Delfinasi jucausi de iulie-august (92)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Buna fete!

Si Radu la fel, fuge si se aruca in pat in dormitor cand e vorba de imbracat/incaltat. Chiar daca stie ca trebuie sa iesim afara. Nu stiu ce e in mintea lui, cred ca pur si simplu ii face placere sa se impotriveasca . Uneori pierdem aproape 1 ora pana sa iesim din casa, din momentul in care am hotarat ca plecam undeva.

Suntem pe drumul cel bun cu pipi la olita . Azi l-am lasat si afara fara pampers, dar nici nu bause prea multa apa dimineata. In casa spune "pepe", chiar si cand are pantaloni/chilotei. Deci e bine. Il mai las cateva zile si apoi ma incumet intai la somnul de pranz sa-l las fara pampers. Cu cel de noapte mai avem de asteptat.

Insa cu kk... tot nu vrea sa faca la olita. Fuge la baie si imi arata pachetul de pampersi . Sper sa ii treaca rapid faza asta

Am intrat in alta etapa si cu raspunsul cu "DA". Acum f. rar raspunde "NU". Desigur ca uneori apar si crize, cand zice DA si de fapt e NU .

Seara cand e ora de baie avem circ aproape de fiecare data. Aseara l-am dus pe sus la dus, dadea din picioare si urla de parca il duceam la taiat

Cu vorbitul progreseaza pe zi ce trece. Am zis ca o sa fac un carnetel numit "Dictionarul lui Raducu". Mi-ar parea rau sa uit pocelile atat de haioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Ce mesaj lung si totusi laconic in descrieri

Rody bine ati venit in casa noua! Nu mai stiu ce ati mai facut cu gradinita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutz_mic

Rody bine ati venit in casa noua! Nu mai stiu ce ati mai facut cu gradinita


pai nu mai sti pentru ca nu am mai zis nimic, am disparut in ceata . am fost tare prinsa cu mutatul, Florin si inca doi amici au tot pus in cutii si le-au mutat, iar eu am cam fost doar... mama! asa ca acum abia mai gasesc lucrurile, ca nu au avut o ordine si o logica cand le-au impachetat, s-au grabit doar sa le mute . Isa a fost super maraita, nu suporta pe nimeni nici sa puna mana pe ea, in plus nu mai vroia sa manance singura . de dormit... pfuuu! DAR dupa o saptamana de gradi cu plansete de-alea urate, am vazut ca vine acasa senina (nu vesela), apoi la doua zile imi "povestea" despre copii (inca nu ma pot intelege cu ea in propozitii, decat franturi), a inceput sa cante, sa spuna cuvinte in spaniola (partile corpului, lucruri din casa, activitati zilnice...). intr-un cuvant, e BINE. mananca acolo pranzul, micul dejun e dezastru daca e baza de fructe (nu au reusit nici acolo s-o convinga, spune nu si NU ramane, chiar daca studiaza cate-un mar sau o banana). doarme 3 ore bune la amiaza acasa, cand ajungem noi de la lucru numai bine se trezeste. ce sa mai zic, pe scurt? lucram iar impreuna Flo si cu mine de o saptamana.

si, in alta ordine de idei, a venit si la noi toamna . ieri a plouat urat de tot, aici ii prind ploile ca in Ro ninsorile, vesnic nepregatiti . canalizarile is dezastru, in oras erau iesite gurile de canal si am vazut doua masini cazute cu rotile inauntru, plus un zid mare de piatra daramat ca a alunecat terenul . acuma, frig nu e tare (17º minim), dar eu ma simt inghetata de la minim 24º!!

o sa intru sa va pove si mai pe larg, sa mai pun si ceva poze, mai am cateva cutii de verificat dar is pe terasa si, cum ploua, nu am chef sa merg dupa ele . repede sa fac o tortilla si apoi mai vedem...


Isa (19 iunie 2010) si Maria (26 iunie 2001)

poze iulie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Rody sa fie intr-un ceas bun mutatul in casa noua!

