Nasterea la Arcadia - Iasi (43)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, pov si mie retata detaliata la budinca cu mei :D

Hellen, cel mai bine sa nu dai antibiotic fara analize. Antibioticul le da peste cap sist imunitar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena la 300 ml lapte adaug o lingura-1 lg jumate de mei facut faina,invart pana se obtine o chestie groasa,totul la foc mic ptr a se face bine.
La final adaug roscove,banana sau smochine ptr a indulci.Pofta mare

De care fulge de cocos iei? si unt de cocos,nu miroase a cocos? ca eu am ulei si miroase prea tare,ma gandesc daca untul are un miros tot asa...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Uraa putina activitate pe aici
Chiar vroiam sa va intreb daca v-ati apucat de prajiturit ,biscuitit
Eu i-am cumparat lui ANDREI biscuiti de la PLASMON si ii plac f mult ,numai ca ,costa 19 ron cutia si o termina cam intr-o sapt ,m-am gandit eu asa ca mai bine ma apuc sa coc ,asa ca in afara de retele care le-ati scris de ieri pana azi mai stiti si altele ?
Intrebare : de ce se evita praful de copt cand se prepara ceva pt copii ?
De ce se scot samburii de la banana? I-am dat si eu lui ANDREI banana in sfarsit (la 1 an si o luna ,prima data banana); i-am dat banana + para + cereale si a reactionat f bine dar azi dimineata i-am dat banana cu branzica si a papat putin si a vomat si la masa de pranz a vomat si ieri a vomat ...sunt cam ingrijorata ,alte simptome nu are ,nu face scaune rele ,nu are febra ,nu e racit dar ...mi-a cazut sambata de 2 ori si cred ca s-a lovit si la cap ,imi trec tot felul de ganduri ... mami stresata ,azi dimi nici nu a vrut sa mearga in picioare ,se prinde de mine si intinde manutele sa il i-au in brate .
Eu i-am facut vaccinul ROR ,nu a facut nici o reactie ....deocamdata ,joi l-am facut .
Claudia fina ta tot la ARCADIA a nascut ? cu alaptatul s-a mai gandit? Oricum sa-i fie sanatos copilul si sa-i aduca numai bucurii !!!
Si ANDREI a scrasnit din dinti o perioada dar a uitat .
Noi am fost ieri prin GRADINA BOTANICA ,cand plecam de acolo am vazut coada la intrare ,nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreo data coada acolo ,a dat buluc toata lumea ,nu mai zic cu masina ce aventura a fost ,ca toata lumea aceea cred ca a venit cu masina plus de asta pe stradute acelea si asa mici se fac nu stiu ce lucrari deci era de-a dreptu' minunat
Va pup si va doresc o zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Iuliasi eu am biscuiti plasmon,ii mananc eu la cafeaDavid nu are nici o treaba ,nici pufuleti,nimic nu vrea....cat despre biscuiti,am biscuit de m-am plictisit si m-am lasat....cei mai simpli biscuiti...ou,unt,faina..forme si la cuptor,indulcitor....clar nu miere...ramane la latitudinea ta(sunt si tari si fragezi).

Eu scoteam semintele la banana,dar de cand a facut 1 an nu le mai scot,sunt alergene...eu ii dau iaurt cu banana,seminte de in,chia...in alte combinatii nu prea accepta banana,refuza daca ii dau in mana..

imi pare rau ca a cazut Andrei,pupam,stai relax,are si el toana....la mine David daca nu are chef sa manance isi face voma singur...

Finuta a nascut la Elena Doamna azi la 11,un bb sanatos si brunetel,maine mergem la vizita, speram sa aiba titi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, mersic de reteta.
Cum faci sa nu iasa cocoloase? :D
e ok unt, ou, faina? untul e bun la temperaturi mari?

Ulei e acelasi cu untul de cocos, doar ca exista pt consum intern sau extern, sau ambele
EU am luat de la Steaua divina. in plafar in parcare kaufland si e super bun.
fulgi de cocos aveam din carefour nu mai stiu de care

sanatate finutei :)

Iulia, eu ce am mai testat biscuiti au iesit nasoli :(
Praful de copt contine aluminiu.
Eu i-am dat banana intreaga pana acum :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Neata, mamici!

Noi am ramas iar singurei, tati a plecat in delagtie si se intoarce vineri. dar trecem noi se peste asta.

De ieri ma lupt cu o migrena ingrozitoare, nu-mi trece cu nimic..Dar sunt foarte bucuroasa ca Tudor a papat foarte bine ieri. I-am facut dovleac placintar la cuptor si am papat amandoi...el cu iaurt, eu simplu. Dragos si Elisa sunt oripilati de miros, nici nu vor sa se atinga de el.

De unde luati mei? Exista in supermarket sau se ia de la vreun magazin special? Il faceti faina la robot sau cum?

Stie cineva ceva de dr. Emil Alexandrescu cu cabinet in Pacurari, langa autogara?

Fascinatie

Buna dimineata, Ilinca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Melise eu iau din plafar sau de pe net. I-am dat ca atare in salata cu rosii si patrunjel sau rasnitat ca o mamaliguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!! la amiaza

Am scris un mesaj lung si l-am pierdut,deci unul scurt

Lena ca sa nu faci cocoloase,in laptele caldut adaugi cate un pic in ploaie si cu telul repede repede sau varianta cea mai soft,testata de mine,se pun la hidratat meiul ,curmalele,apoi se pun in blender,apoi lapticul,apoi iarasi bzzbzz si apoi pe foc unde se invarte mereu si gata.Eu in loc de lapte am facut cu lapte de migdale si cu suc de mere,combinatii de la madamme Cristela.....

Melise
tot de la plafar iau si eu...sa vezi ce repede trece saptamana,acusi e vineri

O zi faina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Alexandrescu e dr de familie si e doctorul nepotilor mei dar sincer cumnatele mele nu au fost multumite niciodata de el au ramas pe ideea ca oricum toti medicii de famile sunt la fel si mergeau si la alti pediatrii.Acum eu personal nici nu il cunosc spun doar ce am auzit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

aseara am repetat figura cu stinsul televizorului,pe la 12, si nu am mai bagat-o in seama. mi-am luat pozitia pe burta ca sa nu dea de tzatze ,m-a luat de gat s-a foit pana si-a gasit locul si somn in 3 minute. am observat ca adoarme mult mai repede asa si mai bine. apoi am aprins tv ca nu aveam somn inca.voi incerca treptat sa reajung la ora 10,ora obisnuita de culcare.
inca nu-mi vine a crede, ea care adormea dupa 1 h de stat cu tzitzi.noroc cu sotul,el a stins prima data tv,trebuia sa o faca mai demult

Mergi la inceput