clasa I

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Gasiti un sistem de recompense ( verbale !) cand aflati ca a stat cuminte la ore. Faceti un desen cu o gradina si el va desena o floare pentru ziua respectiva, iar d-voastra o veti colora in functie de modul cum s-a purtat la scoala ( rosie ptr. foarte bine si negru pentru foarte rau ). Poate ca o sa-l ajute sa inteleaga ca disciplina conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Am fost saptamana trecuta la medic psihiatru,bineinteles ca a fost diagnosticat cu ADHD,dar nu i-a prescris tratament ,spunand ca sunt reactiile adverse prea neplacute (m-am mirat) si am vorbit cu dansa de BACOPA care este si in continutul Mentatului.Problema mea este ca trag ffff mult de el sa faca lectiile,dar cand incepe ....mai face,mai se opreste,apoi iar trag de el.Cu cititul si socotitul e mai greu.Cu mine le mai descurcam ,dar la testele de la scoala....... !Va ro sa ma invatati cum sa mai procedez cu el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Asa facea si fii-mea in clasa I. De fiecare data ii explicam sa se tina deoparte de copiii mari si sa se imprieteneasca cu colegii din clasa ei. Copiii mari nu au rabdare cu cei mici, sunt chiar rautaciosi. Pana la urma, va intelege singurel.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Adina, 80% din copiii din clasa de la fi-miu faceau la fel in clasa I (acum sunt clasa a II-a). Se ridicau din banci, plecau la plimbare prin clasa, se trezeau vorbind neintrebati (cu doamna sau intre ei), fi-miu era frecvent pe sub banca, cu picioarele sub el, ba chiar ieseau si din clasa in timpul orelor fara sa ceara voie, daca aveau vreo curiozitate pe hol... erau ca o turma de iepuri scapati de sub control. Mie, aproape in fiecare zi, imi spunea doamna ca iar nu a fost cuminte, iar a vorbit neintrebat, iar s-a bagat sub banca... ma luase disperarea.

Usor, usor, lucrurile au intrat pe fagasul normal, acasa ii spuneam mereu ca scoala nu e gradinita, trebuie sa fie atent, cuminte etc, etc, invatatoarea a reusit sa-i "educe" si ea pe partea ei. Acum in clasa a II-a, nu mai sunt asfel de probleme in clasa.

Referitor la teme: abordeaza aspectul intr-o maniera pozitiva, faceti din asta o joaca, si nu o corvoada, iar copilul va prinde drag de facut teme. Lasa-l sa inceapa cu ce vrea el, da-i o mica pauza dupa ce a terminat la o materie si lauda-l frecvent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Sunt deacord cu voi,DAR mie imi spune ca el si cu inca un baiat sunt singurii din clasa care fac asa ceva.......l-a observat si psihologul de la scoala,de aceea am fost a 3-a oara la medic si a fost diagnosticat cu ADHD.Problema ca doamna noastra ...poate nu intelege,de aceea ii pune note cam proaste,in loc sa-l incurajeze si sa-ipuna notele pe ceea ce stie,caci de cand a inceput clasa 1 ,a progresat ffffffff mult,noi in casa ne minunam sa zic asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Adina, inarmeaza-te cu un munte de rabdare ca pe doamna nu o schimbi orice ai face. Daca ai timp citeste discutiile noastre pe subiectul cu scolari cu adhd. Noi avem mari probleme cu invatatoarele, nici vorba de note bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Am mai citit pe forum......

Mergi la inceput