Nasterea la Arcadia - Iasi (43)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Buna ziua mamici,

sunt una din mamicile de la care se asteptau noutati, ultimele 4 luni au trecut atat de repede si intens incat nu am avut cum sa mai scriu.

Am nascut pe 27 iunie cu dr Lazar un baietel de 4.030, totul a decurs excelent, dupa 2 zile a aparut lactatia asa ca am fost f fericita ca a beneficiat de avantajele colustrului destul de repede.

Am fost fixata pe alaptare la cerere, dar nu mi-a reusit total, caci are momente cand plange f tare, refuza san si se linisteste doar cu biberon. Si cum nu reusesc intotdeauna sa am lapte stors, sunt nevoita sa ii mai dau si cate un pic de LP(Lactana, cel putin e bio). Il pacalesc cu 30-60 ml LP si apoi ii dau tzitzi...

DIn fericire mananca bine si la san, nu il refuza din cauza biberonului...

Alimentat astfel a ajuns ca, in prezent, la 4 luni si jumatare, sa aiba 8 kg,acum 3 saptamani avea 67 cm, deci respecta principiul dublarii greutatii. Nu are aspect de copil gras, e vanjos, f activ si vesel, e atat de simpatic cand rade in hohote..A inceput de ceva vreme sa se intoarca singur de pe spate pe burta...
Ar fi multe de povestit, dar ocup prea mult spatiu..
Am inceput sa studiez si eu diversificarea sa ma pregatesc pentru 6 luni
voi cu ce ati inceput? voi cauta si eu prin capitolele anterioare pe care le-am parcurs cand eram insarcinata si nu eram inca interesata de subiect...

Michelle 36 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

helloooooooo
ce faceti burtici,mamici? mai vrem noutati,vesti,unde v-ati ascuns?
pt cine e interesat, am vazut lapte de capra in auchan La Colinelle 6lei litru,pe raionul cu iaurturi,la gama produse capra si bio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Da, chiar asa, ce-i cu linistea asta???? Ce mai faceti, ce mai ziceti? Noi ne luptam cu vremea asta din ce in ce mai racoroasa. Tudor este extrem de activ, are nevoie de atentie non+stop, la modul ca nici in patut nu mai sta 5 minute fara sa ii acord atentie. Scaunul de masa a ajuns singurul loc in care pot sa il pun ca sa ma pot duce la baie... Si nici acolo nu cred ca mai sta multa vreme. Dati-mi idei de activitati cu un copil de 8 luni? Intr-o zi ne-am jucat jumate de ora cu...o lamaie. Va puteti imagina? E fascinat de chestii care nu sunt jucarii...sticle goale, cutii, farfurii etc.

Nu mai stiu ce sa-i mai dau de mancare. ma bucur ca papa absolut tot ce am incercat. Nu stiu daca are legatura cu schema de Fe si vit C pe care m-am indurat sa i-o dau dupa analize, dar a devenit mai mancacios. Zilele trecute i-am dat kiwi si a fost inebunit dupa.

Fascinatie

Buna dimineata, Ilinca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Heyy, mamici! Unde sunteti?
Eu sunt ff bucuroasa si vreau sa impart cu voi bucuria. Aseara Darius a facut primii pasi singur. Yupiii
Vreau sa va spun k mi-a sarit inima din piept de bucurie...si mai mult k era si sotul aksa si l-am vazut aman2
Malise spune-mi si mie dupa ce schema papa,bb tau k noi la mancare suntem ff mofturosi, mai mult tzatza vrem:(

Eu am niste intrebari...cum ati invatat copilasii sa bea apa? Darius nu vrea sa bea din canitza. Iaurtul din lapte de vaca (facut cu lapte fiert) nu pot sa il dau inainte de 1 an?

