Nasterea la Arcadia - Iasi (43)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

lena ai pm cu nr , claudia daca vrei sa-mi trimiti pm cu nr, merci,
noi suntem toti patru mucosi, eu sunt epuizzata parca in loc sa e fie mmai bine ne mucarim mai rau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

buhuhu

anybody here?

mc hellen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Buhuhu...me me me

Nu am mai scris ca mi se pare ca scriu numai eu...acuma am o problema majora....
- nu reusesc sa ma decid daca da/nu la vaccin....am programare si stau la dubii rau de tot......am intrat si pe acel grup dar nu ma ajuta DELOC,E MAI MULTA GALCEAVA ...plus niste documentare fara sa vreau pe TV5 monde...astea m-au pus pe ganduri serios....deci in 3 zile trebuie sa ma decid...
Deci e vorba de controversatul ROR...asa ca dau drumu la discutii (sper sa se bage cineva indiferent de opinie si argumente)

Am auzit la TDM despre imunitate..cica daca bb are 1 an si e inca alimentat cu san nu e necesar sa-l imunizam cu medicamente....asa ca eu renunt dar totusi o sa intreb medicul sa nu zica ca nu-l bag in seama

La noi nimic nou...ne culcam tarziu ,ne trezim devreme,suntem vorbaret nu gluma si oficial de 2 zile e un mergaret prin toata casa...

Maine naste finuta...am emotii si eu...

O duminica minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Buna dimineata!

Mi se pare mie sau azi e urat afara?

Noi am fost singurei toata saptamana, cu tati plecat in deegatie, dar ieri ne-am scos...am sarbatorit ca a fost ziua lui tati.

Am chefuit dupa-amiaza la Vanatorul, ca sapt asta a fost si ziua surorii mele. Chiar am fost surprinsa de aranjament si de servire. Am rezervat un separeu de nefumatori. A iesit super. Ma felicit pentru idee... Noi pana acum ne adunam pe la casa fiecaruia, dar acu sunt cam multi copii in familie si n-am fi incaput pe nicaieri...asa ca am reinventat aniversarile in oras....

Una peste alta sunt si un pic necajita pentru ca Tudor si-a ciobit un dintisor Isi roade gingia de sus cu cei doi dinti de jos...si a strans pana si l-a ciobit un pic pe cel de sus care abia ii iesise. Mor de suparare... nu se vede tare, dar eu vad si ma dispera. Ii dau tot felul de jucarii sa roda dar cu greu il dezobisnuiesc sa nu se mai scarpine cu dintisorii de jos pe gingia de sus.

Fascinatie

Buna dimineata, Ilinca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

ola
eu ma amuz zilnic de ce minunatii face asta mica- azi schimbam sacul de la cosul de gunoi.pana m-am foit eu prin bucatarie numai ce o vad cu o punga in mana la cos incercand sa o puna pe cura cosului f concentrata m-a bufnit rasul. am lasat-o sa isi puna ea punga ei,i-am arata/vorbit/felicitat apoi am luat-o cu vb de acolo pt ca nu mai lasa cosul.
zilele trecute stergea tacticos pe jos cu un servetel,cand ici cand colo,in genunchi.era asa dragalasa,se vede treaba ca e mare gospodina .
surpriza pt mine acu 2 seri- ora 12 noaptea ,ea nik somn.noi toti in pat la tv. titza la discretie,era dar nu prea interesata.acu vroia jos,acu sus,acu la titi acu dii calutzu'.a tinut-o asa pana pe la 12.30. eu eram obo si m-am pus pe burta la relaxare.ea intre noi in pat. sotul mai sta vreo 10 min si stange tv-ul. liniste totala,copkilu' debusolat.eram f curioasa ce va face,eu nu miscam,tzatzele nu erau la vederea /discretia ei si ma gandeam daca va trage de mine.a stat asa in bezna nefacand nimic vreo 5 min, a poi a sarit pe mine,a cautat ea putin ..dar s-a linistit f repede.a atipit pe mine,dupa cateva minute s-a rostogolit pe pat ,si-a cautat pozitie si somn. WAU,eu in gand,intepenita de pozitie.cum,a adormit ea fara titi? minune mare! a dormit binisor,dezvelita si cu cracii goi ca altfel nu ii place neam .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

aa, am luat de la auchan body bb la reducere-erau 6.99 acum is 4.99. sunt cu maneca scurta si subtiri,dar noua ne sunt de folos pe sub haine sau in casa, .bumbac bun,culori diverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

hello!
Cori ti-a adormit fata pentru ca era obosita.ia incearca sa faci aceeasi chestie la ora 22 ca nu mai iese.si stii ceva?totul tine de bordarea noastra.de ex si a mea cu mine adormea doar la san.in schimb cu tati si buni adoarme in bratele lor.(evident ca la sanul lor nu poate)..
Claudia noi am amanat ror-ul deja de 2-3ori.sincer nu am motive intemeiate dar deocamdata asa simtim noi ca e bine.cu siguranta ai citit pe blogul cristelei mai multe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut

