aprob si explic de fiecare data...dar tind sa cred ca e doar o faza care va trece.
Ah, si eu muscam cand eram mica, dar in alt context - ma luptam cu frate-miu si pt ca el era mai puternic fizic, eu nu gaseam alta solutie decat sa-l musc. Imi manifestam frustrarea astfel si de obicei puneam si capat luptei. Imi amintesc ca eram certata, pedepsita, mi se explica, etc. Nu stiu cum m-am oprit, cand sau de ce. Banuiesc ca am crescut si nu m-am mai angajat in lupte fizice cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Pe mine chestia asta

Citat:
Le spune cat de bine e sa musti, cat e de placut si ca e un lucru foarte bun.


m-a "scuturat" un pic.

Si noi faceam "ceasuri", si pe noi, si pe altii, si noi ne sugeam pielea, ca sa facem acele "ventuze" vinetii, si noi rasuceam pielea altora, jucandu-ne "urzica"... dar parca nu suna OK...

E placut sa musti daca tu esti muscatorul si nu muscatul. Caz in care nu e deloc placut. Un lucru foarte bun nu e nicicum, pentru niciuna dintre parti.

Fetita ta nu a plans, carmencat. Dar, daca un alt copil plange, muscatoarea da drumul la dinti sau continua sa stranga, poate chiar intarind stransoarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nu stiu, o sa o intreb daca prind momentul. Am evitat sa intru foarte mult in detalii, ca sa nu ii insurubez prea tare in cap ideea. Initial am crezut ca e un caz izolat, ca pur si simplu s-a intamplat, ca a fost o joaca si atat. Nu am vrut sa dau prea mare importanta fata de ea. Mie nu mi-a picat deloc bine, mai ales cand am vazut gravitatea muscaturii, ca dintisorii celeilalte fetite i-au penetrat pielea. Dar si asa am zis hai, sunt mici, nu stiu sa isi dozeze forta, se poate intampla.
Ce mi-a ridicat mie parul pe spinare ieri a fost felul in care imi explica a mea cum ii invata sa muste si sa se muste si cat de bine e si mai ales faza cu muscatul de obraz.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, dar cum nu si-a dozat muscatura cand i-a facut un "ceas" pe mana, daca nu isi dozeaza muscatura cand musca pe cineva de obraz si ramane copilul ala desfigurat? Regretele sunt tarzii apoi.
Adica una e joaca cu "ceasul", alta e sa musti pe cineva de obraz intentionat, din placerea de a musca si atat, fara alta motivatie in spate.
In fine, voi urmari evolutia si va tin la curent.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Poate fetita aia o fi vazut altceva pe la TV, nu muscat de obraz...Si de fapt nu stie ce a vazut. Sau poate a intrebat "ce-i face tanti lui nenea" si vreunul dintre parinti i-o fi zis "ca-l musca". Un mesaj care ar trebui sa aiba conotatii negative, sa implice durere, dar daca copilul o fi vazut vizual, la TV ca nenea nu plange, ba din contra...a primit mesaje contradictorii, nu?
Habar n-am, e doar o ipoteza. Oricum ar fi, adultii din viata fetitei respective trebuie si pot sa intervina, nu stiu cum sau daca ai putea interveni tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

ceas,tipat ,sau ce-o fi.. eu nu as tolera asa ceva..
educatoarea cum sa nu observe?
nu obsewrva o data ,de 2 ori dar din cate inteleg se intampla des chestia asta..
cum ,nu a obesrvat pana acum ce fac copiii?
ce fel de "jocuri" joaca ei ?
si a mea fetita musca,chiar am observat ca fetitele musca mai mult decat baietii:) a mea ii musca pe baieti cand o necajesc
cred ca de la sine vine chestia asta,nu-mi dau seama..ca baietii nu au muscat niciodata(din cate imi amintesc),ptr fetita e ca un fel de autoaparare,,dar pana merge la gradinita sper sa o dezobisnuiesc de obiceiul asta..

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

daca as fi in locul tau, as actiona simultan pe mai multe planuri :

- fetitei i-as explica faptul ca muscatul e un obicei prost, ca poate avea consecinte neplacute, ca se pot transmite infectii/microbi - ma rog, chestii pe intelesul ei si cu limbajul adecvat
- educatoarelor le-as spune sa fie cat de poate de atente cu acea fetita, sa-i corecteze comportamentul, sa n-o mai lase sa-i invete pe ceilalti cum sa muste
- tot educatoarelor sau directoarei le-as sugera sa ia legatura cu parintii fetitei, sa li se explice cum stau lucrurile, sa incerce si ei sa afle de unde vine comportamentul fetitei si sa-l corecteze; daca nu reusesc singuri, sa fie ajutati de un psiholog pediatru, nu mi se pare normal ca un copil de 4 ani sa faca afirmatii de genul "cat e de bine sa musti, e foarte placut, e un lucru bun"; fetita respectiva stie/e constienta ca nu e bine ce face, altfel nu s-ar ascunde si nici nu ar pretinde ca cei muscati sa ascunda faptele fata de educatoare si parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ieri seara mi-a spus ca a muscat-o iar de manuta, dar de data asta nu tare, cand erau la programul de somn. Dorm in paturi alaturate. Mi-a mai spus ca a incercat sa o muste de nas, dar nu a reusit pentru ca a impins-o.
Azi am fost la gradinita inainte de programul de somn si am mai avut o discutie cu doamna educatoare care era pe tura (sunt doua, una dimineata, una dupamasa). Mi-a promis ca o va muta in alt pat, sa incerce sa le separe si sa le dea activitati diferite astfel incat sa nu mai fie una langa alta. Pe de o parte. pe de alta parte a spus ca va fi cu ochii pe ele, si pe a mea si pe cealalta fetita. Deocamdata a spus ca nu considera ca ar trebui sa aiba o discutie cu mama, pentru ca ea nu a surprins discutii intre copii in care fetita ii invata pe ceilalti sa muste. Cumva voalat asa... copilul meu are cam multa imaginatie. Eu am rugat-o sa ii acorde o deosebita atentie fetitei respective si in momentul in care isi va forma propria impresie sa discute totusi cu mama ei.
O sa vad ce imi mai povesteste fiica-mea de buna voie. Nu as vrea sa insist eu foarte mult.
Sper din tot sufletul sa se rezolve si fetita care are acest comportament sa fie ajutata.



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pana una-alta, invat-o pe fetita ta sa se apere, sa evite o perioada sa mai stea in preajma acestei fetite, si cu prima ocazie in care aceasta incearca s-o muste, sa riposteze ferm, cu glas tare, si sa-i spuna si educatoarei ce se intampla, chiar in momentul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Mie mi se pare incredibil ca fetita n-a fost inca surprinsa. Sa faci un "ceas" dureaza cateva secunde bune. Educatoarele unde sunt in timpul asta???
Sunt copiii care musca, e adevarat... dar ce am intalnit eu au fost manifestari impulsive, raspunsuri la diverse conflicte... Asta pare sa fie altceva.
Invat-o sa se apere sa nu mai intre in jocul asta.

Mergi la inceput