Mamici inimoase de Constanta***164***

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea88 spune:

ROXANAZ,LULU77 ce gradinite imi recomandati?...
In principiu vreau la stat program scurt...dar in functie de cati copii sunt inscrisi in grupa daca sunt prea multi nu imi convine
Multumesc!
O zi frumoasa!

https://picasaweb.google.com/101222113583431248528/SeptembrieOctombrie2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Pisoi..ce vrei tu,cu mancare bio exista doar la o singura gradinita,nu stiu daca au si cresa,insa si costurile sunt pe masura.Am doua prietene care au copiii acolo si sunt multumite 100%,chiar nu au ce sa reproseze..insa repet,costurile sunt mult peste alte gradinite din Cta. si e undeva in km 5 daca nu ma insel.

andreea,depinde de zona,la stat sunt foarte multi,sunt si grupe de 35 de copii,am auzit si de grupe de 40 de copii..asa ca nu stiu.Eu nu-ti pot recomanda nimic,caut la randul meu gradi pt fii-miu,cea de stat la care a apucat sa mearga 2 sapt si inca 2 zile dupa o pauza de o luna a picat si nu-l mai duc acolo din motive bine intemeiate.(lovit,marginalizat ca deh,el are o boala genetica,dar care ii afecteaza plamanii si digestiv,insa nu se pricepe asta,umilit,certat si multe alte lucruri care mi-au ridicat tensiunea la 20)

Eu vreau sa stiu daca exista in Cta asta o gradinita unde copiii nu-s loviti,marginalizati daca nu se supun imediat sau daca gresesc ceva(de ex,oroare mare a scapat dulceata pe fata de masa),sau ca au fc si desi explici ca la prosti se feresc de copil ca dracu de tamaie ,in cateva cuvinte daca nu-s abuzati fizic si psihic ..ca daca nu-i educatoarea se gaseste vreo ingrijitoare,daca nu-i ingrijitoarea,e educatoarea sau amandoua..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Pisoi, la Brancoveneasca s-ar putea sa fie cu mancare bio (ei o si produc in ferma lor). S-au mutat din centru aci la mine in cartier langa liceul SNC. Au si supraveghere video, am eu o vecina care are fetita acolo. Sunt 6-7 in grupa (grupa mini, 1-2 ani).

Oricum, Pisoi, odata cu intrarea in colectivitate mancatul corect/bio/fara dulciuri va deveni din ce in ce mai putin facil si mai devreme sau mai tarziu tot ajungeti la chestii junk sau de larga circulatie. Eu incerc s-o pazesc mai degraba in timpul liber/acasa de tentatii ca de bine de rau la gradi e mancare gatita, iar micul dejun si gustarile sunt ok-ish, nu bio dar nici junk. Mai degraba pe mine ma pacaleste cu ciocolata sau suc sau, sau, sau decat la gradi...

Eu va recomand gradinita noastra de stat (cu program prelungit) pentru educatoare/ingrijitoare dragute si mamoase. Doar ca e in port, acces pe pasarela pietonala de la Poarta 2 (tribunal). Sunt 2 grupe mici anul asta si sunt 7 copii inscrisi la fiecare. La mijlocie sunt cam 14, iar la noi la grupa mare sunt 22 (cam multi pt gustul meu, noroc ca nu vin niciodata mai mult de 15...)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_aluna spune:

Multumesc. Problema e ca nu stiu daca voi putea sa ajung in fiecare zi in km 5 sau Poarta 6 in conditiile in care fac naveta de la Vadu si trebuie sa traversez tot orasul pentru zonele astea...in zona de nord nu e nici una mai rasarita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
Pisoi, imi pare rau dar nu stiu crese in tomis nord. nu poti gasi pe cineva sa stea cu domnisorul cat esti tu in Constanta?
Andreea88, gradinita de care spune Lulu o recomand si eu, din cauza educatoarelor. a fost in centru, s-a mutat la liceul SNC.
Ledi, tu zici de Brancoveneasca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Ledi EXISTA gradinita unde nu sunt loviti/jigniti/etc copiii si unde vad zilnic ca toti copii sunt veseli dimineata, nu plange nimnei, toti sunt absolut fericiti si alearga cu sufletul al gura spre clasa.ingrijitoare/educatoare.
Gradinita unde este Luca, unde a fost si Patrick.
Andreea, eu o recomanda din toata inima.In grupa sunt inscrisi maxim 12 copii, dar niciodata nu sunt mai mult de 7-8, uneori chiar si mai putini, au fost zile cand erau cate 4-5
Automat cand sunt bolnavi, stau pe acasa, si niciodata nu au fost cazuri grave, nu am auzit de pneumonii, epidemii de TBC sau alte chestii complicate ca in alte gradinite.
Este curat, liniste, intim, totul absolut perfect si nici nu iti jupoaie pielea ptr aceste beneficii, taxa nu exista, se plateste doar fondul clasei si rechizitele, la inceputul anului.
Si nici macar nu este nevoie de spaga/interventii sa inscrii copilul

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Lulu,e departe rau de mine si sa stau 2 ore pe drum ca sa-l tin 3,nu-mi vine :(Dar ma bucur sa aud ca exista,caci eu mi-am pierdut speranta :(

Rox,nu,e vba de casuta cu povesti,ceva de genul..e 1100 taxa.(enorm,conditiile sunt ultra-mega,dar totusi enorm )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_aluna spune:

Rox, ar fi bine sa aiba cine sa stea cu el, dar tocmai asta e motivul pentru care va trebui probabil sa ma mut in Constanta. Nu am pe cine sa angajez nici la margele nici pentru copil. Nu exista nimeni de incredere si cu prea multe clase, mai ales ca inca am biroul in casa pentru ca nu am terminat cladirea unde ar trebui sa fie biroul si nu stiu cand vom reusi.
Mama lucreaza cu mine si nu ma pot lipsi de ea, cel putin pana nu mai angajez alte persoane in oras si pana nu invata spilul. Si este exclus sa tin copilul toata ziua la birou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Pisoi, in zona universitatii este centrul ala Copilaria, care are si scoala si gradinita Casuta cu povesti, uite aici site: http://www.casuta-cu-povesti.ro/despre_noi.php
dar trebuie sunat si intrebat daca au si grupe de piticei piticei.
Andree88, poate ti-ar conveni si tie asta? nu am mai multe detalii, o prietena care nu a mai dat de mult pe aici avea copilasii acolo dar nu mai stiu mai multe, imi pare rau.
Alinescule ce mai faceti? cum e craiul mic?
Angi?
Cornelia, cum mai e Stefan la scoala?
o zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Rox, multam' de intrebare.
Craiul este mai mult decat bine...a avut o "aventura" acum 2 zile cu voma si scaun moale dupa ce bunica sa a considerat ca e bine sa manance o porcarie de budinca, si nu una ci doua, imediat dupa un castron imens de ciorba si niste oua ca doar copiii bien indopati sunt si sanatosi, nu?
Dar si a revenit imediat, in cateva ore l am pus pe picioare cu regim si a reluat activitatile zilnice principale
Este dezamagit: "Nu stiu ce se intampla dar Adelina lipseste cam mult de la gradinita". Luni ne am prezentat la gradinita cu o cutie de bomboane Milka in forma de inimioare...sa serveasca copii, dar abia a vrut sa o deschida ptr ca evident lipsea domnisoara.A pastrat bomboane si a rugat o pe Tanti Nina sa puna bine cutia pana vine domnisoara

Eu inca ii caut un loc unde poate face pictura si nu gasesc

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput