INSEMINARE 93

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Dancutza, ai primit un vot si de la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Sunt foarte fericita ca tocmai am aflat ca o prietena de a mea care se lupta de ceva ani cu infertilitatea ( si are doar 27 ani) a ramas in sfarsit gravidutza !!
In urma unui HSG a descoperit ca are ambele trompe infundate , a facut laparascopie si apoi doar maxim 6 luni de incercari pana se infundau la loc .
Am trimis-o la Cezara, a facut o inseminare cu toate ca i-a spus ca nu are mari sanse si bineinteles ca nu a reusit .
Dar a inceput procedurile pentru FIV la Polisano, Sibiu, iar maine ar trebui sa aiba 5 saptamani de sarcina ( mi-a zis ca nu stie exact cum se calculeaza saptamanile la FIV)
Asa ca azi dau o bere .. cu acool sau fara, dupa preferinte


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Eu nu am avut progesteron dat niciodata, imi creste singur si mai mult decat imi trebuie.
Dankutza, stiu eu ceva despre problema ta, iti trimit pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

buna seara!!!! eu am primit 400 mg de urogestan pe zi,un ovul la 12 ore.

secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Dancutza, nu te mai stresa asa tare cu TA. Sora-mea avea numai 15-16 mm Hg cand s-a internat, cu 4 zile inainte de nastere. I-au spus ca era asa de ceva vreme, insa neavand niciun simptom si nemasurandu-o, habar n-a avut de ea. Au tinut-o in postoperator 1 zi si 1/2, monitorizata la 2 h. Intrasem si eu in panica, asa ca mi-am bagat codita si am setat monitorul la 1/2 h. I-a scazut treptat, fara a se interveni medicamentos.

Ma bucur pentru prietena ta, Eva. Cred ca si noi tot catre FIV ne indreptam, desi n-am reusit sa-mi conving sotul sa accepte procedura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:

Buna fetelor,

Gaby multumesc pentru info.
Sper IA nu am facut dar am dupa ovulatie duphaston 20 mg si utogestan/arefam 400 mg. Progesteronul meu nu creste mai mult de 10-12 chiar si cu sustinere.
Dankutza votat.

Va doresc un week-end minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Salut fetelor,
N-am mai scris nimic la suiect pentru ca am renuntat la inseminare, o sa incercam doua luni natural si daca nu se intampla nimic, trecem la FIV in ianuarie. Am avut cu intalnire cu doctorul de FIV saptamana trecuta, saptamana viitoare ne intalnim cu coordonatorul de FIV din clinica lui sa ne explice step by step toate procedurile si sa faca programarile. Sa aveti succes fetelor cu inseminarile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Fetelor multumesc pt raspunsuri Eu la inseminarile reusite (cu 600mg/zi Utrog) am avut prog f mare la BHCG , chiar prea mare si deduc ca e sufic o doza de 400mg/zi cum mi-a spus dr sa iau. Este si mai comod de luat, nu ai grija lui sa-l pui la pranz cand esti plecata de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui sper

Fetelor voi cat utrogestan aveti in scheme? Eu pana acum am avut 600mg/zi dar dr mi-a zis ca la urmat inseminare imi va da 400mg/zi. Adevarul este ca am stat mereu bine cu progesteronul iar la inseminare rezulta corp galben nu ca la FIV cand se punctioneaza foliculii. Voi ce doze aveti?


Au am avut la amndoua sarcinile doar 200 mg. A spus ca pt mine e suficient si ca il da, asa, mai mult de pamplezir ca ea nu crede ca am nevoie. Eu am ovare micorpolichistice, adica am multe "oua" nu doar nu neaparat de calitate. Asta era targetul ei, sa reusesca sa-mi maturezeze mai multi foliculi, ca macar 1-2 sa fie de calitate si poate sa se intalneasca cu gigeii. Cezara nu ma trimitea sa-mi dozez progesteronul, estradiolul sau altceva lunar, ci doar o data la vreo 8 luni cand expirau. De fiecare data cand mi s-a confirmat sarcina ecografic, a vazut clar corp galben in ovare. La ultima IA, am avut 6 foliculi dominanti si s-a prins 1.

cu 20+ ... si am ajuns la jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui BelissimaEva

Sunt foarte fericita ca tocmai am aflat ca o prietena de a mea care se lupta de ceva ani cu infertilitatea ( si are doar 27 ani) a ramas in sfarsit gravidutza !!


Wow! Felicitari! SA fie bebelusul sanatos. Ce ma bucur cand aud povesti cu happy ending.

cu 20+ ... si am ajuns la jumatate

Mergi la inceput