Nasterea la Arcadia - Iasi (43)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Salutari fetelor !!!
Eu i-am luat lui Andrei papucei de la targ din aia de blanita ,ce comic e incaltat cu ei ,numai ca dreptul ii cam iese din picior ,ori e putin mai mare ,ori e croit gresit cumva ,dar in orice caz ,baza la noi sunt papuceii de la tikki.
Claudia au venit vaccinurile? trebuie sa ne ducem si noi numai ca ANDREI e cam fornait si nu vad sa-i treaca degraba .
In rest Andrei face ture ,ture prin casa ,e asa comic ,a invatat sa se ridice ajutandu-se de pereti ,acusi, acusi ii mai sparge un dintisor,a mancat bine tinand cont ca ii ies dintii ,la fel ca de obicei ,numai ca se trezeste noaptea de vreo 2-3 ori si numai titi il adoarme la loc ,ziua nu avem "probleme" de genul acesta .
I-am dat mango cu branzica ,ati mai auzit asa o combinatie ? eu banana inca nu i-am dat ,am timp de acum in colo.
Va doresc o zi linistita alaturi de copilasi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare si de la noi!!!


Lena imi pare rau ca pitica a fost bolnavioara si nu a fost rost de party,la anul de acum ca mai tarziu parca nu are farmec...

Iulia da a venit doar ROR asa a zis MF,eu am sunat si am facut programare,asa e la noi:)....cred ca e buna branzica cu mango,eu ii dau mango combinat cu alte fructe,nu i-am mai dat de ceva vreme.
Banana ii dau si eu de vreo 3 sapt,am mai incercat mai demult si nu a mers,acum avem succes doar in combinatoe cu iaurt.
Pupam mergaretul
Corina vreau si eu detalii ,ca si eu caut ceva ,am gasit dar cand i-am probat erau aiurea in piciorus,am vazut azi la Miniblu o pereche de ciorapi la 39 leiWTF? magazinul ala si Premaman ma fac sa ma simt aiurea ......bine nici cu Z nu mi-e rusine, dar acolo mai sunt reduceri

Noi nu am ajuns la targ si eu tot papucei vreau sa-i iau....noi cu Tikki..i-am casat..o mare teapa ptr bugetul meu

La noi a mai spart o maseluta si un canin deci e f fain,pana acu o sapt il lasam in fiecarea vineri la nanuta lui ptr 2-3 ore ,acum nu mai vrea sa stea,in momentul in care vede de pe hol usa incepe sa planga.cum facem stanga-mprejur cum e happy deci gata fericirea...
S-a trezit micul mergaret si inchid ca deja am dus laptopul in service odata...apropp m-a intrebat baiatul de acolo ca cica ii dau vitamine de a scot atatea taste,eu ma uit la el si zic...da tzitzi papa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Iulia cat ai dat pe papucei? targul e doar pana maine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!!!

Vai ce vreme urata, va servesc ceva cald

Am fost si eu ieri la targ....ca de obicei tiganeala, imbulzeala si tot tacamul...m-am dus ptr papucei de blanita,am luat dar nu-s deloc ok,nu-s croiti bine la calapod sau cum s-o zice corect,asa ca ....sunt doar super frumosi,eu am dat 18 lei,mai erau la 30 dar marimi mai mari...

Intrebare...daca tot vine sezonul rece ce fel de costumase luati la copilasi, din 2 piese sau de-a intregul? Pe mine ma bate gandul sa iau unul intreg, ma gandesc ca e si mai usor de imbracat si cred ca se va putea misca micul mergaret(sper)..voi ptr ce optati?

Noi ne confruntam cu ceva....nu stiu ce,un pic de febra aseara,un 38.7,dar a scazut peste noapte,azi avem 37.8, David e la fel,doar un episod de voma in jet...papam si deodata si-afacut greata si dai..

Ieri am facut niste briose cu spanac lui David au iesit dementiale...a aparut spanacul,am citit ca cu cat timpul de congelare la spanac e mai mare cu atat cant de nitriti creste asa ca ii dau proaspat sau deloc..
Imi povestea o cunostinta care lucreaza in cercetare despre apa plata din comert e un bulshet,cel putin la Dorna,una din apele recomandate de pediatri,asa ca ...voi ce apa dati la bebei? Am auzit de Devin,dar pe raftul carui magazin se gaseste..si ce explicatie ar fi la apa Evian de costa 9 lei/1,5 l?...intreb poate stiti...

O saptamana frumoasa va doresc, pupam bebei si le dorim insanatosire unde este cazul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia eu am de la cineva Pantalonasi si gecuta, si daca as fi cumparat asa as fi luat, nu stiu de ce asa mi se par mai practici.
vreau reteta la briose cu spanac :D


Papucei cu blanita am laut si noi cu 20 ron, sunt super ok, eu o sa ii fol iarna cand o sa o duc in manduca :) nu pt mers in casa... mi se par mult prea grosi.

Stiu ca Dorna e cea mai nasoala, am baut toata sarcina doar dorna, acum am schimbat pe bucovina
http://oliviasteer.ro/?s=Apa.+Partea+a+I-a
si eu stiu ca devin e ok si nu am gasit...
elvian...probabil taxele vamale :))))

Sanatate si sa va treaca repede febra.

Ceva idei de jucarii pentru un an, care sunt fun pentru bebei?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!!