Sa inteleg ca nu suntem doar noi cu toanele cu privire la imbracatul dinaintea plecarii afara,uneori o astept sa revina singura pe fagasul normal si sa o imbrac,alteori cand n-am timp sau pur si simplu chef o iau asa cum e si in masina in sc aun legata cu centuri ii pun tricoul sau incaltarile(la astea face figuri ea).

O noutate e ca am fost sunata de o firma pt interviu,sper din tot sufletul sa fie bine,e rezonabil si programul(8.00-16.00)...luni la 10.45.

Cam atat...nb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Rody ma bucur tare ca Isa a inceput sa se adapteze, usor-usor. Dar de ce nu vrea fructe la mic dejun? Acasa le manca la alta ora probabil? Totusi altceva ce le mai da la mic dejun?
Ce bine ca lucrezi din nou impreuna cu Florin! Cred ca e o mare usurare pentru amandoi si in special pentru tine, iti da mai multa putere! Spor cu aranjatul lucrurilor si asteptam poze cu noua locuinta!

Rubia uneori si eu il las pe Radu sa-si faca spectacolul, de obicei il "abandonez" in dormitor si dupa ce ii trec "dracusorii" vine el singur razand si ascultator, il imbrac in 5 minute si iesim .
Succes la interviu si sa fie un inceput bun pentru ceea ce iti doresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

puiutz, nici tu... nu dormi vara?

Isa nu mai mananca fructe din primavara cand i le-am scos cateva zile din cauza de kk super moale. si gata a fost! nici piure, nici intregi, nici feliute! se joaca cu merele si perele si bananele, le zice pe nume, stie ca se mananca dar nu le baga in gura deloc. le-am spus educatoarelor sa insiste ca poate va pofti vazand cum mananca ceilalti dar n-au reusit inca in nicio zi (in 3 saptamani). nici suc de fructe nu bea. ea bea doar apa, si lapte la greeeuu! ma enerveaza insa ca nu prea mai mananca acum singura si inainte nu vroia sa-i dau eu mancare, imi smulgea lingura/furculita din mana! in plus, de cand am adus cainele in casa, jumate mancarea e pe jos, hraneste cainele care e super fericit, nici nu mai vrea granulele lui, e toata ziua cu ochii dupa Isa .

in concluzie, Isa a ramas la gradinita de stat, o ia Maria la amiaza dar cu o fosta vecina care face prezenta acolo la ora 14, de ochii directoarei . cred ca incepe sa-i placa, stie cantecele, se exprima mai bine in spaniola (bine, eu mereu am zis ca sunt mai usoare cuvintele in spaniola decat in romana. uite de ex: paine - pan, deget - dedo, pisica - gato, cartof - patata, masina - coche [coce]...). criSN, eu cred ca va invata blondina ambele limbi, romana o va invata de la cei din jur si rusa de la voi. e bine ca vb cu ea in rusa si invata de la voi, dar CRED EU ca la scoala in lb romana va fi mai bine, mai usor si cu mai multe oportunitati. cu Maria noi am vb si vb DOAR romaneste, avea 10 luni cand am adus-o aici. dar ea gandeste si se exprima mai bine in spaniola, in romana inca isi alege cuvintele

ce mai era... imbracatul! noi suntem chiar invers! nu pot deschide dulapul ei fara s-o schimb de haine! ii plac rochitele si sandalele, si le alege ea cand iesim in oras, desi de obicei ii pun eu la indemana ce vreau si ea e fericita ca o imbrac si iesim . daca vede ca dau drumul la apa in vana, in 2 minute e dezbracata si tiuie ca vrea baie, dar intai merge la dulap sa-si caute... haine de schimb! o singura data a facut figuri la o pereche de sandale dar am vazut apoi ca era rosie, au jenat-o . ii plac si agrafele, si bentitele, si funditele, Maria nu suporta nimic in cap...