Va pup si mai ast vesti de la voi

Mamica fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Salutare la toata lumea!
Felicitari Simonik pentru realizarile lui Darius si la cati mai multi pasi...Maine - poimaine fugi dupa el prin casa..Eu I-am dat iaurt lui Andrei de pe la 7 luni.
Eu lui Andrei ii dau apa in cana cu cioc, nu bea foarte multa , dar mai bea.
Melise si Andrei e cel mai incantat de sticle, etichete, orice altceva decat de jucarii.Iar ii mai plac jucariile cu muzica (gen pian) se urca pe ele si canta cu picioarele , sau ii place sa le vada cum cad de pe pat.
Michelle felicitari pentru reusitele Bietelului tau si mai asteptam noutati de la voi.
Noi am facut zilele trecute analize de rutina la sange, scaun si urina.Eram ata de entuziasmata ca am gasit sa-i recolteze din degetel si ca nu a plans deloc, ba din contra radea. Dupa ce au venit analizele mi-a cam pierit din bucurie. Sta bine cu Ca, Fe, Magneziu dar i-au iesit valori mari la monocite si eozenofile.Am fost azi la doctorita sa le interpreteze si a zis ca nu sunt de speriat si ca sa-i repet analiza la scaun.
Dar ca pentru varsta lui nu sunt rele si cam toti copii au valorile crescute la acesti indici.Mi-a zis sa-i dau cateva pic de fier pe zi caci era o diferenta intre doua valori la fier, in rest este bine. Asa ca m-am mai lunistit .
Ne pregatim cu pasi repezi pspre taierea motului si deja am emotii.Bebelusul meu nu o sa mai fie bebelus, a crescut mare.
Cel mai bucuros e cand prin casa ma fac ca fug sa il prind si el fuge si rade de nu se poate opri.
Fetele care dati CHIA la copii, cum procedati, cum le dati? si de cate ori pe saptamana si ce cantitate?
Lena, Claudia pe unde umblati ? Ce fac Maia si David?
O zi cat mai calduroasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare si de la noi!!!!


Eu la munca,sumt pe fuga tot timpul,intru pe aici dar cum nu e activitate nu pot sa scriu si sa ma citesc

Felicitari pentru reusitele micutilor

Simo
iaurt din lapte de vaca ,tot asa de la 7 luni,dar din lapte pasteurizat,mai exact bio Dorna,nu lapte de tara.

Katy cunosc sentimentul cu pui mic e pui mic mare
Despre chia,eu dau cate 1 lingurita timp de 20 zile,asa am citit pe site la cristela.ea zice a se pot da nerasnite,dar noi facem exceptie,daca i le dau intregi tot asa le si elimina.

Bebelosul meu papa foarte bine,de toate...cu exceptia LP,stie el ce stie...ii fac diverse prostioare,dna care sta cu el ii gateste fix dupa reteta,inca nu i-am dat kiwi si ananas..si sunt in asteptare cu pestele..
I-am luat sirop de catina si bea in fiecare dimi cate o lingurita cu apa.
In rest nu prea am ce sa va zic....Davidosu meu e un super dulce,pe zi ce trece ma uimeste tot mai mult.

Va pe toate si va doresc tot binele din lume si sanatate.

PS. Vin sarbatorile de iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Ma mai primiti si pe mine ?
v-am citit acum 2 seri ,ultimele 7 pagini si abia azi apuc sa scriu si eu cateva randuri
Vad ca au aparut burtici noi ,ca va incumatriti ,f frumos ! sa fiti sanatoase si sa va bucurati de pruncii vostrii !
Copilasii fac prostioare ,cunoastem si noi ,
Andrei e la faza cu cazaturile si tipatul ,independent una de alta ,a cazut din scaunul de masa ,alta data s-a lovit cu gurita de marginea unei mobile si a curs mult sange din gurita ,ce m-am speriat ,am crezut ca s-a rupt vreun dinte ,dar nu ,sunt toti 5 la locul lor ,acum 2 seri aveam hainutele lui pe un stender la uscat ,a tras de o hainuta si a cazut tot ala peste el ,are o vanataie pe spate
In sfarsit am reusit sa-l conving sa stea in fundulet in cada la baie ,la 1 an si 2 luni ,pana acum statea in picioare si ii faceam dus ,daca incercam sa-=l asez in fundulet ,se criza
Mai sus ziceam ceva de dinti ,oare nu-s cam putini ,5 bucati la 1 an si 2 luni ?
La analize nu am mai fost ,ca nu am avut motiv,nici nu vreau sa mai ajung curand
Tot de curand i-am dat supica ,ciorba ,asa ca pt oameni mari ,nu i-am mai pasat ,nu mai stiu ce sa-i fac de mancare ,aseara am facut macaroane cu branza la cuptor ,numai ca nu prea m-am incadrat in timp ,copilului ii era foame si pana sa se faca macaroanele mai dura ,asa ca i-am dat niste biscuiti pana una alta si cand am vrut sa-i dau macaroane a papat 3 linguri si dupa aia a inceput sa scoata din gura ...cred ca se cam saturase cu biscuitii ,azi dimi a papat macaroane
Tot aud in jutul meu sa-i dau copilului ce mancam noi in casa ,dar nu-mi iese intotdeauna ,ca de ex ,ieri am avut bors de peste dar este picant ,eu nu am gustat de la inceput ,i-am dat copilului ,acesta a luat 3-4 linguri dupa care a inceput sa se strambe ,cand am gustat .... era cam picant BAD MOM !!!
Sau am mai avut o mancarica de cartofi facuta cu carne de porc afumata ,cum sa dau asa ceva la copil ?
Am incercat sa-i dau suc de morcovi simplu sau cu mar sau cu portocala ,NU vrea !!! ,compot mai bea cu placere ,nici portocalele nu-i plac ,nu sunt prea variate fructele din viata lui ,mere ,pere ,banane si mango cu branzica in perioada asta .
Nu prea vorbeste ,toate-s mama la el chiar si tata e tot mama e topit dupa mine ,daca dispar din peisaj nu-i de bine
Bine si eu is topita dupa el chiar daca ma mai enerveaza uneori ,ma loveste cateodata ,nu f des ,si eu ii zic ca ma doare ,sa nu mai dea dar el tot da ,aseara mi-am luat o jucarie de lemn peste nas ,uf am crezut ca mi-a rupt nasuu ,i-am luat jucaria din mana si am aruncat-o cat colo si m-am intors cu spatele la copil si am zis ca m-am suparat pe el ca nu mai vb cu el si bineinteles a incepu sa urle
Noi iesim in fiecare si afar chiar daca e mai rece sau bate vantul ,macar jumate de ora
Ziua doarme cateodata si 3 ore
Noaptea se trezeste 1-2 ori
Eu ii dau apa ditr-o cana cu pai ,bea apa ,sa nu-i fie de deochi ,cateodata cere singur ,nu zice APA ,dar se duce la masa sau pe vreun dulap unde o vede si zice impacientat MAMA MAMA .
Sotul meu l-a" invatat" sa bea apa dic cana aceea ,vorba vine, i-a dat-o pe la gura de vreo 2-3 ori si pana la urma s-a prins copilul ce trebuie sa faca sa scoata apa de acolo
As vrea la munte in iarna asta cu tot cu bebe dar sotul meu se cam codeste
la fete si o zi faina alaturi de copilasi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Multumesc pentru ganduri!

