Nasterea la Arcadia - Iasi (43)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

katy ce delicios suna budinca, mi s-a umplut gura de saliva! bine,eu amatoare de dovleac..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Cori dar bine mai spui cu dovleacul...l-am descoperit si eu datorita fetei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ce idee, buna o sa fac si eu maine budinca de mei cu dovleac?
O reteta detaliata pentru amatori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winniemari spune:

Salutare m#259;mici si burtici, va citesc chiar de la capitolul 1, multe lucruri noi si bune am înv#259;#539;at de pe acest forum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winniemari spune:

Sunt o viitoare m#259;mic#259; ce va na#537;te la Arcadia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!!

Fetelor vine iarna si tare nu-mi place,ziua scurta,stam mai mult in casa,plus ca nici nu am gasit perechea potrivita de incaltari ptr vremea asta

Katy
multumim de cafeluta,da sprinten copil mai ai,nu ca mie mi-e rusine cu al meu,inca nu se suie pe TV dar nici mult nu mai avem,in rest de toate,la care adaugam urlete daca nu facemk cum vrea el
Buna ideea de budinca cu dovleac,si asa am in cuptor dovleacul pus la copt,eu pana acum i-a facut o mancarica de mei cu dovleac...

Ieri am facut humus,a iesit bun,da parca mai bun e ala de la restaurant,a mancat si D o lingurita.
Noi azi in meniu avem borsulet de cartofi si ficat de vitel cu cartofi,fructe...si vreau sa incerc suc de gutui,cred ca e delicios.

O saptamana frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winniemari spune:

Ma deranjeaz#259; ca scriu cu aceste cod-uri, dar nu stiu cum sa le dezactivez....ma ajuta cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Buna dimineata si de la noi!
Reteta de dovleac cu mei am luat-o de pe diversificare.ro numai ca eu am pus mai mult mei caci am facut si pt mine.
......................................................................
Ingrediente:
- 1 lingur#259; mei fiert
- 1/2 dovlecel
- oregano, m#259;rar sau busuioc proasp#259;t tocat foarte m#259;runt (op#539;ional)

Mod de preparare:
Prepara#539;i la aburi dovlecelul. Dup#259; ce acesta s-a înmuiat, amesteca#539;i cele 2 ingrediente #537;i peste ele ad#259;uga#539;i plantele aromatice pentru un plus de gust.

Not#259;: La fierbere, meiul î#537;i dubleaz#259; volumul, a#537;a c#259; verifica#539;i în permanen#539;#259; dac#259; în vasul în care îl fierbe#539;i este ap#259; suficient#259;.

Aceasta re#539;et#259; de mei cu piure de dovlecel este u#537;or de preparat pentru bebelu#537;i #537;i este o mâncare foarte s#259;n#259;toas#259;.

#536;i înc#259; ceva, meiul poate fi combinat cu orice alt#259; legum#259; sau fruct. Feti#539;a mea cea mare îl prefer#259; cu banane #537;i cu scor#539;isoar#259;.
.....................................................................
Numai ca eu am adaptat-o am fiert meiul si pe la jumatate am pus si dovleacul la fiert impreuna cu meiul.Le-am pasat la sfarsit si cand i-am dat am pus si banana.Azi i-am pus para in loc de banana.Iar pt mine (caci am facut mai mult) mi-am pus dulceata de capsuni.
Eu am lasat meiul la fiert cam 30 min, dar depinde cum il vreti...

Am cautat si eu Chia in Botosani dar nu am gasit nicaieri.De unde din Iasi ati luat voi?

O zi buna!
Spor la gatit Lena!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winniemari spune:

Cum va spuneam sunt o viitoare mamica de fetita in 33 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winniemari spune:

Voi na#537;te cu un medic colaborator.

Mergi la inceput