si in timp ce voi va laudati ca sunt tot mai cuminti si mai intelegatori delfinasii, Isa e tot mai neascultatoare si mai tupeista . ii spune tati ca nu-i voie ceva, ea rade si zice: siii (da). ii spun eu sa nu-i dea papa catelului, ma priveste fix in ochi si lasa mana incet la spate sa vina catelul . de trei zile s-a pus pe urlat de dimineata pana seara, Maria si Florin is deja la limita rabdarii, eu nu stiu ce am de inca nu am repezit-o. o mai iau cu vorba buna, mai fac cum vrea ea, o mai las sa planga agatata de piciorul meu, mai plec in alta camera si-o las sa-si planga oful... apoi azi m-am gandit ca poate o doare gatul ca a avut alaltaieri noapte febra si a mancat cam putin, doar laptele l-a vrut acasa. sau vreo maseluta s-o sacaie... si-apoi s-o mai supar si eu??!!

sa va zic unde m-am mutat: la 2 stradute mai jos de unde am stat . am lasat cheile de la fosta casa la un vecin sa i le dea proprietarei ca deh, cand am ramas noi fara apa ne-a lasat vorba ca i s-a stricat telefonul. acuma, cand si l-o repara, sa ma sune sa ma intrebe de ce m-am mutat!!!


Isa (19 iunie 2010) si Maria (26 iunie 2001)

poze iulie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

nu prea am avut timp si chef de poze, am pus cateva, putine, promit sa fac in curand. chiar acum am terminat cu dormitorul nostru, ca-l lasasem la sfarsit . tati doarme de la miezul noptii, fetele ceva mai devreme (adica am atipit si eu cu Isa pana a venit Maria la culcare) asa ca am putut in liniste sa aranjez mai cu spor, plus ca am facut si un panettone . nu stiu care-i faza, dar asa de bine dormim toti in casa asta ca de 2 ori era sa nu ajungem la munca, iar pe Maria tre s-o sun eu s-o trezesc diminetile. asa ca ma duc si eu acum sa profit de patul ala urias - sa profit adica sa dorm, dar tu paula vezi ca...


Isa (19 iunie 2010) si Maria (26 iunie 2001)

poze iulie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

acuma ca am venit si eu in povesti, vad ca vb singura

poate va ademenesc cu o


Isa (19 iunie 2010) si Maria (26 iunie 2001)

poze iulie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

eu am scris mai mult pe FB acum puiul meu, care de dimineata era plin de crize, s-a culcat singurel s-a dus sa se joace cu jucariile, il auzeam frumos cum numara plusurile, si le-a pus pe toate pe pat, apoi le-a aruncat pe toate pe jos, apoi l-am pus pe pernuta,l-am invelit si am plecat, si in 2 minute dormea...boierie asa

am fost in parc, l-am dus sa picteze, e foarte fericit cand pictam...toti batraneii care treceau pe langa noi se opreau sa se uite la el ca e asa de mic si deseneaza dar eu care stiu ca toti delfinasii fac cate si mai cate dar lui nu ii place sa deseneze cu o singura culoare, pune rosu, apoi verde deasupra, apoi albastru...de tot melcul pare maro pe alocuri mai scapa culorile standard...a trecut o fetita mai mare si zice ca a pictat in toate culorile curcubeului... apoi, am terminat cu melcul, i-am aratat eu ca daca amestecam rosu cu galben iese portocaliu...a amestescat tot pana nu a ramas decat maro...maro in nuanta de violet, maro in nuanta de verde, depinde de ce era mai mult acolo

ssii...sa nu ne murdarim deloc, nici pe manute, dar nici masa sa nu se murdareasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Va salut fete dragi!

Bine ai revenit Rodi! Sper sa va simtiti bine in casuta noua si sa petreceti clipe minunate in ea!

VLad a inceput joi cu varsaturi, am fost la dr, cica indigestie. Vineri f molesit, dar binisor. Sambata 3 scaune apoase, dar fara voma. Insa azi iar a vomat, plus un scaun apos... O fi ceva enterocolita? Face greva foamei de cateva zile. Si asa era slabut, nici 12 kile, acum mai da jos din nou. SPer cand se face bine sa aiba o pofta maaaare de mancare.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput