Fiv la Sibiu (40)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QUANITA spune:

Nu stiu sigur cand trebuie sa fac exact ca astept al doilea ciclu dupa care o sa sun sa vad cand ma programeaza.Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QUANITA spune:

Ma scuzati dar ce inseamna sindrom de hiperstimulare si cat de grav este???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marie_83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui QUANITA

Ma scuzati dar ce inseamna sindrom de hiperstimulare si cat de grav este???

Se intampla atunci cand in urma stimularii ovariene se produc foarte multi foliculi,ovocite,in momentul declansarii ovulatiei, dupa punctie se produce acest sindrom de hiperstimulare(e destul de rar).Acest sindrom poate fii de 3 grade:usor,mediu si sever.Daca se face transerul embrionilor si exista implantare,sercina, hiperstimularea se agraveaza si daca este severa necesita internare,punctie pentru scoaterea lichidului din abdomen,perfuzii.Sunt multe alte complicatii care pot aparea in urma hiperstimularii severe:insuficienta renala,hepatica...de aceea se recomanda sa nu se faca ET daca exista aceasta hiperstimulare severa.
Nu trebuie sa te sperie pentru ca este destul de rar intalnita in forma ei severa iar dr.stiu cum sa gestioneze lucrurile astfel incat sa se termine cu bine.Sper ca te-am lamurit cat de cat,oricum o sa ti se explice in momentul in care faci Fiv de toate efectele adverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marie_83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maricica79

buna.
sunt noua pe aici . citind prin cate si ce probleme treceti...m-am ingrozit.
marie, esti bine?
14 blasti? frumos. pacat ca ai facut suprastimulare si s-a adunat lichid in Douglas. de ce nu au putut controla totul? ti-au facut estradiolul in ziua a -II-a? te intreb pt ca eu am ovarele polischistice si m-au monitorizat f strict tocmai pt a nu face sindromul de suprastimulare. si eu am optat pt blasti si dumnezeu mi-a ajutat si am ramas insarcinata. eu am facut fiv la craiova cu dr. vaduva.


Bine ai venit si felicitari!
Eu nu am ovare polichistice si in plus am si un amh destul de mic,nimic nu ar indica ca sunt in grupul de risc ptr hipers.,pur si simplu corpul meu a reactionat foarte puternic...nu se stie de ce...ghinion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QUANITA spune:

Mutumesc,de aceea am inttrebat ca eu nu am stiut de asa ceva pana acum si am facut si eu o stimulare timp de 10 zile apoi mi-au facut punctia si am avut 22 de ovocite si timp de 4 zile m-a durut burta enorm de mult dupa acre am facut E.T LA 5 ZILE dar din pacate nereusit si ma pregatesc de al doilea si am tot citit de problemeele unor fete si chiar vreau sa stiu mai multe detalii si chiar ma intrebam ce inseamna hiperstimulare, sti cumva dupa al doilea ciclu la cat timp trebuie sa fac E.T in prima saptamana,dupa C.M in a doua saptamana sau in a treia sapatamana?? habar nu am .Iti multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QUANITA spune:

Citat:
citat din mesajul lui marie_83

Citat:
citat din mesajul lui QUANITA

Ma scuzati dar ce inseamna sindrom de hiperstimulare si cat de grav este???

Se intampla atunci cand in urma stimularii ovariene se produc foarte multi foliculi,ovocite,in momentul declansarii ovulatiei, dupa punctie se produce acest sindrom de hiperstimulare(e destul de rar).Acest sindrom poate fii de 3 grade:usor,mediu si sever.Daca se face transerul embrionilor si exista implantare,sercina, hiperstimularea se agraveaza si daca este severa necesita internare,punctie pentru scoaterea lichidului din abdomen,perfuzii.Sunt multe alte complicatii care pot aparea in urma hiperstimularii severe:insuficienta renala,hepatica...de aceea se recomanda sa nu se faca ET daca exista aceasta hiperstimulare severa.
Nu trebuie sa te sperie pentru ca este destul de rar intalnita in forma ei severa iar dr.stiu cum sa gestioneze lucrurile astfel incat sa se termine cu bine.Sper ca te-am lamurit cat de cat,oricum o sa ti se explice in momentul in care faci Fiv de toate efectele adverse.

Multumesc de raspuns vezi ca am mai scris inca un citat pentru tine poate ai raspunsul pe care il astept.Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marie_83 spune:

QUANITA,din pacate nu stiu exact cand se face FET-ul,oricum logic ar fi sa aiba loc dupa ziua 14 a cm,in functie de cate zile sunt emrionii,de ex 14+3 sau 14+5(blasto),dar depinde si de felul in care arata endometrul si depinde si daca faci transferul pe ciclu natural sau controlat cu hormoni.Oricum dupa cel putin 2 saptamani de la z1 a cm.Dar oricum in luna in care faci transferul trebuie sa suni in prima zi a cm la clinica si iti vor spune exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali_hopes spune:

Buna fetelor . Revin si eu cu noutati..analizele au iesit bune si dr. I a zis sa ma programez la HSG la urmatorul ciclu. Problema e ca dansul va fi in concediu din data de 19 oct pana in 3 noiembrie. Asistenta mi-a zis sa ma programez la alt medic pentru HSG si cand se intoare Dr. I sa fac cu el Histeroscopia. Partea nasoala e ca doar pana prin ziua a 10 a cm-ului se pot face aceste investigatii, si pica exact cand dr. e in concediu. Nu stiu ce sa zic , dar mi-a lasat impresia ca atunci cand Dr. I e in concediu , Dr. Chicea face investigatiile programate, punctiile, transferurile.

Voi ati patit asa ceva ? Sa faceti anumite investigatii cu alt medic ? va rog dati-mi un sfat ....nush ce sa fac. As face HSG la ciclul asta ca sa pot face si Histeroscopia pana in Sarbatorile de Craciun. Pffff....
Aveti careva programari in perioada cat e dansul in concediu ??punctii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marage spune:

Buna dimineata!

Eu iarasi nu am somnEmotiile!

Azi merg din nou la monitorizare. Marti aveam 11 foliculi, dimensiuni satisfacatoare. In rest, nici un simptom.

Marie, imi pare tare rau! Dar pregateste-te sa-ti iei puiutii la caldurica! Tu ai facut monitorizarea tratamentului din doua in doua zile? Cat ajunsese estradiolul? fata draga si nu fi dezamagita! DD stie ce are de gand cu noi!

Ali-hopes Ai mai facut un pas inainte. Trec si celelelte cu bine!

Quanita Din cate stiu eu, transferul se face dupa ce dr iti pregateste uterul sa primeasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismoni spune:

marie iti inteleg frustrarea, dar daca gandesti la rece este mai bine asa, desi numai tu stii ce este acum in sufletul tau; multa bafta data viitoare si sa vii cu bebeii acasa
maricica esti bine venita aici, primim orice aspiranta sau mamica dornica sa impartaseasca cu noi din experientele propri
ali hopes daca te hotarasti alege-l pe dr.Chicea,este f.bun, unii zic ca este cu mult mai bun ca dr.I, chestie de gusturi.
eu cand am avut programare la dr.I si acesta a lipsit, pacientele lui au fost consultate de dr.Mutulica, intre ea si dr.C, l-as alege pe dr.C fara ezitare; nu mai pierde o luna si programeaza-te la dr.C pt HSG, este o procedura banala, uneori un pic dureroasa si apoi faci cu dr.I cealalta procedura.multa bafta!

Mergi la inceput