Claudia ce e TDM?
Noi deja am dat declaratie ca nu facem nici un vaccin la un an :D
Argumentul e simplu, beneficiile mi se par cam mici pentru efectele negative pe care le au vaccinurile.
In plus imunizarea se face pe o perioada scurta de timp, nu pe viata
si mai patesti sa nu fii imunizat deloc chiar daca ai facut vaccin.
Arpopo de vaccin pe mine m-a sunat doctorita urgent sa ii duc declaratia (era perioada cand fusese acele cazuri de copii vaccinati care au facut rubeola in suceava...)

Melise sa va fie de bine "petrecareala" !
Se vede asa tare dintisorul... poate sa intrebi un stomatolog..?


Cori, super tare gagica !!!
Pai e gospodina, invata de la mami, nu? :D

Felicitari pentru somnul dulce.
Eu sunt de parere ca e bine sa ii lasam sa se culce atunci cand vor, dar nici sa nu ii lasam sa se supraoboseasca. Maia cateodata doarme la amiaza pe la 11 apoi pe la 3 cateodata daor un somn la 12, e cu depinde in fiecare zi.
SEara la fel, daca doarme mai mult ziua adoarme mai tarziu si viceversa

Katy, ce mai faceti?

Noi ieri am facut cafeline :D. Prima data a papat una cand i-am dat apoi a scuipat.
Am sa incerc tura urmatoare sa pun si curmale sa fie mai dulci.
link http://www.cristelageorgescu.ro/calciu-fier-si-proteine-cum-s-ar-zice-cafeline/11/2011/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!!Cofee si ceai ptr mamici

TDM=totuldespre mame

Multumesc de raspunsuri in legatura cu vaccinul,pai m-am cam decis,plus ca o sa vb si cu dr, e ok,de exemplu mi-a zis sa nu fac Rotavirus si alte minuni in plus,sper sa gasesc intelegere,acuma m-am documentat si in Fr nu e obligatoriu vaccinul asta,asa ca o sa zic pas

Corina pai cam asa adoarme si tzumpi al meu seara,papa apoi harjoneala si apoi cade cand nici nu te astepti.

Povestea ieri sotul meu ca a ramas cu David acasa si la un momentdat s-a urcat la el in brate,s-a cuibarit si a luat somn instantaneu,am ras toata ziua,la noi asa ceve nu exista,sper sa se mai repete.

Legat de somn,si la noi e tot cam un somn,depinde uneori doarme 2 ore,alteori 3 ore,dar uneori i se face somn pe la 19-20 ,de exemplu aseara a adormit la 20.30 si cine credeti ca era prin sertare/dulapuri azi dimi la ora 6??

Melise David a scrasnit din dinti din noutate ,eram disperata dar a uitat,mai face uneori ,la noi au ramas intacti,acuma nus ce sa zic,poti merge la dentist dar nu stiu daca o sa te poata ajuta...copilul nanutei noastre,cand a invatat sa mearga a cazut si si-a rupt dintele de sus si acum la 5 ani e rupt,nu a avut ce sa-i faca ,asteapta sa-i cada...
Legat de dinti,masele,exista o protectie ptr a proteja de carii dintii de lapte,cica daca se cariaza exista riscul sa creasca deja cariatii ceilalti(eu una nu cred,ma mai documentez)..protectia=100 ron/masea...cand eram insarcinata ma deranja o masea si dr meu stomato mi-a pus de la fiul sau protectie din asta.

Ma uit la TDM si mi se pare super tipa care se joaca cu maimutoi, e dementiala,i love it

Lena o sa fac si eu cafeline, noi am facut sufleu ,a iesit demential,apoi budinca cu faina de mei si lapte de capra in care am pus roscove si banana,ii place mult de tot,am luat urda de capra si i-am facut-o cu fructe si culmea e ca a papat si inafara de o kk mai tare nimic,deci constipa branza asta de capra

Katy,Iulia unde umblati fetele?

O saptramana maxima va doresc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

merci claudia, eu pt moment nu mai fac nici un vaccin, problemele lui anton au aparut fix dupa vaccin, la noi au fost decalate,si cum nu cred in coincidente momentan zic pas,
pt dintisori e vorba e sigilat care se face la dintii de lapte nuumai daca se cariaza, un dentist care are un baietel de 3 ani nu i-a sigilat pt ca nu are rost, daaca dintisori nu au probleme
noi tot mucosi , plus tuse cica trebuie antibiotic, nu dau pt moment

Mergi la inceput