Un creion, un caiet, o carte - cautam voluntari !

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_OR

papanash pt implicare

in primul rand,cred ca ar trebui sa se adreseze fundatiilor pt mame singure,de preferat una cat mai aproape de locuinta actuala (presupun ca i-ar fi greu sa se relocheze ,singura si cu bebe mic).m-am uitat pe diverse site-uri, nu pare sa fie prea multe variante de ajutorare,din partea statului.dar ar fi bine sa se intereseze la primaria de care apartine cu domiciliul (eu am aflat acum, dupa 8 ani de zile ,ca aveam dreptul la un anumit ajutor social, dupa ce am nascut.juristul la care apelasem se lupta pt CIC, dar nimeni nu mi-a deschis ochii ca exista si alte cai )

in alta ordine de idei,la acest caz putem contribui individual?adica, in ideea sa primesc, eventual pe PM,o adresa sau un numar de telefon unde sa o contactez pe mamica respectiva.daca da, multumesc anticipat si astept un raspuns









------------------------------------------
Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Draga mea Cristina, am fost in imposibilitate de deplasare zilele astea din motiv de varicela copil, si mai dureaza vreo 10 zile de izolare. Acum am revenit in Bucuresti pentru 24 ore, am multe chestii de rezolvat. Nu am reusit sa ajung acolo, dar o adresa si un nr telefon le pot afla. Multumesc mult !




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Laura25, ce face Cristi, a fost operat ? Sper la vesti bune !

Miremia , sigur Mosul le va face o bucurie de Craciun, multumita tie ca i-ai dat de veste-in primul rand, si multumita zecilor de Inimoase care conspira zilele astea mai mult decat in oricare alta perioada a anului!




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

ok,papanash, astept un PM de la tine,daca o putem ajuta cumva pe aceasta mamica (cand ai tu timp )


------------------------------------------
Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Laura25, ce face Cristi, a fost operat ? Sper la vesti bune !




Din pacate, nu stiu nimic. Ei nu au telefon de nici un fel si nu am vesti. Sper sa fie bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!

Va propun un caz nou, o familie cu 3 copii din Valeni, un sat de langa Piatra Neamt. Poze cu ei puteti vedea aici:

https://picasaweb.google.com/105133124390231857633/CopiiiDinValeni#

Pozele spun mai mult decat as putea eu descrie. Au cumparat un petec de pamant in urma cu 4-5 ani. Au ridicat o ... casa(?!) din chirpici, lemn, nailoane ... Au cumparat apoi boltari sa mai faca o camera in sapate, dar nu au reusit decat sa ridice niste ziduri. Nu cu curent electric, nu au apa, nu au canalizare. Stau toti intr-o camera cu 2 paturi, un dulap, o masa si o soba cu plita. Baiatul (Mihai) are 12=13 ani si merge la scoala 2, in oras. Fetele, de 6 (Alina) si 7 ani (Elana) merg amandoua in cl I (mi-au spus ca ele merg tot timpul, peste tot impreuna) la scoala din sat. Toti , si parintii si copiii, muncesc sa adune fier vechi pe care il vand pt a strange bani de mancare si un generator.

L=am rugat pe Mihaita sa scrie o scrisoare lui Mos Craciun. astept scrisoarea .. si ma tot gandesc ce si cum putem face sa ii ajutam cu mai mult decat cateav haine, incaltaminte si jucarii.

Voi ce spuneti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Nici nu stiu cum sa incep sa va povetesc ceea ce am vazut azi, cand am fost la copiii despre care tocmai v-a povestit Laura mai sus..am fost impreuna si am gasit ceea ce vedeti in poze...e greu de descris in cuvinte si nu am crezut vreodata ca cineva poate trai asa...sper din suflet sa acceptati cazul acestor copilasi aici si, impreuna, sa facem ceva pentru ei. Mi-a ramas intiparita imaginea fetitelor care zambeau fara sa stie pentru ce cand am intrat in vorba cu ele...nici macar nu stiau ca le-am adus ceva si a baiatului care isi vedea de treaba - cauta un sac sa aiba in ce pune fierul vechi pe care tocmai il colectau de pe marginea unei ape din apropierea casei lor unde erau aruncate niste materiale de constructie - mama lui incerca sa-l faca atent sa stea de vorba cu noi, insa el ii explica faptul ca are treaba, a venit doar sa caute un sac... Oameni simpli, sarmani, care ne fac sa ne gandim la noi si sa ne revizuim putin lista cu dorinte de Craciun...eu, una, stiu ca pentru mine, cel putin azi, nu am gasit nimic ce as avea nevoie sa mai pun pe lista..pentru ei..nici nu as sti cu ce sa incep, pentru ca nu au nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Laura,Lora,este absolut revoltator!este imposibil de crezut ca in Romania sec 21,se poate trai astfel!
Cu siguranta se vor gasi resurse,sa ii ajutam si pe ei,cu cate ceva,acum in preajma Craciunului,desi nu-i suficient!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Prietenii lui Mos Craciun
TOMBOLA-Spiritul Craciunului
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Impresionant ! Fetelor, daca ati hotarat sa preluati acest caz, sunt convinsa ca o sa gasim impreuna resursele necesare sa-i ajutam ! Ma gandesc la lista lunga cu jucarii facuta de baiatul meu pentru Mos, cand casa-i doldora jucarii...ma gandesc la tot ce e inutil, nefolosit de multa vreme prin orice casa, incepand cu lenjerii, haine, incaltamninte. Orice avem noi, acei oameni nu au...Haideti sa-i ajutam !




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna dimineata!


incerc sa mai dau cateva detalii. Dupa cum spuneam, copii merg toti 3 la scoala. Mihaita merge la una din scolile generale cotate ca f. bune in oras. Are cam 1.50 si poarta cam 38 la picior. Noua ne=a lasat impresia ca este un copil muncitor, foarte serios si maturizat. efectiv e 'mana de lucru" in familie, genul de copil care munceste de cand se stie, isi ajuta parintii, face treba de adult.
Elena are 7 ani. Merge in cl I la scoala din sat. Cred ca poarta haine cam 122 masura la haine si 32-33 la picior (ne-a aratat o pereche de ghete de iarna pe care scria 33). Alina are 6 ani si e mai micuta de inaltime , cam 116 cred ca poarta la haine si 30-31 la picior. Merge si ea in cl I cu sora ei. Stau toti intr-o camera de 3/3 , 3/4 maxim, cu un singur geam ce da spre camera de la intrare unde au improvizate niste rafturi pe care se inghesuie hainele si lucrurile ce le au. Frigiderul e loc de depozitare, ca nu au lumina. O lanterna in forma de lampa e singura sursa de lumina in camaruta aia inghesuita si intunecata. Au o soba cu plita si era cald inauntru.

Ei ar avea nevoie de multe, multe lucruri. Nici nu stiu acum de unde sa incepem. dincolo de haine, jucarii, carti, mancare, cred ca urgenta nr.1 ar fi un generator electric. Apoi, in primavara, cand permite vremea, poate, cu ajutorul vostru si al altor prieteni vom reusi sa adunam banuti pentru materialele necesare si sa ii ajutam sa termine de ridicat camera din spate.

Mi se pare extrem de important ca cei mici merg la scoala. E singura lor sansa sa 'scape' de acolo, sa aiba un pic alta soarta decat parintii lor, sa aiba o sansa sa faca ceva mai bine in viata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:


Am revenit si eu cu noutati; copii mei au scris/desenat scrisori Mosului, dar s-au pierdut la barul din sat....le-am propus sa le scrie din nou si asa vor face.
De la parinti am aflat care ar fi nevoile: incaltaminte de iarna: 22(Marius), 26 (Vasi), 26 (Luca) si 30 (Dani); pentru Lavi si Sebi inca nu am masurile pana in weekend cand merge Calina sa vada exact, ca nu se vede pe incaltamintea care o au acum; pot fi si cu un numar mai mare, fiind iarna vor lua mai multesosetute sa nu le fie frig....
in acest weekend voi face si o lista de imbracaminte de iarna si va anunt atunci ce ne mai lipseste.

Pana atunci va pup si sanatate sa putem merge mai departe.

Laura

Mergi la inceput