Nasterea la Arcadia - Iasi (43)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Iar am lipsit cam mult, dar weekendul trecut am avut distractie...am fost la botezul Ilincai. Tudor s-a comportat exemplar, dupa ce a plans din cauza muzicii l-am dus in camera si a dormit neintors pana cand am plecat. Am profitat de bunici

Simonik, nu avem o schema neaparat, adica doar de vreo 2 saptamani avem un program mai regulat, ca inainte manca destul de haotic. Am avut vreo saptamana cand a mancat foarte prost, dar dupa aia a fost ok. Nu stiu daca e de la schema cu Fe si vit C data de medic sau daca are legatura cu schimbarea laptelui. Eu nu mai alaptez de vreo luna. Am cam avut mustrari de constiinta in privinta asta, dar, na, asta a fost alegerea mea. Concret, bebe papa cam asa:

- pe la 4 dimineata 210 ml LP Lactana cu 1 masura cereale integrale

pe la 8 - 9 fruct cu iaurt si biscuiti / cereale (am incercat pana acum mere, pere, kiwi, banane, piersici, pepene galben...). prefera, in orice caz, acriturile...

- in jur de 11 mai papa cam 100 ml LP, asta daca nu adoarme...

- cand se trezeste (12 - 14, ceva de genul) papa mancare de pranz (pana acu am incercat supa, legume de toate felurile, inclusiv broccoli, telina, spanac, mazare etc, carnita, ficatei, branza,ou si ce-mi mai trece prin cap). Ii place mult oul si carnita, am observat asta. Am mai observat ca daca nu ii place initial ceva si ii adaug un stop de lapte atunci devine brusc comestibila mancarea. Ideea e ca de fiecare data incerc intai fara adaos de lapte.

- pe la 17 ori mai bea un pic de laptic, ori adoarme fara, iar cand se trezeste papa ceva usor (un fruct cu branzica, branza cu putina mamaliguta, biscuiti etc.)

- seara adoamre in jur de 9 - 10 si atunci papa 210 ml de LP simplu.

Repet, nu e in fiecare zi o veselie cu masa, dar in general papa bine. A...am incercat sa ii dau avocado si l-a scuipat si a plans. E primul aliment la care face astfel, asa incat renunt pe moment. Adevarul e ca si mie mi se pare scarbos avocado, dar, na am auzit ca e o minunatie de fruct...

Legat de peste... eu i-am dat peste prins de sotul meu din Prut (e mare pescar si acu profita ca i-a placut lui Tudor pestele ca sa il mai las le pescuit)- cred ca era salau si somn, n-as putea sa iti zic exact. I-a placut mult.

Fascinatie

Buna dimineata, Ilinca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare si de la noi!!


Melise ai flacau mare,eu am mai citit despre peste si nu as da somn,e un peste sanitar(am zis ca eu nu as da ),salau e ok,e fain ca e ok la liwi,eu din cauza alergiei sunt f atenta la alimente...

Noi suntem bine,deja am progresat,nu mai plange cand plec,imi da pup si imi face Pa,ma topesc dupa el,pot sa spun ca m-a binecuvantat Dzeu si am dat peste o doamna f de treaba,are grija de el din toate punctele de vedere.
Avem un dosar in care ii scriu pe zile ce sa-i faca de papa,scriu si retetele,apoi am facut foi pe care am scris idei de jocuri luate din cartea lui Anne si din cea cu idei de jocuri si se joaca,imi arata ce au facut si apoi pe seara ma joc si eu .

La noi avogado a avut succes tarziu tare,dupa 1 an,acum e nelipsit,5 zile pe sapt papam avogado,dar doar in comb cu iaurt (acum imi place si mie)

Cum ati petrecut black friday,eu am spar banuti pe jucarii,ptr Sf Andrei,mos Nicolae..ptr Craciu urmeaza

Un wkd frumos alaturi de todleri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

hello!clau eu abia week-end-ul sau mai bine zis sambata ca merg acasa si-mi vad iubirile! Zanutza noastra zice multe cuvintele printe cele mai noi fiind 'pacalici', paste, 'abesc mami', bind= bimba....tuguie buzele si da pupici, repeta cuvinte cand nici nu te astepti iar daca face vreo boacana intreaba 'ce-i aici,hm?'...cu mancarea nu e cum as fi vrut....adica nu pot spune ca am evoluat spre noutati sau program bine stabilit.plus ca mi-as dori sa-i scoatem lapticul dinainte de culcare. Ca si vaccin antiraceala baby girl bea suc de rodii(bogat in fe si vit c) papa ceapa si usturoi.noi nici acum nu i-am facut vaccinul de la un an si uite ca fata are 18 luni acum. Face tzish,tzhis! Cu parfumurile mamei si ale lui tati, da cu creme pana si mobila de bucatarie si-i place nespus sa se modeasca.se vede ca e tauroaica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Clau si Simonik , multumesc pt mesaje.

Intr-adevar stagnarea in greutate ar putea fi legata de cresterea in inaltime, are 68 de cm si s-a nascut cu 52.

nici eu nu il tin intre perne, caci e mult prea importanta coloana lui. faptul ca ii place in sezut l-am observat dupa modul in care sta in leagan - daca pana acum statea pe spate, acum se ridica in funduletz si se joaca cu jucariile sau isi descopera piciorusele. Se poate obsserva un pic in poza de profil.

