INSEMINARE 93

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:

Dankutza, Maria multumesc.

anairisanna bafta maine.

Gaby, Sper ati avut antagonist in protocolul pt inseminare? Am crezut ca se dau doar la FIV.

O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Crisia, da, am facut si o varianta de asta, cam o juma de procedeu de Fiv, dar nu a iesit nimic bun de acolo.
Pup fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Multumesc fetelor pt urari.
Va astept petoate curand la odisee.

PCOS , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Elevit 1/zi, Magne B6 1/zi ,acid folic 5mg /zi, Arefam 200mg /2 zi
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
16+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Crisia o sa am in schema antagonist pe langa 1 menopur pt ca mi s-au mai spart foliculii sub pregnyl. Am un LH mare inca din zi 2

Aruam felicitari pt sarcina obtinuta natural, o minune Ultima data te-am citit dupa FIV-ul nereusit iar acum aflu ca esti Sarcina usoara si la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annamary79 spune:

Buna Betty200, am 33 ani si AMH f mic:(. Am facut trei IA fara nici un rezultat plus ca trompa dreapta e slab permeabila. Deja incer de aproape trei ani sa raman insarcinata dar degeaba:(.
MariaBCF am vazut ca esti dinn Cluj. In primul rand multumesc de incurajari si in al doilea rand as vrea sa te intreb daca te pregatesti de IA sau de FIV cu dl Surcel. AM auzit multe lucruri bune despre el. Acum cand trebuie sa incep tratamentul pentru FIV ma gandesc unde ar fi cel mai bine sa merg. E infiorator de greu de luat o decizie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_r spune:

annamary, la noi problema a fost la sot - oligostenozoospermie, am depistat-o inainte sa mergem la ei, a facut tratam cu profertil, a fost bine o perioada si dupa aia iar bai. Dr de la Sangeorgiu l-a trimis la endocrinolog unde au depistat ca avea prolactina marita (de 3 ori limita maxima) ceea ce inhiba productia de gigei. Asa ca a facut (si face in continuare tratam pt scaderea prolactinei) si s-au vazut rezultatele pe nr de gigei, a ajuns la normospernmie, acum face tratam in continuare ca sa ii scada la o val normala.

In ceea ce priveste clinica, eu sunt pacienta a lor din dec 2011 si nu am decat cuvinte de lauda. La inceput ne-au facut o serie de analize (unele le-au acceptat de la dr ginecolog de la care venisem) dar majoritatea le-au refacut, asa au depistat ca am o usoara hipotiroidie pe care am reusit sa o reglez in lunile astea. In mom in care sotul a ajuns la normospermie ne-au incurajat sa incercam natural o perioada si apoi sa ne gandim la alte variante. N-a fost sa fie natural, eu ma apropiam de 30 de ani, el are deja 34, asa ca am zis ca vrem IA. Am incercat 2, nu s-au prins , in august-sept am facut FIV si maine oo sa avem 6 saptamani!

Mie mi-au placut foarte mult, sunt profesionisti, clinica arata ca prin filme, conditiile sunt foarte faine, aparatura noua (s-au deschis anul trecut), personal jos palaria. Toate asistentele cunosc pacientele, si sunt foarte dragute. A, si platesti doar ce scrie pe net in lista de preturi. nu a trebui sa dau nimic pe sub mana sau in plicuri, nici nu s-a pus problema de asa ceva. Sunt foarte deschisi la intrebari, daca ai, apoi daca ai probleme si ii suni, e ok, eu l-am sunat pe dr chiar si duminica si a fost ok.
Eu n-am mai fost la alte clinici in alte orase, dar aici recomand oricui sa incerce. Mai ales ca la noi a fost cu ochisori.
Eu sunt pacienta dr Vasilescu, dar a maiparticipat si celalat dr, Nagy Barna.
scuze ca nu ti-am raspuns mai repede, dar abia acum am vazut mesajul, cred erai inca moderata.

Sper eu am facut stimulare cu Gonal si Cetrotide pt FIV, a fost si cand luam ambele in fiecare zi
pt a doua IA am facut si Cetrotide

aruam, felicitari pentru fetita! Sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa si tu la fel!

Dankutza, Maria bcf , gabyv

fetelor, va pup!


IA 1 - iunie 2012 nereusita, IA 2 - iulie 2012 nereusita, FIV august 2012 - Cu ajutorul bunului Dumnezeu 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Anamy sunt pacienta Dr surcel de 1 an si 6 luni , ambele sarcini le--am obtinut cu dansul, inainte de el am fost la Conf Dr Mihu Dan ( mama lucrand in Stanca) . Dr Surcel a fost singurul care mi - a cerut analize hormonale , HSG ( dupa 6 luni de fuliculometrie lunar ) si spermograma ( de la prima intalnire- normospermie) .am facut o IA in 31 Martie pe ciclu natural - nereusita( ovulatie ok ) . In 1 Octombrie ma duc la control la Dr Surcel ( sarcina oprita in evolutie- chiuretaj in 20 August ) trebuie sa fac histeroscopie operatorie( am un polip de 8 mm) , analize pt SAFL si trombifilie .Eu ti-l recomand pe Dr Surcel cu toata increderea . Daca mai ai intrebari nu ezita. Eu o sa imi fac analizele si ce imi spune Dr , iar in 3 luni daca nu raman gravi o sa trec la IA ( asa ne- am hotarat)

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:


Buna fetelor,

Aventura mea s-a incheiat aici. Din pacate, s-a intamplat asa cum am intuit...foiculii (doi) s-au spart in ziua a 7-a de cm.
Logic, zic eu! Astazi am fost la eco si s-au vazut corp galben...dr vroia sa ne faca IA dar am refuzat. Daca foliculii s-au spart sambata, dadeam banii degeaba pe IA.
Recomandari pt luna urmatoare: gonal 37.5 ui timp de 8 zile , apoi dozare E2 si eco. I-am repetat la nesfarsit ca este tarziu in ziua a 8-a pt cele doua analize .... parca vorbeam singura
Aaa, a zis sa incercam FIV luna urmatoare...asta inseamna sa fac punctia in ziua 5-6 a??????? Ce foliculi sunt aia?

Citat:
citat din mesajul lui sper

Crisia o sa am in schema antagonist pe langa 1 menopur pt ca mi s-au mai spart foliculii sub pregnyl. Am un LH mare inca din zi 2



Fata plina de speranta



LH-ul meu in ziua 2 este bun dar, pe masura ce creste foliculul (indiferent ca este stimulat sau nu) organismul produce o cantitate mare de lh ca sa-l sparga. A mai fost o tentativa de IA cu alt medic ... am avut 3 menopur 75 ui (zilele 7-8-9), bineinteles ca foliculul s-a spart in ziua a 9-a.

Faci IA sau te pregatesti pt FIV?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana2002 spune:

Imi pare rau Crisia pentru ce s-a intamplat..:( dar totusi nu ti-a dat nimeni nicio explicatie de ce se sparg atat de repede? poate e dereglat ceva la nivel hormonal...
am fost si eu azi la eco in ziua 9 si am 2 foliculi pe stanga...unul de 13,6 si altul de 12...mi-a zis sa mai fac si azi gonal ca poate mai creste ala de 12 si joi dimineata sa-mi fac estradiolul si in functie de valoarea lui fac injectia de declansare sau nu...mi-a spus ca trebuie sa fie cam de 300 valoarea estradiolului avand in vedere ca sunt 2 foliculi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

buna fetelor!!!!!
azi am facut prima IA...a durat 2 min am avut foarte mari emotii...dupa inseminare m-au lasat pe masa 1 ora repaus total,azi si maine nu am voie sa fac nimic...sper sa fie cu noroc!!!

secu

Mergi la inceput