clasa I

clasa I | Autor: aaalex

Link direct la acest mesaj

Am baietelul in clasa I si avem ceva probleme!El neavand copii pe strada,e dornic de prietenii,cu toate ca mergem frecvent in parcuri sau diferite locuri de joaca.Acum s-a vazut la scoala cu atati copii si socializeaza,dar prea mult.Merge la copii,chiar si cei mari si se baga in vorba cu ei,dar unii sunt recalcitranti si chiar batausi.In prima saptamana a venit ca a luat un pumn,ca a luat o palma.a invatat si multeee prostii,vine acasa si ne spune ce a zis ala ce a semn a facut ala...Cu toate ca i-am explicat,cred ca nu stiu sa ma fac inteleasa.Inca o probleme este vorbitul in ora,dar cu totul alt subiect decat lectia respectiva,chiar cu doamna.Se mai si ridica din banca....Deci si acasa e un vorbaret si cu o energie extraordinara. Invatatoare a zis ca ii merge "bibilica",a luat si un FB,isi scrie temele.As vrea sa-mi dati niste sfaturi..Nu are ADHD,caci am fost cu el la psiholog,la neuro psihiatru,caci si la gradi imi spuneu ca nu are stare si ca vorbestee.Dar mi-au spus ca e rasfat si incapatanare spus ca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deennyy spune:

de-a lungul timpului am vazut evoluand astfel de copii. un pic de terapie cognitiv-comportamentala face minuni, dar iti recomand sa gasesti un psiholog care sa stie sa atraga piciul in jocurile sale, nu unul prea scortzos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nua fost la gradinitza?

Mie mi s epare destul de ok comportomanetul lui,e curios,vrea sa descopere,sa incheie noi prietenii.Nu stiu de ce trebuie apelat la psiholog in cazul asta.

Comportamentul in clasa se va regla si el in timp,e normal pentru mutzi copii care merg in clasa I.Cred ca deja pina la sfirsitul primului trimestru ,problemele astea de comportament in clasa se vor regla1

Nu mi s epare ok sa fie batut in curtea scolii,aici as interveni eu ca parinte,prin discutzii cu invatzaorul sua directorul scolii!

Mult succes in minunatul drum al invatzaturii!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cati ani are "vorbaretul"?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Vorbaretul meu are 7,6 ani.Mi-a spus invatatoarea ca a fost in clasa un psiholog asa de rutina.....si a vazut cevaa la baiatul meu,i s-a pus niste intrebari(nu stiu ce)si apoi raspunsul ca baiatul e OK. Despre bataie,am vorbit cu dansa si a raspuns ca pare a fi putin cicalitor! Am vorbit cu domnul de la securitatea scolii,iar dansul a nzis ca nu a vazut asa ceva,va dati seama ce grija o avea si el......Multumesc mult ca scrieti la acest subiect ca sa mai invat si eu ceva parinteala.

ghita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

7,6 ani? Pai este destul de "matur".
Stai linistita, este personalitatea lui, nu intotdeauna personalitatile lor se incadreaza in standardele noastre de parinte sau chiar de profesor. Va experimenta pe pielea lui acest lucru si se va autoregla in curand, chiar cu pretul unui sut in fund (de multe ori un pas inainte!). Sa fie clar, nu aprob cafteala in scoala, dar uneori nu inveti limitele decat daca dai cu capul de pragul de sus.
Daca psiholog, invatator, spun ca este ok, probabil ca asa este.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Multumesc mult! Asa sa speram!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Multumesc din suflet!Dar invatatoarea nu a zis ca e chiar ok.Daca iese din banca si vorbeste in ora......

ghita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Ghita sa stii ca multi copii ies din banca si vorbesc neintrebati mai ales in clasa I. Nu e absolut nimic neobisnuit. Daca e atent macar jumate la ce zice doamna si scrie in clasa si isi face temele acasa e foarte foarte bine. Nu exista copil perfect. In plus asta e tot farmecul.........., pste 15-20 de ani sigur o sa-ti amintesti cu zambetul pe buze cum te exaspera in clasa I cu energia lui debordanta.
Cu siguranta peste ani v-a alege o meserie in care sa vorbeasca mult daca asta ii place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib


Ghita ...



Sa intzelegem ca Ghitza e autorul subiectului?(ma cam baga-n ceatza adresarile pe nume persoanale sua ma rog,altele decit nick-ul)

In rest sunt de caord cu ce ai spus:am mai spuzs,cred ca pin ala sfirsitul trimestrului I se termina si cu deplasarile din banca in timpul orei.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Multumesc mult,fetele!Simteam ca o sa clakez usorrrr!Ma cheama ,dar nu stiu cum sa-mi schimb numele acela de familie din semnatura mesajului! Pup

ghita

Mergi la inceput