Mamici, voi ati lasat tv deschis in camera unde se joaca bebelusul (in camera lui nu am tv, dar in sufragerie unde stam toata ziua si ne jucam in leagane caci nu incap in camera lui, da), ma preocupa atractia pt tv si impactul asupra sanatatii. Am inceput sa inchid tv, dar mai simt si eu nevoia sa fiu la curent cu ce intampla in lume, iar cand doarme Stefan am alte treburi de facut decat sa ma uit la tv...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Heyy!! Cf, mamici??
Putina activitate pe aici ...
Melise cum l-ai intarcat pe puiutz si cum a reactionat el? Acum ii dai LP cu biberonul?? Eu te intreb k ma gandesc cu groaza cum o sa-l intarc pe Darius pt k lui tare ii mai place tzatza si nu am reusit sa-l invat deloc cu biberonul (nu-i place).

Michelle eu am tv si in dormitor si in sufragerie. Si nu l-am ferit pe D de tv. Am auzit si eu k nu prea ar face bn , tv-ul in camera unde dormi dar nu pot sta fara el

Mamici...euam o pb...piticului meu nu-i place iaurtul nici simplu nici cu fructe...branza la fel nu se omoara si nush cum sa-i mai dau k sa ii placa. Am inteles k iaurtul fixeaza Ca in organism
Aaa...si ink o intrebare. Voi acum ii scoateti pe bb afara in fiecare zi?
O duminik fainaaa!!!


Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare!!!

Incep cu scuzele de rigoare sa-i spun La multi ani lui Andrei de mami Katy
La multi ani! pui mic mare sa cresti sanatos si sa-ti bucuri in continuare parintii

Cu Tv-ul este dpmdv usor de zis si cam greu de facut :D,la noi acum de vreo 2-3 sapt e atras de tv,la reclame normal si stirile sportive,uneori la fotbal,deh e baiat...cand se trezeste cauta telecomanda si deshide TV-ul face exact ce facem si noi.

Ce scumpica e Clau Oiyoy,deh fetitele astea,baietii au alte activitati,crema de papuci,papuci de la usa...acum nu-mi mai vine nici o idee dar mai suntgaleata de la mop....

De iesit noi iesim zilnic,chiar si de 2 ori,ca seara vreau si eu cu bb afara nu doar bona.

Simo fa o pauza de 1-2 sapt cu iaurtul si incearca si alte combinatii,uneori au momente de refuz...al meu nu mai vrea sa papa mamaliga cu branza si iaurt si era fan...chiar daca la bebelusi se zice ca rutina e ok,se mai plictisesc si ei

La noi a fost bunica in vizita,am avut si eu timp ptr mine(doar cosmetica,ca de shoping tot nu am avut timp?)

si o super saptamana!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Clau rectific, cica nu era somn zice sotul meu - salau si mreahna(ce-o mai fi si aia, dar lui Tudor i-am dat numai din primul. Eu nu ma pricep deloc la peste. Stiu doar ca Elisa e innebunita dupa macrou din conserva, care pe mine ma dispera si ca Dragos ma innebuneste toata vara cu partidele lui de pescuit. In rest...am incredere in ce imi aduce el cand prinde.

Simonik, cu intarcatul a fost destul de uosr pentru Tudor...mai greu mi-a fost mie ca aveam mustrari de constiinta... Biberon am folosit din maternitate. Eu i-am dat ceai, chiar daca am alaptat doar de la san. Stiu ca Organizatia Mondiala a Sanatatii zice ca 6 luni nu trebuie nimic altceva decat lapte matern, ca tine si de foame si de sete, dar eu i-am dat ceai si ulterior apa. Poate suna prostesc, dar aveam tot timpul senzatia ca daca nu-i dau apa ii e sete... e ca si cum eu as bea ciorba cand mi-e sete.In fine...ideea e ca am folosit biberon la ceai, deci nu avea o problema cu bibero nul. Initial a scuipat LP vreo 3 seri la rand, dar pana la urma a acceptat. Initial ii dadeam dupa san...dar dupa aia i-am dat intai LP si probabil ca de foame l-a mancat...apoi il puneam la san... Si i-am marit treptat portia care initial era de 30 ml LP + cat mai vroia el lapte matern pana cand a ajuns sa pape numai LP. Acu papa 210 maxim la o masa. Eu cred ca fiecare copil are ritmul lui. Pana la urma o sa se obisnuiasca...

Fascinatie

Buna dimineata, Ilinca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Melise, ma bucur k a fost atat de usor la voi si k bb s-a adaptat repede. Mie imi este frik de intarcat doar pt faptul k nu vrea sa vada deloc biberon si am incercat sa-l invat. M-am stors si am pus lapte de al meu in el dar nu vrea sa il vada. Nush cum am sa fac, dar pana la 1 an cand m-am hotarat sa renuntam la tzatza trebuie sa gasesc o solutie.
Aaaa...si inca cv...bb Darius se constipa f tare in ultima vreme si ii dau mar, para app zilnic; supik sau borsuletz la fel...nush ce sa-i mai dau sa iasa normal

O sapt fainaa!!!

Mamica fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

Buna ziua burtici si mamici!!revin dup#259; un an si m#259; bucur sa vad ca forumul nu sa sters si m#259; bucur sa vad nume de acum un an cand eram si eu pe aici toat#259; stresata si panicata...Ce face#539;i ce fac bebelusii?al meu are un an si patru luni si face numai nazbatii nu sta locului nici o sec...m#259;nānc#259; bine nu avem probleme de s#259;n#259;tate suntem bine...Oyoy Laura 13 cum sunte#539;i voi?Aaaa sa m#259; treceti la burtici iara...trecem la al doilea avem 6sapt va puP

lui CEZAR GABRIEL nascut pe 29.07.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Buna mamici, cam multa liniste, ati sarbatorit...
As avea o intrebare - unde s-ar gasi in Iasi scaune auto pentru bebelusi?Presupun ca ar fi la Premaman, dar ar mai fi si alte magazine?
Multumesc si o duminica placuta?

Mergi la inceput