Stefan este la faza cand vrea sa stea in fundulet, desi nu are inca echilibru,avand doar 4 luni si jumatate.

As vrea sa va intreb daca v-ati confruntat cu stagnari de greutate, Stefan de aproape 3 saptamani nu a luat in greutate. Dat fiind faptul ca are 8 kg nu ma ingrijorez prea tare, dar ma preocupa totusi...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Buna dimineata si de la noi!

Michelle
poate a crescut in lungime,l-ai masurat? deobicei cand au o crestere peste medie in cm nu prea iau in greutate. Despre statul in fundulet,eu zic sa-l lasi sa se ridice singur,faza cu"intre perne" mi se pare o tampenie(mie personal).Am meu tot asa pe la 3-4 luni facea abdomene si se prindea de jucariile de la carusel,l-am gasit de cateva ori cu caruselul peste el ,bine bine fara sa se balanganeasca a stat in fundulet fix la 6 luni.

Iulia cum dzeu a cazut din scaun,si-a desfacut singur centurile sau cum??
Asta cu mancare din oala noastra....,la noi se pune doar la borsulet,branza cu smantana si mamaliga,adica mamaliga de-a noastra si iaurtul lui si odata i-am dat piure de cartofi...cam atat.
Pastele erau de astea obiasnuite sau le-ai maruntit apoi

eu inca nu i-am dat peste...sapt viitoare am peste din sursa sigura(vb vine), in rest pot sa va zic ca vasele din ceramica ptr sufleuri de la Kitchen shop sunt bestiale,iar lui D ii plac sufleurile,asa ca fac de-a combinatii...

Katy ai intrat pe ultima 100 m si bebelosul Andrei face 1 anisor,va pregatiti de party banuiesc

Ca m atat de la noi....

Va doresc o duminica frumoasa( ce ma enerveaza vremea asta cu ceatza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Buna ziua!

Michelle si Darius in vara a stagnat o perioada si apoi lua numai cate 200g pe luna....asa mi-a tinut vreo 3 luni. Dar la fel nu ma ingrijoram k oricum avea peste greutatea normala. Acum la 9 luni are peste 9kg500g. Iar despre stat in funduletz, D a stat pe la 5 luni si nu l am pus niciodata intre perne.

Clau eu i-am dat lui Dariusik zilele trecute salau, dar o bucatik mik sa vad cum reactioneaza si nu a avut nimic. Voi ce peste le dati?

Daca tot veni vb de dintisori...bb are 8 la activ si credk da sa ii mai iasa ink unul jos. Km multi zic eu pt 9 luni dar aasta e...

O duminik fainaaa!!!

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput