Un creion, un caiet, o carte - cautam voluntari !

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Alexa, daca as trimite un pachet prin Atlassib, ai avea posibilitatea sa mergi sa-l ridici de la autogara Rahova? Am ceva hainute ramase de la fetita cea mare, cred ca i-ar merge fetitei de 5 ani. Baietelul de ce rechizite are nevoie?

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Buna, da pot merge. Trebuie la o anumita ora? Sau acolo la sediul lor? Baietelul nu are mai nimik, i-am trimis eu un ghiozdanel care il aveam si vreo 6 caiete, cateva creioane, creioane colorate si acum urmeaza sa ii mai iau cate ceva. Deci orice poti trimite ii sunt ft ft utile.

AM PRODUSE IEFTINE AVON SI ORIFLAME LA BAZAR!!!!!-CONT ALEXA1985_2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Bine v-am regasit, inimoaselor !
La Bucuresti este o vreme rece si ploioasa, numai buna de stat in casa la caldura. Mai este putin timp si vine iarna .
Salut fetele noi care si-au aratat disponibilitatea, asa cum spunea mai devreme mirela, ajutoarele se rotesc, de la am la am, mai intra o mamica in CIC si are timp mai mult pentru alstfel de activitati, altele termina CIC si reiau jobul, nemaiavand timp pentru actiuni... Bucuria mea cea mare este ca niciodata nu ramanem "in pana", mereu avem forte proaspete, fete inimoase, idei noi, pentru ca, din pacate, si cazurile umanitare parca sunt din ce in ce mai numeroase....

deja copilasii din familiile pe care le avem in grija, cred ca se gandesc la Mos Craciun , nu-i asa ? Incepem sa primim de la ei scrisori ?




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Alexa, nu, la autograra Rahova se primesc coletele din strainatate, au deschis pana la ora 20 mi se pare, nu trebuie sa fii la o ora anume acolo. Iti scriu pm cand fac pachetul ca sa-mi dai adresa ta.
Multumesc mult!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Din pacate, nu va scriu din motive de bucurie . Ieri Cristi, baietelul mai mare de la Izvoare, a plecat cu mama lui laTg. Mures sa fie operat. Am inteles ca are niste cheaguri de sange pe creier. Detalii multe nu stiu , ca nu am apucat sa vorbesc cu mama baietilor. A fost duminica la biserica unde merge soacra mea si i-a povestit ei cate ceva. A rugat-o sa intervina pe langa preot, sa o ajute cu niste bani. Desigur, preotul nu a ajutat-o cu nimic (desi e biserica foarte cautata cu cel mai mare 'trafic' de persoane importante din oras). A adunat soacra mea prin biserica, de pe la persoanele pe care le cunoaste cat a vrut sa dea fiecare si i-a dat o suma de bani, nu mare, dar oricum, importanta pentru ei. Cand voi mai avea vesti, va spun si voua. Ii tin pumnii lui Cristi si sper sa vina sanatos acasa la fratele lui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
... preotul nu a ajutat-o cu nimic...


Iar ma apuca dracii... Cand le-o cere sa cotizeze la biserica, sa-i bata obrazul si sa-i aminteasca ce a zis Iisus vizavi de ajutorarea semenului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Bine v-am gasit,
In familia noastra am primit un pitic, Dani, care are 8 luni. Mamica lui se numeste Cati, are 23 ani si locuieste intr-o casa amarata din marginea cartierului Colentina.Casa este impropriu spus, fiindca este o camera si un hol , din care si-a amenajat o bucatarioara. Cati isi creste singura baiatul, singura sursa de venit este alocatia copilului. I-am trimis de la baiatul meu hainute de vara, incaltaminte. De cand a dat frigul le este f greu ca nu au nici o sursa de incalzire, gazele sunt taiate din cauza neplatii. Le-am trimis o patura groasa, lenjerii, dar vine gerul si ma gandesc ca le va fi f greu sa se incalzeasca la butelie .
Dani are nevoie de lapte praf, pampers ( are 9 kg) , hainute de iarna, incaltaminte.
Deasemenea, orice idee ne dati este bine-venita. Primaria ofera mamelor singure ceva ? Pot sta intr-o locuinta sociala pana trece iarna ?




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

papanash pt implicare

in primul rand,cred ca ar trebui sa se adreseze fundatiilor pt mame singure,de preferat una cat mai aproape de locuinta actuala (presupun ca i-ar fi greu sa se relocheze ,singura si cu bebe mic).m-am uitat pe diverse site-uri, nu pare sa fie prea multe variante de ajutorare,din partea statului.dar ar fi bine sa se intereseze la primaria de care apartine cu domiciliul (eu am aflat acum, dupa 8 ani de zile ,ca aveam dreptul la un anumit ajutor social, dupa ce am nascut.juristul la care apelasem se lupta pt CIC, dar nimeni nu mi-a deschis ochii ca exista si alte cai )

in alta ordine de idei,la acest caz putem contribui individual?adica, in ideea sa primesc, eventual pe PM,o adresa sau un numar de telefon unde sa o contactez pe mamica respectiva.daca da, multumesc anticipat si astept un raspuns









------------------------------------------
Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

O noua familie are nevoie de ajutorul nostru, este vorba despre 3 copilasi: Mircea - 3 ani si jumatate, Claudia - 6 ani si Andreea - 8 ani. Locuiesc in Bucuresti, in conditii nu tocmai bune (am inteles ca nu au nici apa, nici curent), tatal lucreaza pe un santier. Fetitele merg la scoala, iar baietelul la gradinita.
Am rugat-o pe mamica lor, sa o puna pe fetita cea mare sa-i scrie o scrisoare Mosului. Ei sunt mai micuti decat alti copii de varsta lor si li se potrivesc haine cu o marime mai mica. La pantofiori, baietelul poarta 22, Claudia 24-25, iar Andreea 27-28.
Imi doresc tare mult, sa le facem si lor o bucurie de Craciun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Mire

pls scrie si la Prietenii Moshului mes tau


ne-am mutat pt perioada Sarbatorilor aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175574&whichpage=1

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret SANTA

Tombola "Spiritul Craciunului"
...................................................
Nimic nu-i intamplator![/b]
............................................................................

Mergi la inceput