Dupa dealuri... dupa Tanacu

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


In luna mai citisem cam tot ce gaseam despre film si atunci am aflat de cartile acestei ziariste.
Am dat azi dimineata peste un articol din "La Croix", scris atunci dupa film si iar se mentioenaza numele ei :
http://www.la-croix.com/Culture-Loisirs/Culture/Cinema/A-Cannes-le-retour-du-Roumain-Christian-Mungiu-avec-Au-dela-des-collines-_NG_-2012-05-19-808275
" La journaliste et écrivain roumaine Tatiana Niculescu Bran, cherchant à comprendre les faits au-delà des passions qu’ils suscitèrent, en a tiré deux ouvrages sur lesquels Cristian Mungiu s’est beaucoup appuyé, tout en recourant librement à la fiction."

(mie una mi se pare ciudat forma asta de protest : "scriu dulcisor-acru ca nu mi s-a dat mie premiul").


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am ascultat si eu interviul de pe youtube, multumesc Olympia ...
In urma discutiei cu voi si a celor doua materiale puse aici, sunt din ce in ce mai confuza si mai curioasa. Scenariul original (?) a lui Mungiu nu mi se pare ca schimba foarte mult subiectul cartilor. Pana si scena aceea brilianta de care pomenea ocebine, cu pacatele, bifarea lor de pe lista si presiunea hilara a maicutzelor in a o scoate "pacatoasa" este copiata din carte.
Sincer, nu mi se pare ca schimba mai nimic - pune doar alte accente. Dupa Dna Bran, punctul de declansare al tumultului emotional al Irinei pare a fi spovedania in cele doua faze ale ei. Desi filmul nu ignora acest eveniment, nu pune accent pe el - filmul pare a sugera ca "respingerea", "abanonul" (de catre Voichitza, de catre familia adoptiva, de medici, de manastire) in general a fost cauza declansatoare a crizelor ...

Oare doar aceasta fina nuantza sa defineasca un scenariu original ?

Confuzia mea nu scade ca valoare filmul lui Mungiu ... vad ca exista si un scurt metraj despre acest caz, produs de Dna Bran, ramas oarecum in anonimat, deci e clar ca abordarea artistica a lui Mungiu, plus reputatia lui au avut o contributie importanta in a scoate un produs de succes. Totusi, tinand cont de faptul ca premiul a fost luat pentru "scenariu original", ma incita asemanarea izbitoare cu cartile.

M-am hotarat sa citesc cartile ... i-am scris maica-mii sa mi le cumpere. Probabil o sa mai dureze ceva pana ajung la mine. Sper sa nu imi treaca curiozitatea pana atunci.
Ca sa nu imi para rau ca nu am intrebat, le are cineva in format electronic ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Buflea, am vazut ca a aparut la Politom o editie a 2-a, insa pe coperta e imaginea din film.
Eu as fi curioasa sa-mi pot procura prima editie (asta ca sa stim despre ce vorbim). Am sa vad daca mama poate sa mi-o gaseasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dar de ce ? Banuiesti ca editia a 2 a ar putea fi modificata ?
N-ar trebui sa fie asa, nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Pai e imaginea din film, ca sa se vanda mai bine cartea :). Cate din voi ati fi cumparat-o daca nu caatiga filmul un premiu ?:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Dar de ce ? Banuiesti ca editia a 2 a ar putea fi modificata ?
N-ar trebui sa fie asa, nu ?


exact.

Buli are dreptate, .

Buflea, ia spune, popa din film e roscat ca cel adevarat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pai de aia cred ca au scos o a doua editie, ca sa puna imaginea din film pe coperta. dar nu ar trebui sa fie nici o modificare fatza de prima editie.

Popa din film era brunet ... nici nu stiu ce actor era, daca era actor, dar crede-ma ca jurai ca e popa de meserie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

maine seara ma duc la premiera

am multe curiozitati, nici nu stiu in ce ordine sa le iau. cronologica, probabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Neaparat, neaparat sa ne scrii parerea ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

vaaaiii, ce dezamagire!
nu, nu filmul.
nu Mungiu.

proiectia a fost intr-o sala de cinema de pe vremea impuscatului. la care am mai fost la 4,3,2.
la a doua bobina de film, sunetul a fost decalat 15-20 de secunde fata de imagine. iar tot sonorul a fost foarte prost.

Mungiu insusi s-a scuzat la inceputul filmului. a zis ca ruleaza si la mall daca vrem sa-l vedem in conditii bune.
majoritatea actorilor din film sunt ieseni. nici ei si nici parintii nu au avut locuri pe scaune, iar directorul cinematografului facea poante la microfon.

am plecat la jumatate, dupa scena de la spital.
o sa merg probabil la multiplex.

ce am vazut mi-a placut. mult.
pentru firescul situatiilor, pentru delicatetea abordarii.
ca intotdeauna, Mungiu abordeaza situatiile tragice fara sa pice in grotesc.

cat despre intelesul filmului, da, asa a fost cum se vede. un amestec de persoane ciuntite, cu probleme, care nu stiu decat o abordare a situatiei. cea mai complexa pare tanara calugarita care e singura ce are dileme. intreaba si pe tati, intreaba pe toata lumea. inca le incurc, alina e cea din germania?

o sa mai spun, acum sunt cam in graba si inca dezamagita.

la final a fost prezentata doar echipa si atat. penibilul era prea mare.
aici o stire http://www.ziaruldeiasi.ro/local/rusine-organizarea-premierei-dupa-dealuri-a-fost-o-bataie-de-joc~ni91qm

Mergi la inceput