Un creion, un caiet, o carte - cautam voluntari !

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna dimineata minunatelor,
duminica trecuta am fost si noi la Garbau....veselie mare cand ne-au vazut; am dus hainele de iarna trimise de Manuelacrina acum doua luni, dar pentru ca dl. Mascasan nu avea loc in dulap, am discutat cu dansul sa adune hainele de vara, sa le puna in cutii sa aiba acum loc pentru cele de iarna; asa ca acum au si hainele de iarna, iar ce este mare pentru Luca (si sunt destule) le va da d-nei Costea pentru Dani.
Luca e bine, s-a ingrasat de cand e acasa, e rosu in obraz, se vede ca-i prieste viata la tara, aerul curat si bataia primita de la iedutul cel nazdravan....au verisorii lui o capra care are un ied si acel ied il iubeste pe Luca si se joaca impreuna...si din cand in cand Luca mai primeste cate un cap de la iedut....
Am dus preotului din sat 700 lei sa le cumpere lemne pentru iarna si saptamana asta ar trebui sa rezolve problema.

Alin si Calina au vorbit cu bunicul lor (cel care are 50% din tot ce este acolo) si a fost de acord sa ne vanda vreo 200 mp sa construim casa pentru Luca, asa ca se pare ca vom rezolva si problema pamantului pentru constructie; in noiembrie vine bunicul copiilor la Cluj si vreau sa ma intalnesc cu el sa discutam direct; sper sa rezolvam problema pamantului in aceasta iarna si in primavara sa ne putem apuca de lucru la casa.

Va las sa vedeti cateva poze facuta la Garbau si imi cer scuze pentru lipsa din ultimul timp, dar la fel ca multe alte fete am si eu nevoie de o pauza...


Va si va multumesc ca ati facut ca incet, incet acest vis sa devina realitate.

http://www.flickr.com/photos/69163743@N03/8111662416/in/photostream


Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

buna fetelor inimoase
am o intrebare la voi:ajutorul de orice fel se face centralizat, sau exista posibilitatea sa ajut un singur copil, sa spunem,si sa trimit un pachetel direct la fata care se ocupa de acel caz?

mai concret, as avea cate ceva de donat, de la baiatul meu,cateva hainute bunicele,si ,daca mai e nevoie, cateva rechizite (mi-as dori sa pot echipa complet un copil pt scoala,dar deocamdata nu-mi permit).asa ca daca ati putea sa ma indrumati spre unul din aceste cazuri.....baiat, 5-6 ani, deci clasa 0 sau 1(al meu e mai pirpiriu ).

as putea sa fac un pachetel,sa le trimit direct triate,unui copil care are nevoie urgent.

si as mai vrea sa va intreb, exista vreo pretentie la marca rechizitelor?de exemplu,eu am mai multe obiecte de acelasi fel,dar noname-uri, primite din diverse parti,cumparate la reduceri....si consider ca e pacat sa nu trimit macar unui copilas, care nu are deloc.

daca e ok asa, va rog sa imi spuneti voi spre care din cazuri as putea sa ma indrept.

si tin sa va felicit pe toate cele implicate pentru munca depusa



------------------------------------------
Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Cristina

multumim pentru ca te-ai gandit la copilasii din aceasta campanie

In general facem centralizat pentru ca familiile sunt numeroase (cu catre 4-7 copii)
Si atunci cand mergem la ei, mergem cu lucrusoare, rechizite, etc pt toti copiii
Cred ca daca la un mom dat ar primi unul singur dintre ei, ar fi frustrant pt ceilalti.


ne gandim cum sa procedam in situatia expusa de tine

eventual iti alegi tu din tabelul din prima postare un copil si ducem la depozit ce vrei sa ii transmiti, iar atunci cand mergem cu cate ceva pt toti copiii, ce e pt cel ales de tine ii oferim ceea ce ai donat tu





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

buna fete frumoase cu suflet mare!!!

nu gasesc nicaieri contul in care se strang banii pentru aceasta campanie. ma ajuta si pe mine careva? cu altceva din pacate nu prea pot ajuta - lucrusoare de copii n-am, iar timpul nu-mi permite sa particip la actiuni.

mersi mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mianna,la capitolul anterior,pe prima pagina sunt doua conturi...dar trebuie sa gasesti capitolul anterior..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

multumesc de raspuns,alinuk

pai in cazul asta as putea proceda altfel,fac un colet cu ce imi prisoseste(eventual spalate si calcate hainutele,sa va mai scutesc un pic pe voi)si trimit unde imi spuneti

nu e vorba ca am o preferinta anume,caci de donat as avea unde sa le donez (am 5 nepoti un pic mai micuti ca Denis ),de altfel foarte multe lucruri nu am, le-am tot dat mai departe.insa vad ca Denis are anumite lucruri ,primite,in plus fata de necesarul lui pentru scoala.de obicei i le dau sa le foloseasca si acasa, in "creatiile" lui, dar citind topicul asta, mi se pare mare pacat ca el sa risipeasca, iar altul, care ar vrea sa mearga la scoala, sa nu aiba deloc.de aceea ziceam,ca as putea sa echipez cu strictul necesar un baietel.

dar e ok si varianta voastra, eu pot sa trimit ce am in plus, iar voi sa le trimiteti mai departe cui considerati necesar(ceva trening,camasute, bluzite).

iar pentru rechizite, mai vroiam sa va intreb daca parintii acestor copii au facut cerere pt rechizitele date de la guvern celor cu o situatie precara (cred ca stiti ca toti acesti copii au dreptul),pentru ca, primind acestea, e mai usor doar sa completezi.

de asemenea, ar fi ideal sa se insiste la primariile respective, pentru bursa (asta am inteles ca depinde de bugete )

imi cer scuze daca am insistat pe ceva ce s-a mai spus, n-am citit decat capitolul acesta





------------------------------------------
Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

multumim Cristina
o sa luam in calcul propunerile tale

iti voi transmite zilele urmatoare pe PM adresa la care poti transmite
coletul

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Alinuk, scriu si de cazul meu din Teleorman aici?

Mami de ANDREEA LAVINIA 1.10.2010
AM PRODUSE IEFTINE AVON SI ORIFLAME LA BAZAR!!!!!- CONT ALEXA1985

AM PRODUSE IEFTINE AVON SI ORIFLAME LA BAZAR!!!!!-CONT ALEXA1985_2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

desigur Alexa, scrie

vom deschide si oficial prezentarea si pregatirea pentru campania de iarna

si vom prezenta detalii despre copilashii noi din campanie

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Familia Danciu ,formata din 5 persoane traieste din ce castiga tatal (500 ron pe luna) plus alocatia copiilor.Tata lucreaza la Bucuresti si odata pe saptamana merge acasa in comuna Vartoapele ,Teleorman. Mama mai lucreza pe ici pe colo si mai castiga si ea cate ceva dar nu suficient pentru a asigura cele necesare copiilor.Bianca (5 ani),Rudolf(7 ani) si Oana((16 ani) sunt cei trei copii ai familiei si au nevoie de ajutorul nostru pentru a putea merge la scoala in continuare.In ultimele luni de 2 ori li s-a oprit curentul pentru ca nu au avut cu ce sa plateasca iar ceva dulce cei mici mananca numai prin bunavointa vecinilor cu suflet mare.Baiatul de 7 ani este foarte istet, iar la scoala are numai ft bine, insa nu are nici macar carnet de note, deoarece nu au avut banuti sa il cumpere.

AM PRODUSE IEFTINE AVON SI ORIFLAME LA BAZAR!!!!!-CONT ALEXA1985_2

Mergi la inceput