Lena eu ma gandeam sa iau costum intreg deoarece ar dura mai putin procesul de imbracare,tipete la minim...zic eu....
Legat de apa...stiu de filtre,momentan cu plecarea asta nu are rost..pe viitor,iar apa Bucovina nu stiu unde ai citit tu ca e buna ca fara sa vreau am aflat unde se face si cum se face,deci crede-ma mai bine apa de la robinet.
Cred ca o sa-mi iau ptr inceput o cana de filtrat din Carefour in care pun apa fiarta,adica zero de toate...

Zucarii ptr un an...yoy greu,depinde de copil cred...de exemplu David este inebunit dupa carti,nu stiu daca v-am spus ca stie sa-mi arte si sa pronunte primele 4 litere din alfabet,deci are foarte multe carti cu animale,cand trece pe pagina cu un animal stiut face cael,carte cu litere&cifre,o carte gen ferma din care se scot animalutele si cateva carti din plastic cu muzica*astea le-a primit),plus o gramada de jucarii (vreo 5,nu chiar multe) care scot diverse sunete(chitare,telefon,microfon...toate la ziua lui),are si motoreta si o bicicleta fara pedale,dar astea din urma,cel putin bicicleta fara pedale lejer dupa 2 ani,ca e mostenita de la baietelul nanutei,care a purtat-o de pe la 2si ceva pana la 4 si ceva.
Eu personal merg pe Jucarii educative / Memorie si logica, forme ,evident din lemn si uite ideea ,asta daca nu aveti deja
http://edukid.ro/jucarii/labirint-urias-hape/ sunt si mai mici,le poti vedea in CTS corner la Pallas.

Noi suntem bine,a trecut febra,adica a avut 2 reprize de 38,7,nu mai mult,in schimb avea temp in gurita,cand sugea se simtea
Abia astept sa se incalzeasca,adica fara ceata.

Si acum reteta si sper ca nu v-am plictisit...pupicei la toata lumea

reteta de briose cu spanac

250 gr faina (pe care o inlocuim cu cea de hrisca),
1 ou mare sau 2 mici (daca e prea moale compozitia, mai adaugi faina),
3 linguri ulei masline,
125 ml lapte ,
jumate de kg spanac (noua ne plac mai spanacoase, asa),
parmezan ras sau mozzarela rasa,
piper negru, sare (dar o punem la sfarsit, dupa ce turnam in forme compozitia pt briosele lui bebe),
2-3 catei de usturoi, cateva frunze de busuioc proaspat, nuscoara

Intr-un bol, amestecati bine cu telul oul, laptele si uleiul, apoi adaugati spanacul, busuiocul, piperul si continuati sa amestecati, faramitandu-l.
Puneti intr-un bol faina peste care adaugati amestecul cu spanac. Folositi mixerul si amestecati bine.
Dupa ce amestecul este gata, adaugati peste el usturoiul zdrobit, parmezanul/mozzarella rasa si amestecati un pic cu lingura.


specificatie: adaugati faina in cazul in care nu va place spanacul ff mult si asteptati-va sa nu creasca. Fiind o reteta pt bebei, am exclus praful de copt.
Daca o preparati pt voi, adaugati praf de copt, o jumatate de lingurita



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

dupa o saptamana de umblaturi dupa acte pt indemnizatie ,azi am reusit de le-am dus si totodata i-am intrebat de cresterea anuntata. asa e ,se mareste din octombrie, si se va lua marita in noiembrie sau decembrie,depinde cum pun ei la punct dosarele.daca se ia in decembrie,se da da marirea si pe oct si noiembrie.
apa devin beam acum cativa ani ,nu mai stiu de unde o luam, apoi am trecut pe dorna..dupa laude.acum aquatique mai bem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

gravidacori vb serios ? ne mareste si noua ? am inteles bine?
LENA scuze ca nu am raspuns la timp ,noi am dat 23 ron pe papucei .
Eu i-am luat lui ANDREI un joc de sortare buburuza de la HAPE din PALAS ,mi s-a parut interesant ,cam scumput 99 ron, tati ma cearta mereu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

da, se mareste pt toate cele care iau indemnizatie momentan numai ca la cele cu 2 ani nu trebuie sa dep 1200lei.plafonul ramane,indferent de marire. o alta noutate e ca se va da si in cazul mamelor cu 2 ani acei 500lei in cazul in care revin la servici mai devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

hello,hello!
Bun regasit mamicilor frumoase cu mandrulite si flacai.
Claudia eu stiam ca fiertul prea mult al spanacului ar produce nitriti.
Cori marirea indemnizatiei se produce de la sine o data cu intrarea in vigoare a legii sau pun iarasi mamele pe drumuri cum au facut cu tine?
Noi, adica Claudina noastra a implinit azi 1an 5 luni.da semne ca i-ar mai iesi o masea, e mofturici si i-a scazut apetitul iar cand tati o intreaba unde o doare ea arata la obrajor.de o saptamana nu i-am mai dat san deci se poate zice ca suntem la intarcare.a acceptat bine lucrul asta.eu am baut cat de putina apa am putut asa ca sanii s-au doar intarit dupa prima noapte, dupa care punand comprese reci si-au revenit.i-am stors putin de tot cat sa 'inregistreze' o cerere scazuta iar acum astept sa-si incheie 'activitatea'.trebuie sa recunosc ca-mi lipseste apropierea pe care o simteam cand o alaptam pe Clau.sambata cand ne-am vazut am intrebat-o cat de tare o iubeste pe tzitzi si ea i-a dat pupici multi si se juca cu tzitzica dat fiind ca nu prea mai iesea nimic din ea.

Mergi la inceput