INSEMINARE 93

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Gabyv ai dreptate poate acesta e motivul pierderii mele , dar nu ai nici o siguranta ca data viitoare Va fi bine , azi e ziua 3 de CM ma gandesc sa iau Clomid din Ziua 5 , azi il sun pe Dr Surcel sa vad ce zice .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaBcf

Dancutza o sa ii trimit un email si la Dr Uscatescu sa vad ce zice si ea

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot


Am auzit si eu ca raspunde la mail. Vezi ce recomnda si ea, dar neaparat sa-i scrii rezultatele de la analize, cu intervalele de referinta si sa-i spui si de cele 2 sarcini pierdute.

cu 23+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

cixinica dute cu tot dosarelul, cu toate analizele facute de pana acum. Ea o sa se uite pe ele, o sa te intrebe de toate cele si apoi iti propune ceva. Ar fi bine sa ai si o spermograma cu tine. Eu, cand m-am dus prima data, s-a uitat pe ce am, mi-a dat un carnat de analize pe care sa le fac pana la a doua intalnire, mi-a facut eco unde mi-a aratat ovarele, s-a uitat la endometru.
Analizele pe care ea mi le-a recomdat sunt astea:

Barem minim de investigatii pt IAS sau FIV la Dacia Medical Center:
Pentru sotie:
1. Dozari hormonale Z3-5: FSH, LH, ESTRADIOL, PROLACTINA
2. Dozari hormonale Z21-24: PROGESTERON
3. Analize uzuale de sange: HEMOLEUCOGRAMA, UREE, CREATININA, GLICEMIE, CALCEMIE, TGO, TGP, GRUP+RH, COAGULOGRAMA
4. Investigatii serologice: HIV, VDRL, HBS, HCV
5. Zoonoze: TOXOPLASMA IgG;IgM, CITOMEGALOVIRUS IgG;IgM, LISTERIA, RUBELLA IgG;IgM.
6. Culturi col pentru: MYCOPLASMA, UREAPLASMA, CHLAMYDIA, SECRETIE VAGINALA, PAPANICOLAU
7. Histerosalpingografie

Pentru sot:
1. Spermograma
2. Investigatii serologice: HIV, VDRL, HBS, HCV, GRUP+RH
3. Dozari hormonale: FSH, LH, TESTOSTERON, PROLACTINA
4. Cariotip genetic ambii parteneri
5. Deletii brat scurt cromozom Y in patologia severa masculina


Eu am facut tot de pe lista. Nu am facut analizele genetice.

multa bafta!



cu 23+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cixinica spune:

fetelor va multumesc pentru raspunsuri
abia astept sa vorbesc cu Cezara
dankutza acum o sa ma uit pe lista de la tine sa vad ce am facut de curand si daca pot sa mai fac ceva pana merg la ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Cixinica da, da. Ar fi bine daca ai mai apuca sa faci ceva pana ajungi la ea ca sa aibe tabloul cat mai complet. Daca mai ai timp, sa faca sotul o spermograma. E esential sa vada si cum sta si sotul cu gigeii. Mie mi-a reusit ultima IA cu 2mil A+B. Pe ea o interseaza in mod special analizele hormonale.
O sa-ti placa de ea. E ffff pozitiva. Cand pleci de acolo, pleci linistita si plina de speranta. Adica, ea are incredre in sansa ta. Eu o iubesc maxim. CAnd trebuie sa te duci la ea?

Gaby am citit articolul ala si m-am gandit ca poate va ajuta.

cu 23+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Am fost si eu azi la Dr Surcel: sa iau Aspenter 1/zi dimineata si in momentul in care am test de sarcina pozitiv Clexane 0,4 mg seara si intrerup aspenter .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_r spune:

buna fetelor!

nu am mai intrat de multisor, ca am tot dormitat pe acasa si m-am uitat la tv, ba m-am apucat si de crosetat, ca altceva nu prea pot sa fac. deocamdata. am fost marti la control si zice dr ca e ok, crestem, nu mai am hemotomul ala care m-a speriat asa de tare oricum, o sa raman in concediu toata perioada, ca sa nu riscam nimic.

multumesc mult de urari si de gandurile de bine, sunteti tare dragute pentru voi!

anairisana si eu am luat progynova, tot numai pastilele albe, mie mi-a spus ca sunt pentru pregatirea endometrului pentru sarcina, luam 3 pe zi, din sapt a 8a am inceput sa reduc la 2 si dupa cateva zile la 1 si apoi deloc.
eu stiu ca doar alea maro sunt contraindicate in sarcina, nu si cele albe.

Maria acum ca stii care e problema, atac-o pe toate fronturile!

dankutza, gabyv, mariabcf

IA 1 - iunie 2012 nereusita, IA 2 - iulie 2012 nereusita, FIV august 2012 - Cu ajutorul bunului Dumnezeu 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

L-am intrebat si de IA si mi-a spus ca daca in 6 luni nu raman gravi incepem inseminarile cu stimulare ovariana

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dana important e sa fiti bine si tu si bebeii , am sa incep cu testele de ovulatie pt ca fuliculometrie nu vrea sa imi mai faca sa nu ma streseze

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_r spune:

maria si eu am facut teste de ovulatie inainte de IA 1, si au fost chiar relevante, faceam 2 pe zi, dimineata la 7 si seara la 7, ca sa il pot suna pe dr la o ora rezonabila cand ar fi fost pozitiv

tu ai mai ramas insarcinata natural, asa-i? ca atunci ai sanse mai mari sa ramai din nou, si acum ca stii si care sunt problemele si faci tratam, eu iti tin pumnii sa fii cat mai repede si mai ales sa fie totul bine.

IA 1 - iunie 2012 nereusita, IA 2 - iulie 2012 nereusita, FIV august 2012 - Cu ajutorul bunului Dumnezeu 9+

Mergi la inceput