Dupa dealuri... dupa Tanacu

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Buli, mare pacat. Bine sonorul n-a fost minunat nici la noi, trebuia sa ciulesti un pic urechile, dar cine a plecat a facut-o din alte motive si au fost doar cativa. Te asteptam cu impresii dupa ce reusesti sa-l vezi tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si eu am avut momente cand urmaream titrajul in engleza din cauza limbajului moldovenesc foarte arhaic dupa mine. Eu nu cred ca asa se vorbeste in Vaslui, nici macar in Iasi ... Sau da?

Imi pare rau de eveniment ... Ce diferenta fata de premierea de aici ... Ce dezamagire sa ai o asemenea experienta la tine in tara, cu un film romanesc premiat si apreciat in afara.Pacat, mare pacat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

da, am avut momente cand mi-as fi dorit si eu o subtitrare
"dupa dealuri" se mai vorbeste si asa, cu accent puternic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Abia acum vad subiectul si l-am citit pe nerasuflate cap coada :) Ma bucur ca, desi exista divergente de perceptii, tuturor (care au vazut filmul) le-a placut.

Eu l-am vazut la Iasi, la inceputul lunii, la multiplex in Mall, cu sala GOALA, mai :( Si am iesit bulversata cum numai de la un von Trier ori Tarkowski as putea iesi. E grozav filmul, superb, unul din cele mai bune filme ale secolului, si nu exagerez.

E puternic-fara discutie, un film care nu acuza, dar nici nu povesteste doar, cum spunea cineva aici. Eu cred ca mai degraba investigheaza, sondeaza o tragedie (cum s-a intimplat si in 4,3,2). Ii recunosc stofa de ziarist aici :) Ce imi place la Mungiu e forta lui de a nuanta. Totul se plaseaza undeva la mijloc: culpabilitate-inocenta, spiritualitate-vanitate, moralitate-coruptie, prietenie-erotism. Totul pare atit de simplu, insa e extrem de complicat.

PS. Pe mine nu m-a deranjat accentul: m-a izbit la inceput, insa incet-incet m-a cuprins si l-am gasit si pe asta un excelent instrument de nuantare, indulcind parca putin dramatismul situatiilor.

PPS. Mai vorbea cineva aici ca maicutele erau femei limitate din punct de vedere educational. Insa una dintre ele parca fusese asistenta medicala, nu?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Am vazut si eu filmul acum vreo luna si ceva, la Elvira Popescu (Institul francez din Bucuresti). Cu sala plina:)

Eu nu sunt sigura ca mi-a placut. Puternic e, bine jucat e, fetele alea sunt mortale. Cu toate astea, nu ma pot hotari. Mi-o fi placut? Posibil.

O sa recitesc cu atentie ce-ati scris voi, poate asa reusesc sa pun degetul pe ce ma nemultumeste. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

tu esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Eu sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

l-am vazut, in fine.
Mi-a placut.
are doua, trei burti uneori,
dar mi s-a parut lovitura de geniu cu muzica doar la sfarsit.
si in general, f bine condus.
e primul film romanesc pe care il vad relativ repede de la premiera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

revin si dupa ai citesc tot, am citit prima pagina, unde zice Buflea despre lungime, nu, e perfect asa, e ca o simfonie de Bruckner, isi da timp, nu se grabeste, e pe respiratie si fraza de amploare.

Gat am citit.
parerea mea e ca disectiile sunt degeaba, e o chestiune de sensibilitate, nu fapte ce se intampla acolo, adica fecare vede atat de personal, de pilda, pt sotul meu personajul (oarecum) negativ si care a jucat si cel mai bine a fost Alina, samd samd
a facut poezie din fapte, imaginile sunt absolut sublime
Iar cantecelul (reluat pe generic) a fost primul moment in care mi-au dat lacrimile, drama cea mai intensa a fost acea copilarie inexistenta zic eu....si e cam tarziu, ma opresc aici.

Mergi la inceput